U srijedu, 7. rujna u maloj vijećnici Grada Bjelovara, predstavljen je europski projekt pomoćnika u nastavi za ovu školsku godinu vrijedan 1.993.279,20 kuna kojim je osiguran posao za ukupno 44 pomoćnika u nastavi, dok Grad Bjelovar osigurava financijska sredstva za njih još osam.
Uz bjelovarskog gradonačelnika, konferenciji za novinare nazočili su i ravnatelji bjelovarskih osnovnih škola te dio pomoćnika u nastavi.
– Prvenstveno se zahvaljujem svim ravnateljicama i ravnatelju koji su učinili sve ono što je potrebno za siguran početak nove nastavne godine. Mislim da u Bjelovaru već dugo nismo imali tako dobar, kvalitetan i kompaktan ravnateljski tim koji nema afera, raznih “šuškanja” i slično. Suradnja s Gradom Bjelovarom je odlična i svi razmišljamo na isti način, a to je što uspješnije i kvalitetnije obrazovanje naše djece, usprkos svim turbulentnim događajima. Na jučerašnjem koalicijskom sastanku jasno je rečeno da će se po pitanju energenata pomoći školama. Još uvijek smatram da se moraju uvesti određene uštede, no Vlada RH će u suradnji s jedinicama lokalne samouprave i školama učiniti sve da situacija bude što bezbolnija, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak.
Projekt pomoćnika u nastavi provodi se u svih pet bjelovarskih osnovnih škola kojima je osnivač Grad Bjelovar, a koji ovaj segment podupire s 360 tisuća kuna. Broj uključenih učenika u ovaj projekt iznosi 64, a zaposlena su 52 pomoćnika u nastavi.
– I. OŠ ove godina ima 12 pomoćnika, što je u odnosu na proteklu godinu povećanje za tri pomoćnika. Već je poznato kako su oni vrlo važna karika u lancu odgojno – obrazovnog procesa. Pomoćnici u nastavi itekako olakšavaju život učenika, njihovih roditelja i učitelja, istaknula je Goranka Preskočil, ravnateljica III. OŠ.
Koji su izazovi u radu s djecom navela je pomoćnica u nastavi koja ovaj posao u II. OŠ odrađuje treću godinu zaredom.
– S ovim poslom sam jako zadovoljna, prvenstveno zato što me usrećuje i oplemenjuje. Naravno tu su i dijete i kolektiv s kojim radim i kvalitetno surađujem. Posao nije jednostavan, a najvažniji su uvažavanje, podrška i razumijevanje. Kao najteži element izdvojila bih proces upoznavanja i stjecanje povjerenja od strane učenika prema pomoćniku u nastavi. U trenutku kada se sve kockice poslože, rad postaje predivan i sadržajan, uz nezaobilazne pokazatelje poboljšanja. Vrlo je važno da svaki učenik ima stalnog pomoćnika, jer nagle promjene mogu izazvati svojevrsne probleme, izdvaja Bjelovarčanka Sanja Cone.
Ravnateljica I. OŠ Bjelovar ovom je prilikom naglasila važnost poboljšanja statusa pomoćnika u nastavi.
– Taj dio odnosi se prvenstveno na Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Čuli smo da su najavljene određene promjene u postojećem zakonu, pa se nadamo da će to tako doista i biti. Svjesni smo važnosti i težine njihovog posla. Pomoćnici na kraju svake nastavne godine dobivaju sporazumni raskid ugovora o radu, tijekom ljeta ne primaju plaću te se svake godine iznova raspisuje natječaj za zapošljavanje. Dakle, vlada određena nesigurnost i to zasigurno nikome nije ugodno, posebno kada su u pitanju djeca s teškoćama, naglašava Martina Supančić, ravnateljica I. OŠ Bjelovar.