U povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, policijski službenici i prometno redarstvo danas su, uz podršku Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, proveli preventivno-represivnu akciju.
Akcija se u središtu grada provodila od 8 do 12 sati, a bila je usmjerena na nadzor korištenja parkirališnih mjesta rezerviranih za osobe s invaliditetom od drugih osoba i moguću zlouporabu znaka pristupačnosti.
Cilj ove akcije je osiguranje povoljnijeg i sigurnijeg stanja i po toj problematici, te prenošenje jasne poruke da je važno poštivati pravo na mobilnost i pristupačnost osoba s invaliditetom, kao i senzibilizacija javnosti. Važno je podizati razinu sigurnosti u prometu i razvijati kod vozača svijest o propisnom parkiranju, napominju iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske.
Predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Tomislav Novosel zahvalio je policijskim službenicima i prometnim redarima na nastavku suradnje te napomenuo kako je vidljivo da se počelo više brinuti o parkirališnim mjestima za invalide.
Najavio je akciju “Grad Bjelovar prijatelj potrebitih osoba”.
– U okviru te akcije proći ćemo korzom i označiti objekte koji nam nisu pristupačni. Mi imamo samo jedan restoran u koji možemo otići na kavu. Kad se već korzo uređuje, onda ćemo tražiti od Grada Bjelovara da u razumnim okvirima proba nagovoriti pravne subjekte koji daju svoje usluge raznih vrsta da prilagode ulaz i pristupačnost koliko je to moguće, istaknuo je.
Ukazao je i na problem sanitarnih čvorova za osobe s invaliditetom.
– Na punktovima gdje se okupljaju ljudi poput Terezijane mora biti i takav sanitarni čvor, naglasio je. Novosel je na kraju dodao kako se tijekom obnove središnjeg bjelovarskog parka nije mislilo na osobe s invaliditetom, korisnike invalidskih kolica, jer su ulazi u park nešto viši i samim time slabije dostupni toj skupini ljudi.
Tomica Rakovčan, prometni redar Grada Bjelovara otkrio je kako su samo danas napisane četiri kazne za nepropisno parkiranje na mjestima za osobe s invaliditetom.
– Prometno redarstvo Grada Bjelovar u tekućoj je godini imalo 52 postupanja na invalidskim mjestima, redovno u svakodnevnim ophodnjama obilazimo i ta su nam mjesta prioritet, rekao je.
Policijska službenica za poslove prometne policije Sandra Pavlek otkrila je koliko je vozača kažnjeno zbog nepropisnog parkiranja na takvim mjestima.
– Tijekom ove godine na području PU bjelovarsko-bilogorske sankcionirana su 302 vozača zbog parkiranja na mjestima za invalide, od čega 169 na području Bjelovara, navela je te otkrila da se kazne za nepropisno parkiranje kreću od 300 do 500 kuna, dok je najviša upravo za parkiranje na mjestima koja su rezervirana za osobe s invaliditetom i ona iznosi 700 kuna. Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti smije koristiti samo osoba s invaliditetom, odnosno parkiranje se može koristiti samo za vrijeme dok je invalidna osoba u vozilu. Osobama koje dva ili više puta budu pravomoćno kažnjene za ovaj prekršaj privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na dvije godine.