Centar za socijalnu skrb Bjelovar – Podružnica Obiteljski centar u suradnji s Hrabrim telefonom organizirao je besplatna predavanja za roditelje i sve zainteresirane. Predavanje pod nazivom “Kako podržati pravilan emocionalni razvoj djece” održano je prije nekoliko dana, dok će se predavanje “Kako postaviti jasne granice u odgoju” održati 20. rujna u 17 sati u Ulici 108. puka 1, u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa Bjelovar.
Predstojnica Podružnice Obiteljski centar, Romana Misir govorila je o važnosti ovih predavanja.
– Ova predavanja su nastavak projekta koji je Podružnica imala s Hrabrim telefonom koji se zove “Nakon traume – osnaživanje zajednice” gdje smo u suradnji sa stručnjakinjama Hrabrog telefona i s našim stručnim radnicama osmislili osam simultanih radionica za udomitelje i djecu koja se nalaze u udomiteljskim obiteljima kako bi ih osnažili. Rezultat te suradnje su priručnik za udomitelje za djecu i radna bilježnica koja se koristi u radu s djecom koja su udomljena. Nastavak te suradnje i tog projekta su ova dva predavanja, navodi Misir.
Ta su predavanja vrlo važna budući da se roditelji često susreću s problemima koje ne znaju riješiti.
– Mi radimo niz preventivnih programa i smatramo da je ta prevencija u svim područjima jako bitna. Radimo programe Baby fitnessa i Naše malo sunce koji su već postali dosta poznati u našoj lokalnoj sredini. Uvijek kažemo našim roditeljima, našim obiteljima koje nam se obraćaju da ako ikad osjete intuitivno da im nešto nije dovoljno jasno ili smatraju da dijete kasni za svojim vršnjacima ili oni imaju nekih nedoumica vezano za rast i razvoj djece ili za svoju roditeljsku ulogu, da nam se slobodno obrate. Nikada nije dovoljno rano da nam se obrate i pitaju da tu svoju tjeskobu i nedoumicu nekako smanje, ističe predstojnica Podružnice Obiteljski centar Bjelovar.
Premda se često kaže kako su mala djeca mala briga, a velika djeca velika briga, to bi trebalo biti suprotno.
– Znate onu UNICEF-ovu maksimu, “Prve tri su najvažnije” i taj cijeli njihov projekt se odnosi na prve tri godine života koje su doista najvažnije. To je i znanstveno dokazano jer u te prve tri godine je plastičnost mozga kod djece najveća i sve ono što radimo, od razmjene ugodnih emocija s našom djecom, od komunikacije, socijalizacije, motoričkog dijela, sve ostaje kao dobra baza ako dobro radimo za njihov budući psihofizički rast i razvoj, napominje Misir te dodaje kako se roditelji veoma često obraćaju Obiteljskom centru za pomoć.
– Imamo možda i većinu roditelja i naših korisnika koji nam dolaze dobrovoljno, što je jako dobro i za nas kao stručne radnike jer onda ta naša populacija korisnika dolazi visoko motivirana da radi na sebi i poboljša svoje roditeljske i partnerske vještine i sve ono što im može pomoći u njihovom funkcioniranju u svakodnevnom životu, kaže.
Mateja Kušić iz udruge Hrabri telefon ispričala nam je nešto više o suradnji s Obiteljskim centrom Bjelovar i njihovom zajedničkom projektu.
– Ovaj projekt se već bliži kraju, on traje od listopada 2020. do listopada 2022. Mi smo ovdje kroz radnu skupinu razvili program pomoći za udomitelje i djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Organizirali smo cikluse radionica za njih, to su bili ciklusi po osam radionica gdje smo se više usmjerili na skrb temeljenu na znanjima o traumi, dakle podijelili smo s njima najnovija saznanja o tome kako trauma, odnosno reumatska iskustva mogu utjecati na djecu i na njihov razvoj te kako udomitelji mogu njima pomoći da to lakše prebrode i da lakše nastave svoj razvoj u novoj zajednici. Proveli smo te radionice ne samo u Bjelovaru, nego i u Vrbovcu i u Križevcima, ti Centri za socijalnu skrb su nam također partnerske organizacije i u suradnji s udruženjem Djeca prva – navodi. S aktualnim predavanjima planiraju proširiti svoju publiku jer predavanja nisu namijenjena samo udomiteljima, već i roditeljima općenito, kao i onima koji će tek postati roditelji. Naglašava kako nema formule koja bi otkrila kako biti savršen roditelj jer naprosto nitko nije savršen roditelj.
– Ljudi koji dolaze na predavanja žele nešto novo naučiti i već samim time vidimo da pokazuju dobre predispozicije da budu dovoljno dobri roditelji, a to je ono što bi nam trebalo biti nekakav cilj, ističe Mateja Kušić iz udruge Hrabri telefon.
Kako je emocionalan razvoj djece veoma važan, u predavanjima su se usmjerili na opće stvari koje mogu primijeniti svi roditelji bez obzira na dob svoje djece.
– Trebamo dozvoliti djeci da proživljavaju i doživljavaju svoje emocije, da mi budemo uz njih dok prolaze kroz nekakva burna i neugodna stanja umjesto da im govorimo da ne plaču, da to nije ništa, da se bez veze ljute, da ih nema ega biti strah i slično jer tako djecu učimo potiskivati emocije što na kraju nije dobro za njihov razvoj, kaže Kušić.
Isto je tako važno da i sami roditelji budu u kontaktu sa svojim emocijama i da na njih reagiraju na adekvatan način jer djeca od njih uče. Važno je i zapamtiti kako je svako dijete različito i ima različit temperament pa i drugačije reagira na iste odgojne metode. Roditelji s djetetom trebaju biti u balansu i pratiti njihove želje i interese, umjesto da ih forsiraju na nešto što oni misle da bi bilo dobro za njih, napominje. S druge strane, ne treba s tim ni pretjerivati i dopuštati djeci da sami odlučuju o svemu. Upravo će o tom, zdravom postavljanju granica, biti riječi na sljedećoj radionici u utorak.
– Dvije dimenzije u odgoju su emocionalna toplina i postavljanje granica. To ne mora biti ovisno, vi možete postavljati jasne granice, imati jasna pravila i davati djetetu strukturu, a da to opet bude uz puno topline i podržavanja, tako da jedno drugo ne mora isključivati, ističe Kušić.
Djeci je važno dopustiti i da si sami postave neke granice.
– Preporuka je da se djeca ne tjeraju na fizički kontakt koji njima ne odgovara i to je jako bitna lekcija i za kasnije u životu, da se tu nauče zauzimati za sebe i postavljati granice i to je u redu jer u suprotnom šaljemo krivu poruku, navodi Kušić.
Na Hrabrom telefonu postoje dvije linije, jedna za djecu i jedna za roditelje i svi su slobodni obratiti im se za pomoć. Dotaknula se Kušić i pandemije koronavirusa koja nikome nije donijela ništa dobro.
– Tek sad vidimo teže posljedice izolacije, lockdowna i online nastave i sve je veći porast mentalnih teškoća kod djece i mladih. Sve je više djece koja se javljaju s raznim teškoćama, otkriva Kušić te dodaje kako nam nedostaje stručne podrške u sustavu, zbog čega se ukazala potreba za većim brojem stručnog osoblja u školama jer je traženje pomoći postalo češće nego ranije.
Svi oni kojima je potrebna pomoć u odgoju djece mogu se obratiti bjelovarskom Obiteljskom centru na adresi Masarykova 8, putem Facebook profila Obiteljski centar Bjelovar te putem telefona i maila.