Jutros je održana završna konferencija projekta Moja putujuća knjižnica čiji je nositelj Narodna knjižnica “Petar Preradović” Bjelovar uz partnera Grad Bjelovar. Ravnateljica knjižnice Vjeruška Štivić predstavila je projekt kojim je, među ostalim, nabavljen novi Bibliobus.
– Knjižnica je 16. rujna 2021. godine sklopila ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte financirane iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa 2014.-2020. za dvogodišnji projekt Moja putujuća knjižnica u vrijednosti 250.174,53 eura. Sredstva za projekt su osigurana putem javnog poziva Ministarstva kulture i medija RH Čitanjem do uključivog društva i Europskog socijalnog fonda u omjeru 20:80 posto – navela je.
U posljednje dvije godine bjelovarska je knjižnica prošla dug put od javne nabave do preuzimanja novog vozila i njegovog stavljanja u pogon kako bi neometano mogli nastaviti s radom.
Nabrojala je Štivić neke od zadaća knjižnice.

– Pružanje kvalitetnih usluga i programa s ciljem zadovoljavanja informacijskih obrazovnih, kulturnih, društvenih i rekreacijskih potreba svih naših korisnika, pa tako i onih u ruralnim krajevima kojima je dolazak Bibliobusa ponekad i jedini susret s kulturom – navela je. Novo je vozilo omogućilo veći broj dana provedenih na terenu, a otvorena su i tri nova bibliobusna stajališta u dječjim vrtićima u Velikom Trojstvu i Gudovcu te igraonici općine Velika Pisanica.
Zahvalila je ravnateljica knjižnice svima koji su sudjelovali u ovom projektu.
Nakon nje, okupljenima se obratio i zamjenik bjelovarskoga gradonačelnika Igor Brajdić.

– Zaista možemo biti ponosni na našu bjelovarsku knjižnicu. Upravo je ovaj Bibliobus jedan od ciljeva, da i djeca i stariji u ruralnim područjima, da i njima bude dostupna jedna putujuća knjižnica koja zasigurno ima jako puno efekta i doprinosi razvoju djece u ruralnim sredinama. Grad Bjelovar je okrenut europskim i nacionalnim fondovima, tim više i ova inicijativa knjižnice koja je naišla na plodno tlo s bespovratnim sredstvima koja je dobila i gdje je uložen silan trud i rad djelatnika gradske knjižnice zajedno s partnerima samo mogu reći hvala vam na tome, hvala na suradnji – poručio je Brajdić.
Voditeljica Bibliobusne službe Dražena Rajsz otkrila je koliko stajališta ima Bibliobus, ali i razjasnila zašto u nekim mjestima nemaju stajališta.

– Naš Bibliobus ima stajališta u gradu Bjelovaru, a u preostala četiri grada Bjelovarsko-bilogorske županije nemamo stajališta. Razlog tome je što gradovi Čazma, Daruvar, Garešnica i Grubišno Polje imaju svoje stacionirane knjižnice. Od ukupno 18 općina na području BBŽ, Bibliobus nema još stajališta u šest općina, a to su Berek, Dežanovac, Đulovac, Hercegovac, Končanica i Sirač. Tu se vidi da još uvijek imamo prostora i puno posla na uvođenju novih stajališta i nadam se da ćemo uspjeti ostvariti još koju suradnju. Naš Bibliobus posjećuje u gradu Bjelovaru 18 stajališta, a u okolnim općinama 28 – navela je. Novo vozilo stiglo je u svibnju, ali su sa starim vozilom završili pedagošku godinu zbog fonda koji se nalazi u njemu. Istovremeno su punili novo vozilo i s njim krenuli na teren već u lipnju na stajališta u vrtićima i u zatvoru.
– Sada je potpuno napunjen raznovrsnom građom koja će se kontinuirano mijenjati na način da se knjige posuđuju, dio povrata ostaje u vozilu, a dio se zamijeni u spremištu, već prema potrebama na terenu – pojasnila je Rajsz. Kako su se tehnološka rješenja jako promijenila u zadnjih 20 godina, vožnja u novom vozilu neusporediva je sa starim gdje se katkad događalo da su morali odabrati hoće li imati svjetlo u busu ili grijanje.
Ines Bobinac, administratorica projekta ispričala je više o programima provedenim u sklopu projekta Moja putujuća knjižnica.

– Projekt se sastojao od nabave novog vozila Bibliobusne službe te su se provodile tri aktivnosti na stajalištima Bibliobusa – “Teta, pročitaj i moju!” u vrtićima, “Otputujmo u priču” u područnim školama i “Učimo zajedno od 3 do 103!”, dvojni program za predškolce te za osobe starije od 54 godine za koje su organizirane informatičke radionice. Radionice su se počele provoditi od travnja 2022. pa do lipnja 2023. sa završetkom školske godine. Ukupno je provedena 21 radionica – naglasila je Bobinac. U njima je sudjelovalo 47 djece i 25 odraslih.
– Suradnja je ostvarena s Dječjim vrtićem u Gudovcu, Dječjim vrtićem Palčica u Rovišću, Područnom školom Lasovac, Područnom školom Stara Ploščica, Općinom Veliko Trojstvo i Općinom Šandrovac u kojima su provedene informatičke radionice – kazala je administratorica projekta. Osim nabavke novog vozila i sve potrebne opreme, tijekom projekta je nabavljeno i šest prijenosnih računala, razglas, 25 društvenih igara, USB stikovi te promotivni materijali.
POVEZANI ČLANCI
(FOTO) Stigao novi BIBLIOBUS. Putujuća knjižnica ima čak 46 stajališta
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info