Održana je početna konferencija projekta Obitelj za sve u sklopu trogodišnjeg programa “Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025.”. Nositelj projekta je Udruga za podršku i poticanje zajedništva Hrvatska pomaže, a partner Hrvatski zavod za socijalni rad – Područni ured Bjelovar. Projekt sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Kristina Smiljčić, voditeljica projekta otkrila je kako je za prvu godinu provedbe projekta odobreno 25 tisuća eura, a govorila je i o cilju projekta.

– Očekivani rezultati ovog projekta su povećanje broja udomiteljskih obitelji, a program je usmjeren na razvoj, širenje i podršku udomiteljstva s ciljem jačanja socijalne uključenosti i poboljšanja kvalitete života u udomiteljskim obiteljima. Također i promocija i poticanje razvoja udomiteljstva i unapređenje kompetencija postojećih stručnih radnika – navela je. Važno jer to jer se samo od svibnja do rujna ove godine broj udomiteljskih obitelji smanjio za njih šest, odnosno s 28 na 22 udomiteljske obitelji. Ciljne skupine projekta su stručni radnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad, udomitelji i djeca u udomiteljskim obiteljima.
Voditeljica projekta nabrojala je neke od aktivnosti koje će se provoditi tijekom trajanja projekta.
– Aktivnosti koje ćemo provoditi su edukacije za stručne djelatnike koje će provoditi naši vanjski i stručni suradnici, tu su edukacije koje će osnažiti i dati bolji rad udomiteljima u radu s udomiteljskim obiteljima i djecom. Imat ćemo i edukacije za djecu koje su usmjerene na poboljšanje njihove socijalne uključenosti, na razvoju empatije, a jednom godišnje ćemo imati skup svih udomitelja, odnosno stručnih radnika i djece iz udomiteljskih obitelji koji će se naći u svrhu poboljšanja usluga, odnosno razmjene iskustava – naglasila je. Kako je već navedeno, za prvu godinu projekta odobreno je Udruzi 25 tisuća eura, a za preostale dvije godine se još ne zna iznos koji će se dobiti.
– Nakon provedbe prve godine ćemo ponovno pisati Ministarstvu rada projekt i plan za drugu godinu, nakon čega će nam oni odobriti sredstva – pojasnila je Smiljčić.
Trajanje prve faze projekta je od 1. lipnja 2023. do 31. svibnja 2024. godine. Sve je još u pripremi, no kroz rujan bi trebali obići prve udomiteljske obitelji i napraviti prve edukacije.
Daniela Popović, ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područni ured Bjelovar istaknula je kako naša županija nema nijednu ustanovu za djecu, a udomiteljske obitelji su u velikom padu, zbog čega se nadaju popularizaciji udomiteljstva i osnaživanju postojećih udomiteljskih obitelji putem projekta.

– Drastično pada broj udomitelja za djecu, a vrlo je malo i posvojitelja na našem području. Mi očekujemo da ćemo kroz ovaj trogodišnji plan popularizirati udomiteljstvo i da ćemo imati više zamolbi osoba koje se žele time baviti jer je to vrlo plemenito zanimanje, možda je vrlo zahtjevno, ali imat će veliku podršku od Zavoda i naših stručnjaka – rekla je te nastavila.
– Potrebe su velike, život je vrlo okrutan postao, ima puno nezaposlenih roditelja, onih koji nisu dovoljno kompetentni, imamo puno izdvajanja iz obitelji, cijela Hrvatska ima taj problem jer ne postoji dovoljno kapaciteta, par domova je za djecu koji su popunjeni – navela je te dodala kako je bilo puno nacionalnih kampanja koje je organiziralo resorno ministarstvo, ali one ne donose neke rezultate, vrlo malo ljudi se odluči biti udomitelj za djecu. Otkrila je neke od razloga zašto je to tako.
– To je izazovno zanimanje, pogotovo kad odgajate dijete koje dođe k vama iz obitelji gdje nema neke navike, ni higijenske ni nikakve i to je teško i pratiti njegovo školovanje, ima dosta djece koje imaju oštećenja zdravlja, puno je to odricanja, a mi imamo malo podrške. Udomiteljima to iziskuje velik trošak i oduzima im puno vremena. Osim toga, djeca jesu oduzeta roditeljima, ali imaju pravo na kontakte i mislim da je udomiteljima problem što roditelji imaju pravo dolaziti u njihovu kuću i kontaktirati sa svojom biološkom djecom – pretpostavlja Popović.
Izrazila je nadu se da će se Udruga na čelu s predsjednicom Đurđom Adlešič javiti na natječaj koji bi bio usmjeren na djecu i gradnju objekta i širenje usluge u zajednici te pomoć za djecu u potrebi.
Na početnoj konferenciji projekta nazočnima se obratila i Tatjana Bedeković, voditeljica mobilnog tima koja je otkrila više o ulozi tog tima.

– Mobilni tim će se sastojati od socijalnog pedagoga, socijalnog radnika, psihologa i pedagoga. On će raditi na promicanju razvoja udomiteljstva i pružanju informacija svim potencijalnim udomiteljima. Ovim projektom je zamišljeno da mobilni tim pokriva sve udomiteljske obitelji na području cijele županije te im daje savjetodavnu i informativnu podršku – pojasnila je. Ta podrška sastojat će se, među ostalim, od utvrđivanja potreba i problema koje udomiteljske obitelji imaju, nakon čega će se napraviti plan za njihovo rješavanje. Bedeković napominje kako je obično riječ o odgojnim problemima, razvijanju boljih komunikacijskih i socijalnih vještina, a česta su i pitanja o pravima udomitelja.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info