Na novoobnovljenom bjelovarskom korzu održana je jutros konferencija za medije na kojoj je najavljen završetak radova.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak nije skrivao zadovoljstvo napravljenim.
– Danas, uoči Dana grada, imamo završiti radove na korzu, otvoriti formalno-pravno korzo, a biskup će ga i blagosloviti. Grad Bjelovar je dobio prekrasnu šetnicu s kojom se možemo ponositi – rekao je te naglasio kako je to danas moderna, urbana šetnica s puno više zelenila i ljepšim dizajnom. Prometovanje po korzu sada je ograničeno.
– Već sad se vidi da se uveo dosta red u prometnoj priči oko korza. Ovdje smo i prometne stupiće uveli, ima puno novina, ali najvažnije je da su građani jako zadovoljni što vidimo po društvenim mrežama, ali i svaki dan kad nam prilaze i čestitaju – otkrio je te dodao da nije bilo jednostavno. Osvrnuo se i na vrijednost radova na korzu.
– Koštalo je negdje oko milijun i 300 tisuća eura, to je bilo dogovoreno, međutim od dogovorenog, neke stvari su se kasnije bolje napravile i otprilike 100 tisuća eura je Grad Bjelovar dodatno manje platio korzo. Obično na svim projektima malo probijemo te granice, ovdje se dogodilo suprotno – naglasio je. Taj novac sada će se iskoristiti za neke druge projekte.
– Čekamo još natječaj gdje smo prijavili na Fondu za zaštitu okoliša gdje otprilike 300 tisuća eura očekujemo općenito za zelenu infrastrukturu i tu je jedan dio korza jedan dio stavljen. Građane zato ne treba začuditi zašto je onaj gornji dio korza prazan jer nismo dobili odluku, a nadamo se pozitivnoj odluci upravo u tom natječaju i tu ćemo dodatno smanjiti trošak iz gradskog proračuna tako da zato kasne klupice i stabla, iako je najbolje da se stabla sade u listopadu ili prosincu. Vjerujem da ćemo do kraja godine ili početkom proljeća i taj dio posložiti – rekao je. Zadovoljan je Hrebak novim izgledom korza i time što je kompletna infrastruktura ispod korza u potpunosti zamijenjena. Vjeruje kako će korzo biti ljepše za otprilike pet godina kada stabla izrastu i prošire svoje krošnje. Zahvalio je na strpljenju stanarima i svima onima koji su morali na bilo koji način biti uključeni u obnovu.
– I s ugostiteljima smo imali dobru suradnju, bili su strpljivi, ali isto tako su svjesni da će im se uskoro povećati promet jer evidentno je i vidljivo da završetkom radova na korzu se, po našim subjektivnim procjenama, barem za 20 do 30 posto se povećao broj pješaka na korzu. Našli smo simbozu između ugostitelja, pješaka i dostave jer se uvijek kompromisom rješavaju određene situacije – naveo je. Cilj je da na kraju svi Bjelovarčani budu zadovoljni, no nemoguće je svima ugoditi jer uvijek ima ljudi kojima smetaju terase i koji bi žuto umjesto bijelog svjetla. Gradonačelniku je upućeno novinarsko pitanje o biciklistima na korzu kojima je prometovanje korzom dozvoljeno.
– Vi doista mislite da time što smo mi to dopustili povećali broj biciklista? Ne, mi smo samo to legalizirali, možda baš Bjelovar mora biti poseban po tome. Ovdje će biti onako kako je bilo i prije, samo će to sada biti legalno. Ja ne očekujem puno više biciklista. Nema tu nikakvog drugog posebnog rješenja, ja mislim da bi se već javio i predložio tko ima rješenje. Rješenja koja isključuju, a ne isključuju nisu dobra za naš grad. Mi moramo naći kompromis. Možda je baš ovaj primjer jako dobar, a svi oni koji ugrožavaju druge sudionike u prometu, njih će uvijek biti i takve treba sankcionirati odmah. Ne možemo uništavati život grada zbog neodgovornih pet posto građana – odgovorio je. Usporedbe s riječkim korzom smatra neopravdanim.
– Rijeka ima trg, Zagreb ima trg, Bjelovar nema trg, mi imamo šetnicu i isključiti bicikliste u potpunosti iz nje može se napraviti kroz dvije ili tri godine kad zatvorimo dio ispred Gradske uprave kad maknemo teretni promet iz centra grada, a to ćemo učiniti kad dođe brza cesta. Mislim da u budućnosti Bjelovar mora dobiti svoj trg – smatra Hrebak te dodaje kako misli da je ovo što je napravljeno za sad primjereno.
Na korzu živi umirovljena profesorica Ana Supančić.
– Ja sam najstariji stanovnik ovdje i sve sam promatrala od prvog pijuka pa do kraja. Sve smo izdržali i uživali da se to napravilo. Ja sam ponosna. Inače sam Čakovčanka, Međimurka tvrdoglava, ali sam rekla da ovako lijepu šetnicu na kojoj sam ja nekad šetala, gledala dečke. Išli smo u jednom pravcu gore, u drugom pravcu dolje, kao da smo na sprovodu i onda smo se škicali. Ovo je sada funkcionalno, ovo je zajedno s ovim parkom bitno da je ta šetnica tako divna i da je tako napravljena, ja sam više nego ponosna i pratim turiste koji dolaze ovamo i svi kažu kakav divan korzo imate i park. Ova šetnica je divota i ove kocke nakon kiše kad smo po vodi hodali ovdje, sad nema bolje, to je tako napravljeno. Svaka čast projektantu i našem gradonačelniku koji je imao toliko strpljenja i sve podnosio i Igoru koji je bio uvijek prisutan ovdje i svuda po čitavom gradu – kazala je.
Zanimalo nas je bi li voljela da je to išlo brže.
– Ne, ja sam vidjela da nije bilo dovoljno radnika, ali to je problem koji imamo u cijelom svijetu s radnicima. Prema tome, mi smo bili strpljivi, gledali i uživali kako svaki dan nešto se stvara. I ona prašina me nije smetala i buka, sve za ovaj divan korzo, ponosna sam i čestitam gradonačelniku, dogradonačelniku i izvođačima – napomenula je. Na konferenciji je bio i projektant i glavni nadzorni inženjer Igor Barberić koji je ispričao više detalja o radovima.
– Izvođači su izveli radove sukladno projektnoj dokumentaciji i građevinskoj dozvoli. Radovi su napravljeni u ugovorenim rokovima, na vrijeme i za manje novca nego što je bilo predviđeno po ugovoru. U fazi projektiranja je odabir kocki bio najveći izazov jer su građani pitali zašto ovakve i onakve kocke. Možda dosad to nismo naglasili, kocke su isključivo birane prema konzervatorskom elaboratu koji smo mi izradili i sva povijest grada Bjelovara opločenja je u ovim kockama. Opločnici su imitacija opeke starog formata kojim je bio popločen park, centralni dio je popločen kao kaldrma, ispred biskupije je popločenje s imitacijom granitnih opločnika koji su bili u isto vrijeme u povijesti grada. To nije baš granit zato što nismo imali dovoljno financija za granit, ovo je moderna interpretacija starih opločenja – pojasnio je.
Novinare je zanimalo hoće li se pijesak koji se nalazi između kocki morati nadosipavati.
– Hoće za prvo vrijeme dok se pijesak ne stabilizira. Kad se stabilizira, onda više neće biti propadanja, to će biti kroz godinu dana još održavanje jer kada prođe prva zima i prvi snijeg, onda će se to stabilizirati i bit će drugačije – tvrdi. Ekonom biskupije i ravnatelj Caritasa preč.
Josip Stipančević zadovoljan je novim izgledom korza.
– Radujemo se otvaranju šetnice prije Dana grada i Dana bjelovarskih branitelja. To je sada uredniji prostor i ispred katedrale, to je naš glavni ulaz u katedralu pokraj prekrasnoga parka koji mijenja naš gradski trg i povezuje nas s gradskim paviljonom i svecima koji su naša poveznica između katedrale i cijelog parka. Šetnica je žila kucavica koja je orijentirka kada počnu godišnji odmori na korzu se uvijek primijeti da je puno manje ljudi, sada vidimo da je nekako živnulo po broju žitelja i da se korzo koristi u punom kapacitetu. Treba također pohvaliti da smo ovaj dio korza kao šetnicu zaštitili od prometa, nema automobila, tu i tamo koje dostavno vozilo – naveo je. Kako su trenutno u tijeku radovi na izgradnji orgulja, imaju određenih poteškoća pri dolasku na korzo, no to ih ne smeta. Ipak, voljeli bi da se uređivanje nastavi.
– Nama je stalo da i pročelja naših zgrada koje su uz korzo budu što prije obnovljena uz pomoć Ministarstva kulture, našega Grada i biskupije i da to bude ogledalo nas svih i vjerujem da je to jako važno za sve koji dođu u posjet našem gradu. Naša katedrala nalazi na mjestu gdje to nema nigdje u Hrvatskoj, osobito kad kažemo da mi naš park koristimo u liturgijske svrhe za našu procesiju, za dane udruga, tu prolazi procesija s glazbom i taj park oživi – izjavio je te čestitao Dan grada i Dan bjelovarskih branitelja. Vjeruje da se obitelji poginulih branitelja mogu radovati napretku svega što se radi u gradu jer njihova žrtva nije bila uzaludna.
Davor Đalog, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Bjelovara govorio je o tome hoće li žurne službe bez problema moći proći korzom u slučaju hitnih intervencija.
– Što se tiče vatrogasne službe kao žurne službe s najvećim brojem interventnih vozila koja trebaju intervenirati prvenstveno zato što se radi o teretnim vozilima, možemo reći da ovom izmjenom vizure samog korza nije značajno ništa promijenjeno što se tiče vatrogasne službe, ispoštovani su svi zakonski propisi koji se tiču našeg djelovanja tako da izmjena same podloge u interveniranju interventnih vozila naših nemaju i neće imati nikakvih problema. Jedna stvar nas posebno veseli, a to je što su primijenjena određena tehnička rješenja po pitanju blokade neovlaštenog prometa što svim žurnim službama olakšava pristup na sam korzo, a isto tako od početka realizacije cijelog ovog projekta izmjene vizure, izmjene podloge korza bili smo u kontaktu s gradskom vlasti i bili smo informirani o svim potezima koji su se radili ovdje na terenu – otkrio je. Pristup korzu im je osiguran.
– Vatrogasna služba kao i sve ostale žurne službe imaju daljinske upravljače od svih pokretnih stupića tako da nam je pristup samom korzu zagarantiran bez ikakvih problema – istaknuo je Đalog.
Ana Broz Milašinović, voditeljica poslovnice Dm-a u Bjelovaru također je zadovoljna novim izgledom korza i rješenjem za dostavna vozila.
– Mislim da nam puno znači, mi iz Dm-a smo jako ponosni na novu šetnicu koju smo dobili i kojom naši kupci mogu doći do bjelovarskog Dm-a. Sretni smo radi dostavnih mjesta jer smatraju da nam korzo čine sigurnijim – zaključila je.