Kako bi se dostojno obilježila stoljetna tradicija izrade tambura u Prelošćici, mjestu u Sisačko-moslavačkoj županiji, danas je ispred župe sv. Mihaela otkriven spomenik na prvu tvornicu tambura.
Svečanosti je nazočio državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, a ujedno i inicijator obilježavanja stoljetne tradicije, Tugomir Majdak.
Na otkrivanju spomenika bili su i Bjelovarski graničari Husari 1756. kojima je ovo prvi nastup u ovoj godini.

– Danas u spomen na obrtništvo i stvaralaštvo u ovom kraju koje seže skoro 200 godina u prošlost, otkrivamo spomenik tamburi i tako obilježavamo sve ono što su davno ljudi iz ovog kraja stvarali i vrijedno pronosili ne samo diljem Hrvatske, nego i širom svijeta. Ovdje je poznato da je prva tvornica tambura krajem 19. stoljeća počela s radom, ali i prije toga već 30-ih godina 19. stoljeća radili su obrti. Prvi je bio obrt Habijanec u okviru kojih su se radile sve vrste žičanih instrumenata – primovi, bisernice, beglajti, basovi, sve ono što je davalo ton hrvatskom stvaralaštvu i glazbenom izričaju. Poznato je također, u pisanom zapisu imamo i dokaze, da je izdan i cjenik 1913. godine poznate prve i najstarije tvornice tambure obitelji Gilg za vrijeme Austro-Ugarske na kojem piše Prelošćica-Sisak-Hrvatska. Ovaj cjenik je bio službeno promoviran diljem pet kontinenata jer su se tambure iz ovog kraja, iz ovog sela izvozile i u Sjevernu i Južnu Ameriku, Australiju, Aziju i Afriku za sve poznate tamburaške orkestre. Kasnije je tvornica tambura obitelji Gilg preseljena u Sisak u poznatu Treću ulicu i nastavila je s radom, puno tamburaških sastava i orkestara u RH je koristilo ove instrumente, naveo je Majdak.
Nažalost, izrada žičanih instrumenata u Prelošćici gotovo je nestala.

– Trenutno ovdje nemamo niti obrta niti neke poznatije tvornice koja se time bavi, treba to obnoviti. Ovo je poticaj obrtništvu da se to revitalizira i da ovaj kraj opet bude poznat po ovom stvaralaštvu. Tambure i svi drugi žičani instrumenti su se radili od najkvalitetnijeg klenovog i javorovog drveta, žice su naručivane iz Austrije, a postolje za žice iz Češke. Izuzetno se vodilo računa o kvaliteti samog žičanog instrumenta tako da je tvornica obitelji Gilg zavrijedila i niz priznanja, kako na nacionalnoj razini, na sajmu u Osijeku, Velesajmu u Zagrebu, ali i na Grand Prixeu u Toulouseu 1931. osvojili su vrijednu nagradu što svjedoči o kvaliteti žičanih instrumenata koji su se ovdje radili, ističe državni tajnik Majdak.
Prelošćica se smatra kolijevkom izrade tambura, a spomenik je nastao u čast tradicije obrtništva u sisačkoj Posavini i tradicije izrade žičanih instrumenata. U drugoj polovici 19. stoljeća nekoliko je obrtnika krenulo s izradom žičanih instrumenata, a 1894. godine prvu je tvornicu otvorila obitelj Gilg koja je svoje instrumente izvozila na gotovo sve kontinente.
Spomenik tamburi ispred župnog dvora djelo je umjetnika Valentina Valenta iz Petrinje, a projekt je realizirala Lokalna akcijska grupa “Zrinska gora Turopolje” putem Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Svečanost su, osim već spomenute povijesne postrojbe Bjelovarski graničari Husari 1756., uveličali i Kulturno-umjetničko društvo te tamburaši iz Gornje Posavine.