I u ovom mjesecu na Dječjem odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar održana je Spikaonica.
Tema je bila matematika, a održana je danas, 17. ožujka, u povodu Dana broja pi.
Na Spikaonici je sudjelovao i Filip Aušperger, učenik 6. razreda I. osnovne škole Bjelovar koji nam je otkrio zašto voli matematiku.

– Volim matematiku jer mi je zanimljiva i zabavna, posebno dijelovi s logičkim zadacima, zagonetkama i križaljkama s različitim brojevima – rekao je.
Filip smatra kako bi matematika svima trebala biti prijatelj, a nije jer ne žele učiti, već igrati igrice.
Otkrio je i kako je ljubav prema matematici vjerojatno naslijedio od mame, a vjeruje da će se u životu baviti zanimanjem vezanim uz matematiku.
Učiteljica matematike u I. osnovnoj školi Bjelovar Jela Galunić također je sudjelovala na Spikaonici u knjižnici.
Kako matematiku predaje već 18 godina, upitali smo je kakvi su današnji učenici.
– Sve je veći izazov motivirati ih za redoviti i ustrajni rad, mislim da današnje generacije imaju problem s ustrajnošću i redovitošću, a to matematika zahtjeva – istaknula je te navela neke od načina na koje se djecu motivira za rad.
– Nastojimo svakakvih metodama to spriječiti i motivirati ih na rad, različite zabavne aktivnosti, pokazati im primjenu matematike u svakodnevnom životu, a tu su i različiti projekti u koje ih nastojimo uključiti, koje imaju više ili manje veze s matematikom, ali su motivirajući i tu ih nastojimo pridobiti na sudjelovanje – kazala je.
O ispitima za učenike 4. i 8. razreda nema potpuno formiran stav jer još nisu redoviti, no smatra kako bi to mogla biti dobra praksa.
– Nije loše, kad to postane redovito i kad se sustav složi, onda možda nije loše vidjeti kako djeca stoje, naravno uz temeljite pripreme – naglašava Galunić.
Osvrnula se i na rad roditelja s djecom.
– Teško je i roditeljima, oni imaju posla i obaveza i mislim da bi uloga roditelja trebala biti takva da paze da su im djeca redovita u radu, ne moraju oni bili matematičari da bi im djeca bila uspješni učenici – napominje.
Spikaonici je prisustvovala i Vedrana Mikac, učiteljica razredne nastave. mentalne aritmetike i programa Numicon.
Na početku je objasnila što je to mentalna aritmetika.
– Mentalna aritmetika je disciplina koja potiče iz Japana, tamo se uči u svim osnovnim školama, pohađaju je učenici 3. i 4. razreda osnovne škole nekoliko sati tjedno, ali većina djeca ide još nakon škole vježbati tu disciplinu. Time se dobiva da brže i lakše pamte, da efikasnije uče u kraćem vremenu te da bolje koriste mozak i moždane stanice. Radi se o računanju na abakusu, najprije učimo s dvije ruke raditi na abakusu i zatim te kuglice s abakusa prebacujemo u glavu gdje učimo brzo računati zamišljajući kuglice i tu se postižu nevjerojatne brzine, povezuju se lijeva i desna strana mozga i to je osobito važno za djecu do 12. godine kad im je mozak još plastičan i on se razvija. Tu možemo naučiti vještine koje nam ostaju za cijeli život – poručuje Mikac koja je nedavno u Bjelovaru otvorila malu privatnu školu u kojoj, osim mentalne aritmetike, djecu uči i u sklopu programa Numicon.
– Numicon je pogotovo za djecu s teškoćama, a mentalna aritmetika je za svu djecu. Numicon je program u kojem se nalaze male kockice i jedna kockica predstavlja jedan broj. Dijete može vidjeti i dodirnuti matematiku i na taj način njima apstraktno postaje konkretno i matematika im postaje zabavna kroz igru – navodi.
Otkrila je na kraju i što je motivira u radu.
– Meni je motivacija da u djeci potičemo ljubav prema matematici od najranije dobi, pozitivan stav da se svaki problem može riješiti i da im damo vjetar u leđa i samopouzdanje kad krenu u školu pa da onda ih poguramo da vole matematiku i u daljnjem školovanju – zaključuje Mikac.