Na Studijskom odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar nedavno je održana radionica Čipke na drot. Radionica je organizirana u suradnji sa Sekcijom za tradicijsko-tekstilno rukotvorstvo HORKUD Goluba. Voditeljica je bila Slavica Šafar.
Cijelu priču o čipki na drot pokrenula je jedna podsuknja ukrašena takvom čipkom, a vlasništvo je Mande Turković iz Utiskana. Kasnije je u Đurđicu pronađena poculica s poculjetkom ukrašenim čipkom na drot u kombinaciji sa solomonovim bodom. Način izrade čipke odgonetnule su Manda Turković i Melita Blazonija, a izrada je prezentirana na izložbi “Čarolija čipke” u Gradskom muzeju Bjelovar. Kustosica SIlvija Sitta pokrenula je suradnju s konzervatorskim odjelom Ministarstva kulture, zbog čega su dobili zadatak snimiti film o načinu izrade čipke i pronađenim predmetima.
Nakon kompletirane dokumentacije stiglo je rješenje Ministarstva kulture da se umijeće izrade čipke na drot na području Općine Ivanska stavlja pod preventivnu zaštitu do donošenja rješenja o utvrđivanju kulturnog dobra.
Za izradu čipke potrebna je kukica za heklanje i drot u obliku slova U s graničnikom. Treba savladati način spajanja niti na drotu i načine spajanja elemenata izrađenih na drotu.
Za razliku od izrade većine čipki, ovdje na postoji shema već je na čipkarici da u stvaranju upotrijebi svoju kreativnost u stvaranju oblika, kombinaciji boja i drugih elemenata koji čipku mogu učiniti atraktivnom.