U Ličko- senjskoj županiji održan je Festival kulturne baštine i tradicije 12. listopada 2024. godine u organizaciji tvrtke Shapeit iz Zagreba vlasnice Jadranke Šepek posjetom Memorijalnom centru Smiljan-Nikola Tesla.
Nakon dolaska u lijepi grad Gospić razgledali su spomenik Nikoli Tesli, jednom od najutjecajnijih znanstvenika svih vremena, ispred Kulturno informativnog centra Gospić. Kroz prekrasan pogled na prirodu i Velebit uputili su se u rodno mjesto Nikole Tesle Smiljan koji je rođen 10. srpnja 1856. godine u Smiljanu. U rodnoj kući Nikole Tesle smješten je centar koji se sastoji od muzeja, knjižnice, dvorane i istraživačkog centra. U muzeju se čuvaju različiti artefakti vezani uz Teslin život i rad uključujući njegovu originalnu laboratorijsku opremu, osobne predmete, fotografije i dokumente.
Nakon skoro dva sata razgledavanja Memorijalnog centra, puni dojmova sudionici festivala uputili su se u restoran Prašina vlasnika Jure Mataija u Gospiću. Tu ih je dočekala zamjenica župana Ličko-senjske županije Jasna Orešković Brkljačić. Pozdravila je sve ispred županije te upoznala sudionike festivala s vrlo bogatom kulturnom baštinom Ličko- senjske županije.
Ličko-senjska županija bogata je kulturnom baštinom bilo da je riječ o materijalnoj ili nematerijalnoj baštini. Od pokretnih kulturnih dobara najzastupljeniji su muzeji i građevine koje se nalaze na turističkoj ponudi Ličko-senjske županije. Osim materijalne baštine, Ličko-senjska županija obiluje nematerijalnom baštinom zbog svoje izrazito duge povijesti a manifestira se znanjima, vještinama, izrazima, praksama, instrumentima, predmetima, rukotvorinama, običajima glazbom, plesom i dr. Od autohtonim prepoznatljivih proizvoda svako je lička kapa, coklje, narodne nošnje. Ličko-senjska županija ulaže veliki trud u očuvanje tradicije, baštine i identiteta kroz razne programe u suradnji s Ministarstvom kulture i medija bilo kroz razne manifestacije ili kroz očuvanje spomenika i spomeničke arhitekture, crkvi i kapelica.
Upravo kroz kulturnu ponudu zadnjih godina je porast turizma što svakako možemo zahvaliti prekrasnoj prirodnoj ljepoti krajolika, ali i njezinih vrijednih ljudi koji njeguju tradiciju i autentičnost ovoga kraja.
U Ličko-senjskoj županiji organizirane su brojne manifestacije, a ističe se manifestacija Jesen u Lici koja se ove godine održala po 26. put kojom se prezentira očuvanje i njegovanje tradicije kroz folklorni, glazbeni i plesni izričaj. Glazbena manifestacija Lika fest, Festival tamburaške, zabavne i pop glazbe koja je ove godine održana po drugi puta u sklopu manifestacije Jesen u Lici sve je to prezentacija običaja što predstavlja temelj kulture. Svakako ništa manje bitni gastronomski specijaliteti lički sir, škripavac, lička janjetina, paški sir, krumpir, šljivovica, lička štrudla. Svaki dio Ličko-senjske županije ima svoje posebnosti.
Posebna gošća u restoranu Prašina bila je Marianna Ilkiv, pjesnik, skladatelj, profesorica vokala, član međunarodne organizacije „DNIPRO- Rijeka“ (Hrvatska), osnivač organizacije „Ukrajinci u Lici“, TV voditelj. Njezine pjesme slušaju se na nekoliko kontinenata. Osnivač je škole „Ilkiv School“ u Gospiću. Pobijedila je zajedno s tamburaškim bendom „Divne godine“ na pjesmu Ivice Plivalića „Za što se lažemo“ na festivalu u Požegi 2024. godine.
Na poziv tvrtke Shapeit s posebnim veseljem odazvala se festivalu te stigla u restoran magistra Aida Kartal- Redžepagić koja radi u ljekarni Doma zdravlja Otočac. Dugogodišnja suradnica tvrtke Shapeit koja svojim velikim stručnim znanjem i neposrednošću dočekuje i daje savjete mnogim pacijentima koji dolaze u ljekarnu i iz Zagrebačke županije kada su na proputovanju kroz Ličko- senjsku županiju.
Restoran Prašina i njegovo osoblje bili su krasan domaćin s vrlo bogatom gastronomskom ponudom ličkih specijaliteta u kojima su uživali svi sudionici i posebni gosti festivala sa željom da se ponovo vrate i razgledaju sve ostale znamenitosti i prirodne ljepote koje ima Ličko- senjska županija.
Foto: Ognjen Karabegović