Sukladno Zakonu o sustavu civilne zaštite, 1. ožujka tradicionalno se obilježava Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj koji je jučer obilježen u Bjelovaru.
Ove je godine Služba civilne zaštite obilježila Dan civilne zaštite u Bjelovarsko-bilogorskoj održanom svečanom sjednicom Stožera civilne zaštite Bjelovarsko-bilogorske županije na kojoj su, osim članova stožera bilo nazočni i predstavnici gradova i općina. Teme sastanka su bile Program aktivnosti i mjera zaštite od požara i nadolazeća turistička sezona u svezi čega je na inicijativu Službe civilne zaštite Bjelovar u pripremi simulacijsko–komunikacijska vježba masovne nesreće „Veliki Zdenci 2024.“. Scenarij vježbe predviđa prometnu nesreću s velikim brojem ozlijeđenih osoba različitih stupnjeva ozljeda te poduzimanje svih potrebnih mjera za njihovo zbrinjavanje prema MRMI protokolu te predviđenim operativnim postupcima drugih službi. U istoj će sudjelovati Objedinjeni bolnički hitni prijem Opće bolnice „Anđelko Višić“ u Bjelovaru, Zavod za hitnu medicinu, Vatrogasna zajednica, Crveni križ Bjelovarsko-bilogorske županije, Stožer civilne zaštite Bjelovarsko-bilogorske županije i grada Grubišno Polje te Služba civilne zaštite Bjelovar i Županijski centar 112 kao komunikacijski posrednik i koordinator aktivnosti. Također je u Osnovnoj školi Rovišće održana vježba evakuacije djece i nastavnog te tehničkog osoblja škole te spašavanja ozljeđenika prema scenariju nastalog požara, a uz sudjelovanje načelnika općine, Stožera civilne zaštite općine Rovišće i povjerenika CZ, Službe civilne zaštite Bjelovar i Županijskog centra 112, Dobrovoljnog vatrogasnog društva i Vatrogasne zajednice Rovišće te zapovjednika Vatrogasne zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije kao i Policijske postaje Bjelovar.
Posljednjih nekoliko godina svjedoci smo, nažalost, brojnih izazova koji predstavljaju posrednu i neposrednu ugrozu za pripadnike našeg društva i tom se smislu pokazuje važnost ustrojenog sustava civilne zaštite i svih njezinih sudionika i kapaciteta na strateškoj, preventivnoj i razini operativnog djelovanja. Sustav podrazumijeva niz aktivnosti na razinama procjena rizika, planova djelovanja u upravljanja kapacitetima operativnim snagama (vatrogasne postrojbe i dobrovoljna društva, Hrvatska gorska služba spašavanja i društva Crvenog križa) te jedinica lokalne samouprave s ustrojenim stožerima civilne zaštite i svojim raspoloživim resursima (pravne osobe od interesa za sustav CZ, povjerenika, postrojbi…) koji se aktiviraju u situacijama koji mogu uzrokovati izravnu ili neizravnu opasnost za živote, zdravlje i imovinu, odnosno u slučaju pojave nesreća većih ili manjih razmjera ili katastrofa.
Kao primjere aktiviranja sustava možemo navesti pandemiju COVID-19, izbjegličku krizu uzrokovanu ratnim zbivanjima u Ukrajini, potresa, prirodnih nepogoda, koji su zahtijevali organizacijske i logističke angažmane županije, gradova i općina u koheziji sa žurnim službama i njihovim kadrovskim, stručnim i tehničkim resursima, koji se u tzv. mirnodopskom razdoblju pripremaju zajedničko operativno djelovanje u kompleksnim izvanrednim situacijama i katastrofama.
Služba civilne zaštite Bjelovar, kao organizacijska cjelina Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, uključena je u rad svih stožera civilne zaštite na području Bjelovarsko-bilogorske županije i izravno u suradnji sa svim sudionicima sustava civilne zaštite angažirani na terenskim izvidima, prikupljanju, razmjeni i raščlambi svih operativno interesantnih podataka pri primjerice suzbijanju posljedica vremenskih neprilika i prirodnih nepogoda koje su nas zadesile. Tako je u protekloj godini iz domene nepovoljnih vremenskih pojava na području naše županije aktiviran sustav CZ prilikom obilnih oborina u siječnju i olujnog nevremena uzrokovanog jakim vjetrom u veljači što je zahtijevalo brojne terenske izvide i koordinaciju operativnih snaga i pravnih subjekata od interesa za sustav CZ (komunalne službe, HEP, nadležni VGI Hrvatskih voda, JLS…). Također, tu je i izlijevanje manjih vodotokova, zaobalnih voda i putnih jaraka/kanalizacijske odvodnje uzrokovanih obilnim padalinama u svibnju i lipnju te pojave olujnog vjetra u srpnju u Garešnici, Ivanskoj i Velikom Grđevcu te tuče u Bjelovaru, Severinu, Šandrovcu, Velikoj Pisanici. Navedeno je od strane župana i formalno proglašeno prirodnim nepogodama.
U protekloj 2023. godini u smislu preventive ostvareni su predviđeni redovni planski ciljevi vezani uz Program aktivnosti i mjera zaštite od požara, turističku sezonu, mjera u nepovoljnim vremenskim uvjetima, provođenje inspekcijskih nadzora, nadogradnju operativno-komunikacijskog sustava i poboljšanje funkcionalnosti sustava javnog uzbunjivanja.
Isto tako, provedeno je i 28 edukacija u odgojno-obrazovnim ustanovama u županiji (osnovnih škola i dječjih vrtića) kojima je obuhvaćeno ukupno 1.041 dijete, edukacija građana o sustavu CZ u projektu „Ostanimo sigurni“ te osposobljavanje povjerenika civilne zaštite JLS. Za napomenuti je i uključenost u organizaciju i provedbu 17 održanih vježbi evakuacija i spašavanja u školama i tvrtkama posebnog sigurnosnog značaja te simulacijsko-komunikacijskog karaktera.
Dobro je znati da Služba civilne zaštite Bjelovar svakodnevno stoji na raspolaganju stanovnicima Bjelovarsko-bilogorske županije sa svim svojim raspoloživim kapacitetima, a koji podrazumijevaju Županijski centar 112 koji kao njezina ustrojstvena cjelina djeluje 24 sata dnevno u vidu operativno-komunikacijskog centra za sve vrste hitnih situacija te aktivira i koordinira hitne službe, zaprima obavijesti o neposrednim i nadolazećim opasnostima te po potrebi provodi uzbunjivanje građana skrećući pozornost na opasnost uz istovremeno pružanje informacija o vrsti opasnosti i mjerama koje je potrebno poduzeti. Službenici su po potrebi aktivni na terenskim izvidima, rade na prikupljanju, razmjeni i raščlambi svih operativno važnih informacija i podataka, komunikaciji i sastancima te planiranju i koordiniranju aktivnosti s Ravnateljstvom civilne zaštite, žurnim službama, predstavnicima Crvenog križa, distributerima energenata, komunalnim poduzećima i pravnim osobama od interesa za sustav civilne zaštite, načelnicima i članovima stožera te čelnicima općina, gradova i županije čime se ostvaruje sinergija svih sudionika i resursa uključenih u sustav civilne zaštite.
Stožeri civilne zaštite, na čelu sa županijskim stožerom i članovima iz svih segmenata društveno značajnih institucija: zdravstvene sfere, operativnih snaga, segmenata opskrbe energentima, prometa i dr., posebno su važni u donošenju odluka za koje je ključno da su brze, odlučne i transparentne, sve s ciljem zaštite zdravlja i života svojih stanovnika te kritične infrastrukture.
VEZANI ČLANCI