Na Dječjem odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović” u Bjelovaru danas je održana još jedna spikaonica. Tema današnje spikaonice bila je “Glow kids – djeca s licima koja sjaje”.
To je termin koji opisuje opčinjenost djece ekranima.
Na spikaonici je bilo riječi o tome kako prekomjerna izloženost ekranima kod djece i adolescenata može dovesti do raznih posljedica i zdravstvenih problema. Iako tehnologija djeci i mladima pruža brojne prednosti i otvara nove mogućnosti, treba im osigurati izloženost ekranima u kontroliranim uvjetima. Zato je cilj spikaonice bio mladima pojasniti rizike prekomjernog korištenja tehnologije te im pružiti savjete kako ograničiti vrijeme koje provode pred ekranima.
U tome su im pomogle i gošće, mag. psihologije Vedrana Viljevac Barić te mag. socijalne pedagogije Tea Milinović koje su otkrile koliko je korištenje ekrana kod djece i mladih velik problem.
– Budući da radimo u srednjoj školi, možemo iz prve ruke vidjeti koliko i u kojem opsegu mladi koriste elektronske uređaje, najviše svoje mobitele. Prošli smo čitav period online nastave gdje smo morali uključiti mobilne uređaje i računala u nastavu što je dalo dodatan utjecaj na već postojeći problem. Njihova izloženost ekranima je velika, a smatram problematičnim što oni to ne vide kao problem. Zanimljivo je što oni na tim ekranima rade, vrlo rijetko su to neke korisne i konkretne stvari, a istovremeno ta izloženost može dovesti do raznih negativnih utjecaja. Vidljiv je manjak koncentracije, pažnje i fokusa. Može doći i do drugih problema poput razvoja ADHD-a, anksioznosti, povećane agresije i slično, navela je Viljevac Barić.
Današnja spikaonica samo je jedan od načina na koji se nastoji podučiti djecu i mlade pravilnom korištenju tehnologije.
– Pokušavamo ih osvijestiti o štetnim posljedicama korištenja interneta i potičemo ih na drugačije provođenje slobodnog vremena na neke konstruktivnije načine. Bavljenje fizičkim aktivnostima dokazano potiču iste centre u mozgu kao i korištenje nekih drugih sredstava ovisnosti, među ostalim i ekrana. Ono što mi često napominjemo roditeljima djece koja pretjerano koriste ekrane je da su oni primarni model. Bilo bi jako dobro osvijestiti i vlastito korištenje ekrana mobitela ili računala kad smo s djecom jer ona uglavnom uče po modelu i bilo bi jako dobro da svojim modelom i ponašanjem djeci pokažemo na koji način, kako i zašto koristiti internet i ekrane, poručuje Milinović.