PROMOCIJA ZDRAVLJA – Multidisciplinarni pristup skrbi za palijativne bolesnike: Ublažavanje patnji u svakodnevnom životu
Oboljeli od multiple skleroze u Hrvatskoj mogu odahnuti – više ne moraju čekati dva napadaja u roku godine dana kako bi započeli terapiju. Zahvaljujući promjenama na listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), od veljače 2025. godine multipla skleroza može se liječiti visokoučinkovitom terapijom odmah nakon postavljanja dijagnoze. Time su liječnici i pacijenti dobili veći izbor lijekova i mogućnost optimalnog pristupa liječenju.
Bojanu Blaževiću, predsjedniku Društva multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije, bolest je dijagnosticirana 2008. godine, kada je imao samo 26 godina.
– Prvi simptomi pojavili su se u vidu trnaca u desnoj ruci, no nisam im pridavao značaj jer nisu bili učestali. Međutim, jedne noći sve je krenulo – trnci su se proširili na cijelu desnu stranu tijela, osim lica. Nakon pregleda na hitnoj i dodatnih pretraga, dijagnosticiran mi je MS – prisjeća se Blažević.
Tek nakon razgovora s liječnicima, shvatio je da je simptome možda imao i ranije.
– Vraćajući film unatrag, prisjetio sam se mogućih simptoma poput herpesa unutar usne šupljine i pareze facijalnog živca, što su mogli biti rani znakovi bolesti. Ipak, ne smatram da je stres uzročnik MS-a – on može biti samo okidač – ističe Blažević.

Stručni kadar u bjelovarskoj bolnici
Blažević se protiv bolesti bori prilagođenom prehranom, sportom i pozitivnim razmišljanjem. Posebno hvali stručni tim bjelovarske Opće bolnice “Dr. Anđelko Višić”.
–Danas u bolnici imamo puno više neurologa nego prije. Riječ je o stručnjacima koji kvalitetno brinu o oboljelima, učinkoviti su u dijagnosticiranju bolesti i sudjeluju u mnogim našim aktivnostima – kaže.
Novim pravilima HZZO-a omogućeno je da se terapija za MS započne odmah nakon dijagnoze, čime se smanjuje mogućnost razvoja invaliditeta.
– Ovo su pozitivne promjene za oboljele. Više ne moraju čekati dva napadaja (relapsa) u godini dana da bi ostvarili pravo na liječenje. Sada se odmah po dijagnozi određuje stupanj bolesti i terapija. MS nije izliječiva bolest, ali što se ranije dijagnosticira i započne s terapijom, manja su neurološka oštećenja – objašnjava Blažević.
Ukidanje ograničenja u liječenju
Stupanjem na snagu nove liste lijekova HZZO-a ukinuti su dosadašnji restriktivni kriteriji za dobivanje najučinkovitije terapije.

– Hrvatski pacijenti su zbog ograničenja imali znatno veći stupanj neurološke onesposobljenosti u odnosu na slovenske, koji su imali bolji pristup terapiji. No, sada i Hrvatska omogućuje neograničen pristup terapijama za MS – rekao je prof. dr. sc. Mario Habek, neurolog iz KBC-a Zagreb.
Habek naglašava kako uvijek ima prostora za poboljšanja, osobito jer raste broj oboljelih, uključujući i djece, za koje još nisu dostupni svi lijekovi.
– Treba ukinuti linije za liječenje MS-a jer više nemaju smisla. Umjesto toga, terapiju treba prilagoditi svakom pacijentu individualno, ovisno o fazi bolesti – istaknuo je Habek.
Multipla skleroza u brojkama
Multipla skleroza jedna je od najčešćih bolesti središnjeg živčanog sustava, a svakih pet minuta nekome u svijetu dijagnosticira se MS. Procjenjuje se da danas od nje boluje oko 2,9 milijuna ljudi. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz rujna 2024. godine, u Hrvatskoj je registrirano 8.518 oboljelih, od čega ih je oko 200 u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Podrška Društva multiple skleroze BBŽ
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije osnovano je 2000. godine i aktivno djeluje na području cijele županije.
– U Društvu imamo 98 članova. Na sreću, nemamo članova kojima je potrebna 24-satna pomoć, no imamo 14 osobnih asistenata koji pomažu oboljelima. Svi koji imaju pitanja ili trebaju pomoć mogu nam se obratiti radnim danom od 7 do 15 sati u Masarykovoj 8 u Bjelovaru – kaže Blažević.
Najčešći simptomi multiple skleroze su smetnje vida, poremećaji ravnoteže i koordinacije, obamrlost, kronični umor, slabost ruku ili nogu, grčenje mišića, poteškoće s mokrenjem, seksualni problemi i mentalni poremećaji. Većina oboljelih dobije dijagnozu između 20. i 40. godine života.
Društvo se zalaže za poboljšanje kvalitete života oboljelih, edukaciju pacijenata i javnosti te senzibilizaciju društva o potrebama osoba s MS-om.
– Naš cilj je unaprijediti zdravstvenu i socijalnu zaštitu oboljelih, poboljšati njihove socio-ekonomske uvjete i potaknuti bolje razumijevanje njihovih potreba u društvu – zaključuje Blažević.
Tekst: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info i Branka Sobodić, novinarka i urednica portala bjelovar.info
📲 Najbrže informacije – pratite nas na Facebooku, Instagramu i TikToku!
Foto: Bjelovar.info