Moto klub Bjelovar, u suradnji s motociklistima iz Njemačke, organizirao je donaciju vrijednu 250.000 eura za Opću bolnicu „Dr. Anđelko Višić“ u Bjelovaru. Njemačka udruga Biker-Brummi-Hilfe eV, koja okuplja većinom liječnike, sudjelovala je u ovoj akciji kako bi osigurala potrebnu medicinsku opremu za bolnicu.
Predsjednik Moto kluba Bjelovar, Alen Krce pojasnio je kako je došlo do ove inicijative.

– Zahvaljujući dugogodišnjoj suradnji s Moto klubom iz Slavonskog Broda, koji redovito sudjeluje u akcijama eurobikera, došli smo na ideju da pomognemo našoj bolnici i tako smo došli do moto kluba Biker-Brummi-Hilfe eV koji nije samo skupina motociklista, već ljudi koji žele konkretno pomoći vrtićima, bolnicama i školama gdje god je to potrebno.
Nakon što su u siječnju obišli bolnicu, njemački bikeri su utvrdili što je sve potrebno i krenuli u akciju prikupljanja opreme. Prije dva dana, tri kamiona s opremom, koje su sami vozili, stigla su u Bjelovar iz mjesta Syke pored Bremena gdje je smještena njemačka udruga.
– Naš zadatak je bio posredovati i pomoći na društveno odgovoran način, povezujući ustanove kojima je pomoć potrebna – dodao je Krce.

– Ova akcija nije samo rezultat suradnje s motoristima, već i s braniteljskom udrugom HVIDR-a iz Slavonskog Broda koja je s udrugom Biker-Brummi-Hilfe eV već prije surađivala – istaknuo je Dinko Tandara, ravnatelj Sektora za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć Ministarstva hrvatskih branitelja.
Tanadara je preuzeo je ulogu posrednika u ovoj akciji između Slavonskog Broda i Bjelovara.
– Tri kamiona su već stigla, a planiramo i daljnje aktivnosti. U kontaktu smo s motociklistima u Njemačkoj koji i dalje prikupljaju opremu.
Jedan od njemačkih doktora bikera, dr. Hermann Munzel, objasnio je širu mrežu pomoći koju Biker-Brummi-Hilfe eV pruža diljem Europe.

– Naša misija je olakšati svakodnevni rad bolnicama i socijalnim ustanovama kroz donaciju opreme. Naš moto je ‘Solidarnost i integracija u Europi’. Ovo nam nije prvi put da pomažemo u Hrvatskoj, već 20 godina aktivni smo ovdje.
Zlatko Blaževac iz Moto kluba Brod, koordinator aktivnosti eurobikera na našem području, istaknuo je dugogodišnju suradnju bikerske i braniteljske populacije.

– Domaćini ove akcije su Moto klub Bjelovar, a istaknuo bih i gospodina Dinka Tandaru koji je na sebe preuzeo posredničku ulogu prema Bjelovaru. Sve se odvija u koordinaciji našeg Moto kluba Brod, nositelja aktivnosti eurobikera u Hrvatskoj.
Donacija uključuje tri ultrazvučna aparata, aparat za ergometriju, defibrilator, infuzomate, 40 bolesničkih kreveta, monitore vitalnih funkcija, opremu za zdravstvenu njegu te bolničku posteljinu.
Ravnateljica bjelovarske bolnice Sanela Grbaš Bratković izrazila je zahvalnost, istaknuvši da im ova donacija iznimno znači.

– Unatoč velikim ulaganjima u bolnicu, uvijek postoji potreba za dodatnom opremom. Novi kreveti i ultrazvuci pomoći će nam u unapređenju zdravstvene skrbi, a posebno će biti korisni pri otvaranju odjela Palijative. Ponosni smo što smo prepoznati kao bolnica kojoj je pomoć potrebna – istaknula je ravnateljica.
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, Andrea Bengez također je zahvalila na donaciji.

– Svaka donacija našoj bolnici je dobrodošla. Prošle godine uloženo je gotovo 10 milijuna eura u zdravstveni sustav na području županije, a nadamo se da će ta ulaganja ove godine biti još veća. Cilj nam je podići kvalitetu zdravstvene skrbi i dostupnost usluga našim građanima, kao i stanovnicima okolnih županija – kazala je.

