Iza nas su 22. Dani češke kulture. Ovu jedinstvenu manifestaciju na našim prostorima prvi su počeli provoditi bjelovarski Česi. Godinama kasnije njihovim stopama krenula su i mnoga druga manjinska društva i tako diljem zemlje, u posebno obilježene dane, svojim sugrađanima predstavljaju bogato naslijeđe svojih predaka. Kada je u pitanju Češka nacionalna manjina, njihova aktivnost u središtu Bjelovarsko-bilogorske županije iznimno je bogata, a što rade kroz godinu najbolje se ogleda upravo u višednevnoj manifestaciji koju organiziraju potkraj svibnja. Ova, koja je upravo završila brojem sudionika i priređenim programom bila je bogatija no ikada. Preko 200 sudionika na raznim mjestima u gradu Bjelovaru svojim nastupima zabavljalo je Bjelovarčane i njihove goste, a posebno počašćeni su bili ovogodišnjim dolaskom gostiju iz Zlína.
– Zahvalila bih se divnoj publici koja uvijek rado poprati sve naše nastupe. Oni su nam velika podrška. Da njih nema, za koga bismo mi ovo sve pripremali. Ovo sve što smo pokazali stvarali smo mjesecima prije i to kroz sve naše sekcije. Dani češke kulture ovako potkraj proljeća su svojevrsni uvod u ljeto i žetvu koja predstoji. Jako smo sretni što su nam u uzvratni posjet došli i prijatelji iz Zlína. Prošle godine naša Češka obec predstavila se u njihovom gradu, kada smo u znak našeg prijateljstva tamo zajedno i posadili lipu. List lipe zbog toga je i na čelu naše svečane povorke s kojom uvijek zatvaramo Dane češke kulture u Bjelovaru – objasnila nam je Miruška Lončar, predsjednica Češke obeci Bjelovar.
Načinom na koji su kroz sva stoljeća u Hrvatskoj održali živim kulturu i običaje svoga naroda ostali su zatečeni i češki gosti. U znak dobrodošlice u gradskoj upravi primili su ih zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, zdravstvo, socijalnu skrb i opće poslove Jasna Grgić Škaurin. Veselo češko društvo u velikoj vijećnici dočekalo ih je pjesmom.

Vrhunac višednevnog obilježavanja 22. Dana češke kulture u Bjelovaru bio je u subotu, kada su sudionici u povorci prošetali ulicama grada sve do središnjeg gradskog parka gdje su bile priređene razne češke delicije i bogat kulturno-umjetnički program. I u njemu su poseban obol dali gosti iz Češke Republike, Slovački ansambl Vonica iz Zlina. Inače, to je jedno od najstarijih folklornih skupina u Moravskoj, a 2025. godine proslavit će 85 godina osnutka. Uvježbavaju plesove i pjesme većinom iz moravsko-slovačkog područja, ali u svom repertoaru imaju i plesove iz Slovačke. U Bjelovaru su se uz ostalo predstavili i plesom Verbuňk, improviziranim plesom koji izvode mladići i muškarci u češkoj pokrajini Južnoj Moravskoj i okolici grada Zlína. Ples ima svoje korijene u 18. stoljeću kada su se u vojsku regrutirali i plesači za zabavu vojnika. Ples ne prati točna koreografija nego je obilježen spontanošću, improvizacijama i osobnim izričajem svakog plesača uključujući natjecanje u skakanju. Od 2005. godine slovački verbunk je upisan na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine. Od čeških predstavnika smo doznali da na taj način žele očuvati čistoću plesnog i pjevačkog izraza, a posebno paze na svoje nošnje koje i sami izrađuju i vezu.
– Puno ručnog rada njegujemo i mi u bjelovarskoj Češkoj obeci. Tako smo se i danima prije okupljali u našim prostorijama i od najmanjih do najstarijih članova svi smo izrađivali kitice i razne druge ukrase s kojima smo okitili našu povorku. Naravno, ponovo smo od papira i žita napravili i veliki vijenac čije duge trake drže svi gosti sudionici programa i tako zajedno s nama idu u povorci gradom. To je tradicija u Čeha i mi ju nastojimo prenositi na generacije naših potomaka. Sretni smo što nam to polazi za rukom i svi se uvijek rado odazovu – ponosna je predsjednica Češke obeci Miruška Lončar.
Inače, bjelovarski Česi posebni su i po činjenici da imaju najstariju pjevački zbor češke manjine u Hrvatskoj, „Kateřine“, osnovan još 1993. godine. Naravno i njihove izvedbe krasile su ovogodišnji program koji je u svom 22. izdanju počeo još pretprošle nedjelje u bjelovarskom Kulturnom i multimedijskom centru. Osim pjesmom i plesom otvoreni su izložbom radova s netom održane likovne kolonije na temu čeških narodnih nošnji i žetvenih svečanosti te projekcijom češke komedije režisera Jiřía Vejděleka „Bezva zuby na zásnuby” – ,,Super zubi za zaruke”. U ponedjeljak je u bjelovarskoj knjižnici otvorena i izložba na temu „Djelovanje graditelja, arhitekata i građevinskih inženjera iz Češke na prostoru Hrvatske“ uz predavanje doc. dr. sc. Jasenke Kranjčević, dipl. ing. arh. U prostoru knjižnice bila je priređena i izložba „Dani češke kulture kroz povijest“, izložba čeških rukotvorina i starina. Proteklog četvrtka održana je i radionica izrade cvijeća i kitica od žita. Vrhunac manifestacije, kao što smo već rekli, bila je svečana povorka i program u središtu grada priređen protekle subote. Pokrovitelji manifestacije su: Veleposlanstvo Češke Republike u RH – Veleposlanik Nj. E. Milan Hovorka, saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek, Bjelovarsko-bilogorska županija – župan Marko Marušić i Grad Bjelovar – gradonačelnik Dario Hrebak. Manifestacija se financira novcem iz proračuna RH posredstvom Savjeta za nacionalne manjine RH i Saveza Čeha u RH.
Tekst: Sanja Klinac, novinarka
Foto: Branka Sobodić