Prošli tjedan Poreč je ugostio još jedno izdanje popularnog natjecanja RobotIK koje je organizirao Centra Pozitron – udruga za tehnološki razvoj i STEM obrazovanje, okupljajući mlade robotičare iz cijele Istre i šire. Tijekom tri dana natjecanja, timovi su imali priliku testirati svoje tehničke vještine, rješavati kompleksne zadatke, ali i surađivati, družiti se te stvarati nova prijateljstva. Među sudionicima bili su i učenici Tehničke škole Bjelovar – Jan Malogorski, Antonio Vodopija, Hrvoje Dragić i Andreas Grce – koji su, iako nisu osvojili nagrade, ponijeli sa sobom neprocjenjivo iskustvo i vrijedne lekcije za budućnost.
Timski rad i učenje kroz izazove
Natjecanje RobotIK, osim što potiče mlade na bavljenje robotikom i STEM područjem, naglašava važnost timskog rada i zajedničkog rješavanja problema. Učenici su radili zajedno, od izrade robota do kodiranja, uz pomoć mentora, dok su se u slobodno vrijeme opuštali igrajući košarku i družeći se po gradu. „Bilo je stvarno odlično raditi s timom. Iako nismo osvojili nagrade, najvažnije je što smo naučili kako raditi zajedno, razvijali smo svoje vještine i sklopili nova prijateljstva,“ rekao je jedan od učenika iz Bjelovara.
Organizator natjecanja i predsjednik i osnivač Centra Pozitron, Lovro Šverko, izrazio je oduševljenje odazivom i atmosferom koja je vladala tijekom sva tri dana natjecanja: „Ovogodišnji RobotIK je nadmašio sva očekivanja! Vidjeli smo nevjerojatnu strast, kreativnost i znanje kod svih sudionika. Iako je bilo napetih trenutaka, bilo je i puno smijeha i timskog duha. Ponosni smo što smo mogli omogućiti mladima priliku za učenje kroz izazove u ovako pozitivnom okruženju.“
Značaj STEM obrazovanja
RobotIK nije samo natjecanje već i platforma koja učenicima omogućava razvijanje ključnih vještina za budućnost. „Cilj nam je popularizirati robotiku i STEM, kako bi mladi shvatili koliko su ove vještine važne za karijere budućnosti. Natjecanja poput ovog pružaju praktična iskustva koja su neophodna za razvoj rješavanja problema, timskog rada i kritičkog razmišljanja,“ dodao je Šverko. Istaknuo je kako su učenici ove godine bili opremljeni boljom tehnologijom, što im je omogućilo više slobode u dizajnu robota i pristupu zadacima.
Iskustva učenika: kreativnost i timski duh u prvom planu
Među sudionicima koji su podijelili svoje iskustvo je i Daniel, učenik Gimnazije Pula, koji je naglasio koliko je natjecanje važno za razvoj praktičnih vještina. „Na RobotIK-u sam vidio koliko robotika nije dovoljno razvijena u školama i koliko bi trebala biti zastupljenija. Naučili smo toliko toga, od tehničkih detalja do timskog rada i discipline. Ovaj tip natjecanja je nevjerojatan za razvijanje svih tih vještina,“ rekao je Daniel, ističući da bi volio vidjeti još više robotičkih udruga i klubova uključenih u budućim natjecanjima kako bi konkurencija bila jača i izazovi zanimljiviji.
Tonka, članica tima iz Labina, također je podijelila svoje iskustvo: „Pripremali smo se tako da smo napravili male dijelove staze i testirali senzore za praćenje linije i labirinta. Najveći izazov bio je kada nam se pokvarila lemilica, pa smo morali posuditi drugu. No, sve smo to shvatili kao dio natjecanja i priliku za učenje.“ Istaknula je i kako je iskustvo na RobotIK-u bilo iznimno pozitivno, posebno zbog slobode koju su imali u dizajnu robota, ali i zbog prilike da upoznaju vršnjake iz drugih škola.
Pogled prema budućnosti
Šverko i tim organizatora već planiraju unapređenja za sljedeću godinu, uključujući dodatne radionice, predavanja i uvođenje novih tehnologija poput umjetne inteligencije i računalnog vida. „Uvijek težimo napretku! Sljedeće godine želimo uključiti još više škola i omogućiti učenicima da rade s najnovijim tehnologijama,“ rekao je Šverko, ističući kako povratne informacije učenika i mentora daju vrijedne smjernice za poboljšanje natjecanja.
Uz samo natjecanje, sudionici su imali jedinstvenu priliku prisustvovati predavanju Korada Korlevića iz Astronomskog društva Višnjan. Poznati astronom održao je nadahnjujuće izlaganje na temu „Kome pripada budućnost“, u kojem je govorio o ulozi mladih u oblikovanju sutrašnjice. Korlević je istaknuo važnost inovacija, tehnologije i znanstvenih istraživanja, ali je naglasio i kako su upravo današnji učenici, sa svojim znanjem i kreativnošću, ključni za rješavanje budućih globalnih izazova.
„Njegovo predavanje nas je potaknulo na razmišljanje o našoj ulozi u svijetu i o tome kako možemo pridonijeti boljoj budućnosti,“ rekao je Antonio iz Tehničke škole Bjelovar. Korlevićeva inspirativna poruka da su mladi nositelji napretka savršeno se uklopila u duh natjecanja, dodatno motivirajući učenike da svoju strast prema tehnologiji razvijaju s pogledom prema budućnosti.
Iako učenici Tehničke škole Bjelovar nisu osvojili medalje, ono što su osvojili mnogo je vrjednije – znanje, samopouzdanje i nova prijateljstva. RobotIK 2024. još jednom je dokazao da natjecanja nisu samo prilika za pobjedu, već i za osobni rast i razvoj vještina koje će mladima koristiti tijekom cijelog života.
Foto: Tehnička škola Bjelovar