Hrvatski sabor je 21. listopada proglasio Nacionalnim danom sigurnosti cestovnog prometa stoga je povodom obilježavanja spomenutog dana Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo javnu kampanju „Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača“. Cilj ovogodišnje kampanje je educirati motocikliste, ali i druge vozače o važećim zakonskim propisima te senzibilizirati opću javnost o ranjivosti motociklista u prometu.
Unatrag nekoliko godina na području Republike Hrvatske izrazito se povećao broj smrtno stradalih motociklista (vozači i putnici), a trend se nastavio i u ovoj godini. Na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske tijekom 2024. godine evidentirano je 20 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači motocikla što je porast za 11,1 %. Evidentirane su četiri prometne nesreće motociklista s poginulom osobom od čega tri na području Policijske postaje Bjelovar i jedna na području Policijske postaje Garešnica. Također, evidentirano je deset prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda što je također povećanje i to za 42,9 %.
S obzirom na pogoršanje stanja sigurnosti, Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska u suradnji s Autoklubom Bjelovar, Moto klubovima Bjelovar i „White City Riders“, Zavodom za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije, Centrom za vozila Hrvatske – Stanicom za tehnički pregled „Croatia“ Bjelovar je danas od 14 do 17 sati na Trgu Eugena Kvaternika provela preventivne aktivnosti na kojima su građani mogli pogledati poligon sigurne vožnje motociklom, način na koji pružiti prvu pomoć unesrećenim motociklistima te ostale aktivnosti u slučajevima prometnih nesreća motociklista i mopedista uključujući rampu za prijevoz motocikala.
Akciju je podržala i 17-godišnja Ana Krce koja je mlada vozačica motora.
– Vozim motor malo manje od godinu dana, jednu sezonu jer sam mlada. Prometnu nesreću nisam imala, jedino mali pad, prekretanje. Brinem se za svoju i tuđu sigurnost. Na motoru se osjećam zaštićeno jer uvijek nosim opremu koja je jako bitna te uvijek moram paziti kako vozim, tu je bitna i brzina vožnje, ne smije se voziti preko ograničenja jer to može ugroziti naš i tuđi život – poručuje Ana Krce.
Dražen Prapotnik, voditelj službe za javni red i sigurnost istaknuo je važnost ovakvih preventivnih akcija.
– Hvala vam što ste vašim sudjelovanjem doprinijeli da ukažemo na ovu problematiku upravljanja, prije svega, motociklima. Nažalost, na području naše županije imamo porast poginulih osoba, a najviše stradavaju vozači motocikala. Tu se zahtijeva jedno iskustvo, pridržavanje propisa… Jedan od glavnih uzroka prometnih nesreća motocikala je brzina. Želimo poslati jasnu poruku prema javnosti i ukazati na problematiku vožnje upravljanja mopedom i motociklom koji zbog brzine stradavaju – pojasnio je Dražen Prapotnik.
Više o samoj statistici stradavanja motociklista, odnosno mopedista u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji iznio je Veseljko Ravenščak, policijski službenik za poslove prometne policije.
– Nikako nismo zadovoljni sa stradavanjem motociklista i mopedista jer ove godine imamo pet osoba koje su poginule na motociklu – četiri vozača i jedan putnik, a tu se radilo o djetetu. To je izrazito loše stanje. Najčešće je to krivlja vozača motocikala, ali u određenim situacijama oni nisu krivi za prometne nesreće. Ovo je 5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa te je poanta da želimo ukazati na poantu svih prometnih propisa s tim da je ove godine posebice stavljen naglasak na vozače motocikala i mopeda jer je u cijeloj Hrvatskoj pogoršano stanje unazad nekoliko godina – potvrdio je Veseljko Ravenščak.
Iz Zavoda za hitnu medicinu BBŽ pojasnili su do kakvih ozljeda najčešće dolazi prilikom pada s motocikla te kako možemo pomoći unesrećenoj osobi.
– Najteže ozljede su ozljede glava, vratne kralježnice te općenito kralježnice i udova, potkoljenici i natkoljenici. Kada zateknemo takvog pacijenta na motociklu najbitnije ga je primiti za donju čeljust, znači ne micati i fiksirati mu vrat te pritom nazvati hitnu pomoć 194 i obavijestiti da trebate tim hitne pomoći. Najbitnije je da se pacijent ne miče – objasnio je Dean Srbinoski, glavni tehničar Zavoda za hitnu medicinu BBŽ.
Istaknuli su i 12 pravila za sve vozače:
Poštuj prometna pravila jer spašavaju živote.
Poštivanjem prometnih pravila čuvaju se životi motociklista, ali i svih drugih sudionika u prometu.
Brzinu prilagodi ograničenjima i uvjetima na cesti.
Čak 43,1 % smrtno stradalih osoba u protekloj godini stradalo je zbog vozača koji nisu poštivali ograničenja brzine i /ili vožnju prilagodili uvjetima na cesti.
Vozi na propisanoj udaljenosti.
Održavajući propisanu udaljenost u vožnji, osigurava se dovoljno vremena i prostora za reagiranje u slučaju nepredviđenih okolnosti.
Poštuj „zebru“, propusti pješaka.
Nailazak na pješački prijelaz zahtijeva posebnu pažnju i obazrivost vozača. Obvezno je zaustaviti se i propustiti pješake.
Slalom vožnju prepusti skijašima.
Slalom vožnja, nepropisno pretjecanje, neoprezno prestrojavanje, mimoilaženje te obilaženje opasne su radnje vozilom koje ugrožavaju motocikliste i druge sudionike u prometu.
Ne vozi pod utjecajem alkohola.
Više od petine prometnih nesreća sa smrtnim ishodom u protekloj godini prouzročili su vozači motornih vozila pod utjecajem alkohola.
Kacigu nosi na glavi, ne ispod sjedala.
Protekle godine zabilježeno je gotovo 20 % više prekršaja nekorištenja zaštitne kacige u odnosu na 2022. godinu.
Dok voziš, usredotoči se na vožnju.
Telefoni, slušalice i drugi uređaji ometaju pažnju vozača. Oči je potrebno držati na cesti, a ruke na upravljaču. Pozivi i poruke mogu pričekati.
Vodi računa o svojoj vidljivosti u prometu.
Svjetla na motociklu i mopedu trebaju biti upaljena danju i noću. Korištenje reflektirajućeg prsluka povećava vidljivost motociklista i mopedista drugim vozačima.
Koristi vozilo za koje posjeduješ važeću vozačku dozvolu.
Vozač je osposobljen za upravljanje samo onim vozilom za koje posjeduje važeću vozačku dozvolu. U svim ostalim slučajevima on „precjenjuje“ svoje sposobnosti i dovodi u opasnost sebe i druge.
Ne skrivaj svoje registarske pločice.
Skrivanjem registarske pločice čini se prekršaj, ali i preuzima uloga vozača koji ne planira voziti prema propisima.
Redovito održavaj svoje vozilo.
Broj vozača sankcioniranih zbog upravljanja tehnički neispravnim motornim vozilom porastao je u 2023. za čak 46 %.