Veleučilište u Bjelovaru ove godine je domaćin 5. međunarodne studentske konferencije „Zelena održiva budućnost“. Svoje radove prezentirali su studenti s dvanaest visokih učilišta iz šest država.
Nakon registracije sudionika održana je pozdravna riječ organizatora pa su se tako okupljenima obratili: izv. prof. dr. sc. Zrinka Puharić dekanica Veleučilišta u Bjelovaru; dr. sc. Nermin Palić, voditelj Ureda za međunarodnu suradnju i razvoj karijere Visoke škole „CEPS“; Goran Luburić, v.pred. dekan Poslovnog veleučilišta Zagreb; mr. sc. Neven Šipić, v.pred. prodekan za međunarodnu suradnju i mobilnost Poslovnog veleučilišta Zagreb.
Izv. prof. dr. sc. Zrinka Puharić dekanica Veleučilišta u Bjelovaru objasnila je zašto je važno održavati konferencije ovakvih tematika.
– Domaćini smo 5. međunarodne studentske konferencije „Zelena održiva budućnost“. Svi znamo – klimatske promjene, zagađenje, sve veće biološke promjene, sve veće starenje stanovništva, veće zdravstvene potrebe, buka, okolišni čimbenici… Sve je to utaloženo i ujedinjeno na ovoj našoj studentskoj konferenciji s mnoštvo stručnih i znanstvenih radova koje su pisali studenti iz šest država. Mogu reći da radova ima preko 30-ak, jako se veselimo i ponosni smo zbog toga – objašnjava Zrinka Puharić.
Potvrđuje koliko je važno da upravo mladi budu informirani, ali i govore temama zelene održive budućnosti.
– Našu studenti na Veleučilištu će imati danas priliku izmijeniti iskustva sa studentima ostalih visokih učilišta, što uživo što online. Naravno, budućnost prepuštamo mladima. Jako je važno da imaju edukaciju i volju da se bave upravo ovim stvarima jer Zemlja je samo jedna i moramo te moramo prirodne resurse i ostalo držati na nekakvom nivou za buduće generacije. Ne smijemo biti sebični i sve potrošiti u svoje doba – kaže.
Ovakve međunarodne konferencije Veleučilištu u Bjelovaru donose brojna nova poznanstva i kontakte te razmjenu iskustava.
– Veleučilište u Bjelovaru ima Erasmus povelju, vrlo je aktivno i umreženo s domaćim i vanjskim visokim učilištima i to je, naravno, vrlo važno. Iako danas postoji internet i brzi protok informacija jako je važno da se vidimo i uživo i tako razmijenimo svoje informacije i iskustva. Zbog velikog broja radova podijelili smo ih u dvije sekcije. Jedna će obrađivati radove iz biomedicine, a druga iz društvenih i tehničkih znanosti – dodaje.
Jedan od sudionika ove konferencije je i Poslovno veleučilište Zagreb.
– Mi smo, slično kao i Veleučilište u Bjelovaru, jedno malo gradsko veleučilište. Surađujemo treći put na ovoj konferenciji. Drago nam je što je to ujedno studentska konferencija, što je u biti fokus. Razmjenom ideja, iskustava i općenito suradnjom među fakultetima svakako dolazi do velike pozitivne interakcije po pitanju različitih tematskih područja kojima se konferencija bavi. Jako nam je drago što mladi ljudi, prije svega, zaista daju sve od sebe da i nama sugeriraju nekakva nova istraživanja i nove ideje koje onda mi kasnije možemo optimizirati – pojašnjava Goran Luburić, v. pred. dekan Poslovnog veleučilišta Zagreb.
Jedan od organizatora ove konferencije je i dr. sc. Nermin Palić, voditelj Ureda za međunarodnu suradnju i razvoj karijere Visoke škole „CEPS“ koji potvrđuje kako suradnja između njih i Veleučilišta u Bjelovaru traje dugi niz godina.

– Suradnja traje već jedan dugi niz godina. Mogu reći da to nije neka obična suradnja. Mi imamo jedan veliki i prijateljski odnos i s obzirom na to da smo „kliknuli“ na prvom sastanku onda smo odlučili ulaziti zajedno u razne projekte i pokušavamo produbiti i proširiti našu suradnju. Jedan od načina naše suradnje je i organizacija ove konferencije – potvrđuje Nermin Palić.
Istaknuo je i najveću važnost ove konferencije.
– Važnost ove konferencije za studente je da ih na neki način pokušamo stimulirati da se uključe u znanstveno-istraživački rad, da steknu neke nove spoznaje vezane, konkretno, za ove teme, a posebno teme održivosti koja je jedna od najzastupljenijih tema na području, ne samo Europske unije nego i širom svijeta – dodaje.
Mateo Kroupa student je Sestrinstva na Veleučilištu u Bjelovaru, a s kolegicom Marijom Kudumijom Slijepčević je održao predavanje „Korištenje scenarija i igranje uloga u nastavnom procesu kolegija zdravstvena psihologija“.

– Rad je na temu umirućeg djeteta. Objasnili smo cijeli princip samog izlaganja i samog kolegija u kojem se studentima daje gotov scenarij u koji se oni moraju uklopiti. Moramo se uklopiti u to da imamo dva tehničara i roditelje samog djeteta i to pospješuje studente za njihovu budućnost za događaj koji će se njima u profesiji moći dogoditi – pojašnjava Mateo Kroupa.
Smatra kako Veleučilište u Bjelovaru odlično stoji sa suradnjom s ostalim visokim učilištima, ali i po brojnim drugim područjima.
– Moje iskreno mišljenje je da mi ovdje u Bjelovaru super stojimo i stvarno smo na visokoj razini. Kabineti su nam opremljeni s novom opremom i na visokoj smo razini samog obrazovanja. Uspjeli smo se opremiti s dobrom opremom da naši studenti mogu što bolje i što se više uživjeti u tu ulogu i pripremiti za neka nova iskustva i ono što ih čeka u njihovom daljnjem radu – kaže.