Danas je u središnjem bjelovarskom parku održana Smotra učeničkih zadruga Bjelovarsko-bilogorske županije čiji je domaćin bila V. osnovna škola Bjelovar.
Na Smotri je 15 prijavljenih škola izlagača s područja županije prezentiralo svoje proizvode, a u tome su ih došli podržati i pročelnica županijskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti i obrazovanje Andrea Prugovečki Klepac te bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
– Imamo sreću i zadovoljstvo upravo danas, na Međunarodni dan djece biti domaćini na ovom prekrasnom trgu u centru Bjelovara. Učeničko zadrugarstvo nije tek još jedna usputna aktivnost u školovanju, već je način na koji razvijate itekako važne radne navike, vještine i znanja poduzetništva, odgovornosti, inovativnosti, kreativnosti, samostalnosti, ali i stvarate navike za suradnju. Svojim radom dokazujete sebi i drugima koliko je važno čuvati ravnotežu u prirodi, a svi zajedno svakog dana ponavljamo, učimo i pokazujemo kakvo ponašanje treba njegovati kako bi svima u našoj zajednici bilo lijepo i zabavno – poručila je te zahvalila na pomoći u organizaciji Smotre Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, Gradu Bjelovaru, Komunalcu te vrijedim učiteljima, djelatnicima i učenicima. Prisutnima se obratila i pročelnica Andrea Prugovečki Klepac.
– Drago mi je vidjeti ovako veliki broj škola koje imaju organizirane zadruge jer pored onog usvajanja činjenica, kreativnost je viša razina znanja, kreativnost je nešto što trebamo kroz škole i svoj rad poticati među djecom – izjavila je Prugovečki Klepac te čestitala svima na trudu i naglasila kako su za nju svi oni pobjednici.
U razgovoru, ravnateljica V. OŠ Bjelovar Jasmina Vuković otkrila nam je kako u V. osnovnoj školi postoji duga tradicija rada u zadruzi, ali i naglasila važnost takvog rada.
– Rad u zadruzi učenicima znači iznimno puno jer se tu rade praktične aktivnosti koje su povezane s nastavom i tu vide rezultate svega onoga što mi radimo i učimo. Angažirani su, vide smisao u tome jer mi svoje proizvode i prodajemo, onda nešto i kupujemo, znači razvijaju neke poduzetničke vještine. S obzirom da uvijek koristimo prirodne materijale jako ističemo taj ekološki dio i kod djece razvijamo da cijene okoliš i prirodne materijale. Ono što je posebno važno u zadrugarstvu je zajedništvo i pozitivno ponašanje – navela je te dodala kako se kroz rad u zadruzi razvijaju kreativnost, poduzetništvo i očuvanje baštine.
Oliver Sakač, voditelj županijske podružnice Hrvatskog saveza učeničkog zadrugarstva sretan je što su u radu uspješni.
– Uspjeh je u posljednjih sedam ili osam godina da je od 12 učeničkih zadruga u našoj županiji gdje smo mi morali uvijek s Virovitičko-podravskom županijom imati skupne, međužupanijske susrete, mi smo uspjeli doći na 26 učeničkih zadruga u kratkom vremenu i uvijek je 15 najaktivnijih koje se predstavljaju, a vjerujem da i ostale zadruge rade i djeluju, ali u okviru svojih škola i ne znam zašto ne dolaze – kazao je. Samostalne smotre u BBŽ se održavaju posljednjih desetak godina, a ovisno o broju izlagača biraju se predstavnici na državnoj smotri.
– Od 15 učeničkih zadruga nažalost samo dvije idu dalje koje će nas predstavljati. To ovisi o tome koliko je izlagača. Neke županije imaju puno više predstavnika, a na svakih šest zadruga ide jedna na državno – pojasnio je Sakač.
– Djeca vole prodavati, vole poduzetništvo i neki se u tome nalaze. Ostali vole kreativni rad i to većinom djeca koja baš žele to raditi. U mojoj zadruzi u Đulovcu ima 32 djece koji aktivno rade i mislim da je to dobro – naglasio je te rekao kako su prije dosta radili s keramikom, a sada imaju voćnjak šljiva, krušaka i jabuka, jedan obični povrtnjak i jedan s povišenim gredicama.
Učenice Osnovne škole Veliko Trojstvo Mirta i Marija upoznale su nas sa svojim proizvodima, modelom dinosaura, puzzlama i slikovnicom.
– Osnovno u cijelom paketu je model dinosaura i upute o njemu. Za malo mlađe imamo i slikovnicu dinosaura, a imamo i puzzle dinosaura za naše najmlađe vrtićance jer kada smo otišli u vrtić i pitali koja im je najdraža igračka, svi su govorili da je to dinosaur – ispričale su nam.
Dinosaure izrađuju od šperploče, a u budućnosti žele raditi i 3D privjeske dinosaura. Opisale su nam proces izrade modela te pojasnile kako ga treba sastaviti.
– Za naše dinosaure smo na šperploče zalijepili šablone i to smo sve izrezali pomoću unimata. Onda se to sve trebalo izbrusiti, prvo s grubljim papirom, onda poslije s finijim i na kraju dobijemo gotov projekt koji samo treba sastaviti. Ako ne želite više puta sastavljati da vam bude na jednom mjestu čvrsto, možete zalijepiti drvofixom. Za jedan postupak ako bi se radilo u paru da jedan pili, a drugi brusi, potrebno je više od dva sata, ovisno o modelu dinosaura – istaknule su Mirta i Marija te navele kako se za paket koji sadrži model dinosaura, puzzle i slikovnicu treba izdvojiti 30 eura. Rekle su i kako je slikovnicu i puzzle oslikala njihova kolegica, učenica Anamarija Bujan, dok je učiteljica Ivana Dolovski napomenula je kako su dinosauri danas prvi puta prikazani široj publici.
Radom u učeničkoj zadruzi pri osnovnim i srednjim školama te posebnim odgojno-obrazovnim ustanovama razvijaju se i njeguju radne navike i sposobnosti, poduzetničke vještine, odgovornost, inovativnost, kreativnost, samostalnost, ali i potreba za suradnjom, kao bitne sastavnice stvaralačkog odnosa prema radu. Ujedno se pridonosi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti zadruge i obrnuto, znanja iz rada u zadruzi u nastavu te potiče samostalno-istraživačko učenje. Osim toga, učenici razvijaju ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi i zaštiti okoliša, a omogućava im se najveći mogući razvitak sposobnosti te spoznaja vlastitih sklonosti. Učenici se kroz rad pripremaju na izbor školskih programa i budućeg zanimanja, a zadruga djeluje i na sprječavanju društveno neprihvatljivog ponašanja.
Učeničke zadruge bave se poljoprivrednom proizvodnjom, izradom uporabnih i ukrasnih predmeta te njeguju narodno umijeće, rukotvorstvo i stare zanate.
Rad učeničkih zadruga tijekom dana je vrednovalo Prosudbeno povjerenstvo sastavljeno od članova iz drugih županija koje je odlučilo da su dvije zadruge koje će ići na Državnu smotru od 26. do 29. rujna u Karlovcu dolaze iz Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar te V. OŠ Bjelovar.
Tekst: Blaženka Božinović