U povodu nadolazećeg Međunarodnog dana sestrinstva, koji se obilježava 12. svibnja, Hrvatska komora medicinskih sestra s Veleučilištem Bjelovar, Medicinskom školom Bjelovar, RCK Bjelovar, Općom bolnicom „dr. Anđelko Višić“ i Domom zdravlja organizirala je javnozdravstvenu akciju mjerenje krvnog tlaka i razine glukoze u krvi za sugrađane. Tako se na Korzu okupio velik broj građana koji su se odazvali ovoj javnozdravstvenoj akciji i provjerili svoje zdravstveno stanje.
Dario Gazić, predsjednik podružnice BBŽ HKMS objasnio je u kakvom ozračju danas proslavljaju ovaj dan.
– Danas obilježavamo Međunarodni dan sestrinstva koji je 12. svibnja, a slavimo rođenje Florence Nightingale pa su sestre taj datum prihvatile kao svoj dan. Slogan ove godine je „Naše sestre – naša budućnost“ – kaže Dario Gazić.
Naveo je i kakvo je stanje s brojem medicinskih sestara u Bjelovaru i županiji.
– Što se tiče medicinskih sestara mi smo kao Bjelovar i županija uvijek slovili kao dobro uporište u sestrinstvu. Od Medicinske škole, Veleučilišta Bjelovar, nadam se u skorijoj budućnosti i Diplomskog studija sestrinstva gdje ćemo se baviti ne samo edukacijom nego jednim znanstveno-istraživačkim radom gdje ćemo dignuti jednu veću letvicu u samom sestrinstvu naše županije. Svi smo upoznati s nedostatkom medicinskih sestara, njihovom prekovremenom radu, burnoutu koji se javlja na radnim mjestima, ali svi koji su prihvatili taj poziv to rade s jednom dozom empatije i možemo reći požrtvovnosti za cijeli sustav tako da su sestre uvijek tu za vas – poručuje.
Naglašava kako je edukacija prioritet.
– U cjeloživotnom učenju preko Veleučilišta u Bjelovaru organizirana je specijalizacija za prvostupnike sestrinstva u djelatnosti hitne medicine. Trenutno su četiri polaznika na bjelovarskom Veleučilištu na nivou Hrvatske to je nekih 350 osoba koje će se educirati u sljedećih tri godine. Imat ćemo educirane medicinske sestre koje će imati određene kompetencije da će moći davati po algoritmima i smjernicama lijekove kako bi ugrožavajuće pacijente zbrinuli, spasili život – objašnjava.
Dotaknuo se i broja medicinskih sestara u našoj županiji.

– Naša županija broji oko tisuću medicinskih sestara, neki rade van grada, neki nisu u sustavu, neki su u privatnom sustavu, ali u svim zdravstvenim ustanovama uvijek ima potrebe. Sve manje i manje se javljaju na natječaje. Prije se za jedno radno mjesto medicinske sestre javljalo i do 50-60, a sada imate oko 30-40 prijavljenih. Sada se već prepolovio bazen te radne snage. U zagrebačkim klinikama možete sutra kao medicinska sestra dobiti posao jer je potražnja u većim centrima jako velika – kaže.
Otkrio je i kolika je prosječna plaća medicinskih sestara.
– Ako radite u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u ambulanti i nemate smjenski rad, radite jutarnji rad onda je prosječna plaća oko 1200, 1300 eura. S noćnim smjenama, praznicima, vikendima te to odricanje od obitelji se isto dodatno plaća pa to dođe do nekih 1600-1700 eura. Ako je prvostupnik onda sigurno i više, ali plaće su zadnjih povećanjem porasle za nekih 200 do 300 eura. Povećanja su prisutna – potvrđuje Dario Gazić.
Javnozdravstvenoj akciji na korzu se priključio velik broj građana, prvenstveno starijih.
– Nalazi su odlični. Podržavam ovakve akcije. Uvijek je dobro zato što će rijetko tko otići doktoru i provjeriti nešto. Ovako je usput pa se obavi. Ovo mi je prvi put da sam se odazvala – kaže Jasmina Butorac koja je provjerila tlak i razinu glukoze u krvi.
Građani su tako na korzu mogli provjeriti svoje zdravstveno stanje uz stručne savjete, ali i motivacijske poruke koje su podijeljene.