Ovog se tjedna u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji obilježava Nacionalni tjedan dojenja, a kako bi se na to skrenula pozornost, jučer je u Domu kulture održana manifestacija “Ljepota roditeljstva” u organizaciji Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo te pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Na manifestaciji koja promovira dojenje okupilo se 20 majki i njihove djece koja su dojena najmanje do šestog mjeseca života, po preporukama UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije.
Jedna od majki koja je prisustvovala jučerašnjoj manifestaciji je Božica Herak koja je stigla sa svojom kćeri Tenom. Otkrila je koliko joj znači “Ljepota roditeljstva”.
– Ovo je velika potpora i poticaj iz razloga što je jako puno majki danas nesigurno zbog okoline, raznih društvenih mreža, sve se danas svodi na izgled, čak neki govore kako je to vulgarno dojiti na javnim mjestima. Majka je majka i ne treba se ženu gledati kao objekt jer od davnina sisavci sisaju majčino mlijeko i tako bi to trebalo biti i s djecom. Iz tog razloga mislim da bi se trebalo više razgovarati o tome, više to promovirati, navela je te dodala kako čak i u bolnicama ima osoblja koje ne pridaje dovoljno pozornosti i pažnje dojenju. Dodaje Božica kako je majkama podrška na prvom mjestu.
– Imam dva sina koji su također bili dojeni i uz suprugovu podršku sam pregrmjela one najteže trenutke jer zbog svih tih hormona nakon poroda žene su jako nesigurne, imaju možda i psihičkih problema i postporođajnu depresiju koja teško utječe na nju kao majku. Puno puta se preispitujemo radimo li dobro i jesmo li na dobrom putu i zbog toga je vrlo bitna osoba koja će vam reći da je sve u redu, da je uz vas i da ćete sve zajedno proći, ističe. Za kraj svim novopečenim majkama savjetuje da pokušaju dojiti.

– Ja smatram da je dojenje veliki poklon i majci i djetetu jer se tijekom dojenja ispuštaju razni hormoni koji utječu na dobrobit majke, na njezino bolje raspoloženje i sprječava postporođajnu depresiju. Isto tako žene brže mršave, ako je to nekome važno, govori Božica i napominje kako je dojenje veliki blagoslov i poklon kako majci, tako i djetetu. Zahvalila je i svima koji su sudjelovali u organizaciji ove manifestacije, a osobito doktorici Čatipović koja je svim okupljenim majkama kao majka koja ih podupire, bodri ih i brine se da dijete dobije ono najbolje od majke.
Pedijatrica Marija Čatipović idejna je začetnica ove manifestacije, a ujedno je i predsjednica Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo. Udruga djeluje od 2004. godine, no na promociji dojenja radi se i duže – čak 25 godina.
– Još prije nego je Udruga osnovana mi smo počeli s promocijom dojenja prvo na području samo našeg grada, a onda smo to proširili na cijelu županiju. Od 1.1.2013. smo mi Županija prijatelj dojenja po deset točaka, mi idemo ka stvaranju društva koje bi podržavalo dojenje, ne da to radi pojedinac, nego da svatko ima pozitivno mišljenje o dojenju. Kad mi dijelimo DVD materijale o dojenju, ljudi govore da neće dojiti, da su premladi ili da su prestari, ali kad treba davati savjete, onda daju krive savjete. Dojenje može podupirati i netko tko nije nikad dojio ako sad pozitivno misli o dojenju, nikad nije ni prerano ni prekasno da se nešto lijepo o dojenju kaže, naglašava Čatipović.
Kao velik problem vidi netočne i nepotrebne savjete koji se dijele mladim majkama. Osobno smatra kako bi se prema ženama koje su rodile trebalo odnositi kao prema kraljicama, kao u stara vremena kad je žena prvih šest tjedana provela uz novorođenče, što je danas vrlo teško, zbog čega je i održati dojenje velik izazov.
O dojenju dr. Čatipović ima samo najljepše riječi.
– To je povezanost kakva se ne može ostvariti nikakvim drugim načinom hranjenja, to je jedinstven način. Mi zapravo nikako ne želimo podijeliti majke na one koje doje i one koje ne doje, bez obzira koji je razlog što neka majka nije dojila, međutim želimo da i te majke koje nisu uspjele u dojenju imaju pozitivan stav i da sutra pomognu svojoj prijateljici. I večeras smo imali jednu ženu koja nije rodila svoje prvo i drugo dijete što nije čudno jer je rodila oko 18. godine, a sada uspješno doji svoje treće dijete. Takve majke kažu da im je drago da su ponovno rodile i sada znaju što to znači dojiti, kaže doktorica te ističe kako je Bjelovarsko-bilogorska županija s trudničkim tečajevima, grupama za potporu dojenja, institucijama koje slove kao prijatelji dojenja, ali i ovom manifestacijom napravila značajan iskorak kad je riječ o dojenju, u skladu s ovogodišnjim sloganom Nacionalnog tjedna dojenja, “iskoračimo za dojenje”.
– Naša županija je primjer drugima, mi smo primjerice lijepili naljepnice ‘mjesto za dojenje’ u autobuse i ugostiteljske objekte, a tako bi trebale sve županije u Hrvatskoj. Mi imamo vrtić prijatelj dojenja, Ciciban, oni čak imaju svoj kurikulum koji je priznalo Ministarstvo obrazovanja, to je jako važna stvar. Nekad su majkama rekli da bi doveli dijete u jaslice, da ga moraju odbiti od prsa, prisjeća se. Smatra kako je dovoljna novost za dijete da ga se odvodi od majke, a dodavši tome i odbijanje od prsa, ne zna se je li riječ o većoj traumi za dijete ili za majku, zaključuje dr. Čatipović.