Stanje u zdravstvenom sustavu, osobito u pogledu broja liječnika, može se pratiti putem stranice Atlas liječništva. Na toj stranici može se vidjeti da 696 liječnika trenutačno radi u mirovini, dok je 2.734 liječnika koji pružaju usluge, a imaju više od 60 godina. Također, dostupne su informacije o županijama u kojima je najviše liječnika te o sektorima u kojima rade.
RASTE BROJ UMIROVLJENIH LIJEČNIKA KOJI RADE
Broj umirovljenih liječnika koji i dalje obavljaju svoj posao stalno raste. U posljednja tri mjeseca njihov broj porastao je za 15, pa ih trenutačno ima 696. Najveći broj takvih liječnika radi u Zagrebu, gdje ih je 244, dok ih najmanje ima u Ličko-senjskoj županiji. Osim u zdravstvu, umirovljenici su zaposleni i u mnogim drugim sektorima. Krajem studenog njih je bilo 32.441, a među njima je sedmero osoba u dobi od 90 do 95 godina.
RASTE BROJ LIJEČNIKA STARIJIH OD 60
Osim liječnika koji rade u mirovini, raste i broj liječnika starijih od 60 godina. Trenutačno ih je 2.734, što je za 32 više nego u listopadu. Detaljniji podaci pokazuju da u bolnicama radi 166 umirovljenika i 1.083 liječnika starijih od 60 godina, dok u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ima 1.022 liječnika u toj dobnoj skupini.
NEDOSTATAK LIJEČNIKA
Trenutačno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti nedostaje 465 liječnika, što predstavlja 15 % manjka. Prema podacima Atlasa liječništva, za pet godina očekuje se da će nedostajati čak 31 % liječnika u ovom sektoru, a u obiteljskoj medicini ta brojka mogla bi doseći 36 %. Ovi podaci nisu iznenađujući s obzirom na to da je najveći broj obiteljskih liječnika u dobi između 60 i 64 godine.
Izvor: mirovina.hr
Foto: Freepik