Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, u ponedjeljak 11. listopada održana je likovna radionica crtanja mandale, čitanje referata o Don Frane Buliću i izvedba plesne koreografije u Domu za odrasle osobe Bjelovar. Središnji događaj ove skromne proslave bila je donacija slika Likovnog udruženja Bjelovar i predsjednika Zlatka Sabolovića.

Svjetska federacija za mentalno zdravlje u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom od 1992. godine, 10. listopad posvećuje Svjetskom danu mentalnog zdravlja. Na taj dan podsjeća se na važnost ulaganja u sustav podrške mentalnom zdravlju i promicanje mentalnog zdravlja te destigmatizaciju osoba narušenog mentalnog zdravlja.
– Nadamo se da će sustav početi još više ulagati u pružanje podrške osobama s mentalnim poteškoćama i bolestima. Naš Dom je u sustavu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, ima oko 160 korisnika koje imaju psihičke dijagnoze. Polovica njih je pokretna i smješteni su u stambenom dijelu naše ustanove. Imaju svoje sobe i nije im ograničeno kretanje. Hrane se u našem restoranu, po potrebi odlaze u grad, nekima nisu oduzete poslovne sposobnosti, pa im se pruža mogućnost obavljanja lakših poslova. Drugi dio doma vezan je za stacionare u kojima se korisnicima u potpunosti pruža kompletna zdravstvena njega. O svim našim korisnicima brine 70 zaposlenika. Kostur čine socijalna radnica, radni terapeut, medicinska služba i ostalo pomoćno osoblje. Svi djelatnici su izuzetno stručni, odgovorni i temeljiti, tako da ih ovom prilikom želim pohvaliti, kaže Zlatko Kraljić, ravnatelj Doma za odrasle osobe Bjelovar.
Uz navedeno osoblje, korisnicima je na raspolaganju i stručna osoba koja je zadužena za provedbu raznih aktivnosti, poput likovnih i glazbenih radionica, organizacije izleta, posjećivanja kulturnim manifestacijama, a tu je i fizioterapeutkinja koja korisnicima osigurava redovito vježbanje te vježbe opuštanja prema željama i potrebama.
– Riječ je o radnoj terapiji koja je za naše korisnike od velikog značaja. Na taj način ih pokušavamo vratiti u normalan život, omogućiti im kreativno izražavanje, stjecanje novih vještina, upoznavanje s novim sadržajima. Moramo biti svjesni mogućnosti da će neke osobe možda napustiti našu ustanovu i početi živjeti i funkcionirati samostalno. Iako su takvi slučajevi dosta rijetki, ipak su mogući i događaju se. Dom raspolaže sa tri stambene jedinice, odnosno stana u gradu koji predstavljaju iskorak u socijalizaciji, odnosno društvenom prihvaćanju. U svakom stanu nalazi se po dvoje korisnika koji su na pola puta do samostalnog života kada sami brinu o svojim životima, kuhanju, prehrani, ispunjavanju raznih obveza. Mi im pritom pomažemo kroz plaćanje računa i osiguravanjem džeparca. Također, neki se krenuti baviti raznim poslovima, poput kućnih radinosti što korisnicima predstavlja dodatni izvor prihoda, pojašnjava Kraljić i dodaje kako ustanovi u radu veliku podršku pružaju Grad Bjelovar i Bjelovarsko – bilogorska županija.
Dom tako svake godine od Županije dobiva oko 25 tisuća kuna te se sredstva usmjeravaju na pokrivanje troškova rada psihijatra koji redovito radi sa korisnicima, a tu je i financijska pomoć pri osiguravanju socijalnih naknada. Grad Bjelovar je ove godine omogućio ljetovanje za korisnike Doma u Novom Vinodolskom. U suradnji s Gradom Bjelovarom u tijeku je priprema projekata za prijavu na EU fondove. Uz sve navedeno, ravnatelj Kraljić naglašava kako im je svima od velikog značaja nedavno obnovljena i rekonstruirana Ulica don Frane Bulića u kojoj se ustanova nalazi.
U svrhu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja djelatnici doma su zajedno sa svojim korisnicima pripremili prigodni program, kojem su prisustvovali predstavnici zdravstvenih i socijalnih ustanova s područja Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije.