Internet je postao neizostavan dio našeg svakodnevnog života, a sve više građana i poslovnih subjekata prepoznaje njegovu važnost kao platformu za poslovanje i komunikaciju. Zbog toga je postao iznimno privlačan kibernetičkim kriminalcima koji koriste iznimno sofisticirane trikove i obećanja kako bi dobili novac ili vrijedne financijske informacije od svojih žrtava. Posljedice takvih prijevara su ozbiljne – dovode do financijskih gubitaka, gubitka povjerenja, narušavanja ugleda i često izazivaju dugotrajni emocionalni stres kod žrtava i njihovih obitelji. Kako bismo smanjili vjerojatnost da postanemo žrtva, najučinkovitiji način je ponašanje koje se temelji na samozaštiti, a to postižemo informiranošću i educiranjem.
Nova, preventivna kampanja Ministarstva unutarnjih poslova naziva „Web heroj“ ima za cilj osvijestiti i educirati građane o nužnosti i načinima zaštite u virtualnom svijetu kako ne bi postali žrtve tih kaznenih djela, zbog čega je napravljena i internetska stranica.
Preventivna kampanja „Web heroj“ ima slogan „Ulovimo lika s weba koji tvoje eure vreba“, a provodi se kako bi se što većem broju građana približila važnost znanja o pojavnim oblicima kibernetičkog kriminala, opasnostima te mjerama prevencije i zaštite.
Kad govorimo o kibernetičkom kriminalitetu i kriminalitetu putem društvenih mreža, govorimo o različitim vrstama prijevara poput: prijevare s računima, direktorske prijevare, investicijske prijevare, prijevare putem online kupnje, romantične prijevare, „phishing“ mrežne krađe identiteta, krađe identiteta SMS-om, lažnih stranica banaka, krađe identiteta pozivom, zlonamjernih programa za mobilne uređaje i slično“. Kampanja „Web heroj“ je ponajviše usmjerena na tri ciljane skupine: opću populaciju građana, poslovne subjekte te djecu.
U 2022. godini od različitih oblika kibernetičkih napada, najčešće internetskih prijevara, šteta je iznosila šest milijuna eura, dok je ta šteta u 2023. godine iznosila više od 9,7 milijuna eura.
Da su ovakve kampanje uistinu potrebne govore nam i statistički podatci koji su nam uvijek važan parametar.
– Prošle godine zabilježili smo oko 1800 kibernetičkih napada, od kojih 90 % čine različiti oblici računalnih prijevara i to je značajan porast od 11,5 % u odnosu na 2022. godinu. Možemo zaključiti da i kriminal, a i materijalna šteta od ovakvog oblika kriminaliteta raste. Ovo su podaci na razini cijele države, ali svjedoci smo koliko često u našim jutarnjim javljanjima govorimo o raznim računalnim prijevarama na području naše policijske uprave – poručuju iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske.
Ministarstvo unutarnjih poslova tijekom ove godine zaprimilo je 40-ak kaznenih prijava na štetu građana i trgovačkih društava kojima počinitelji šalju lažne, tzv. „phishing“ poruke, najčešće putem elektroničke pošte ili SMS-a u ime hrvatskih poslovnih banaka, u kojima traže da se ažurira aplikacija za internet bankarstvo, no ta poveznica vodi na lažne stranice banaka na kojima građani unose svoje osobne podatke i budu materijalno oštećeni. Materijalna šteta od samo tih 40-ak kaznenih prijava iznosi dva milijuna eura, što je ogroman novac.
Samo neki najvažniji savjeti kako se zaštititi:
– budite oprezni jer sve što zvuči predobro da bilo istinito, obično nije istinito;
– ako nešto nije istinito u stvarnom svijetu, nije ni u virtualnom;
– nemojte davati svoje osobne podatke putem nepoznatih telefonskih poziva ili neprovjerenih internetskih stranica;
– ako smatrate da ste prevareni, dojavite policiji putem telefona ili maila ili dođite direktno u najbližu policijsku postaju;
– nemojte brisati digitalne tragove kako bi policija došla do počinitelja.
Puno korisnih savjeta o instalaciji raznih aplikacija, zlonamjernim softverima, internetskoj sigurnosti doma, sigurnom radu na daljinu možete pronaći na internetskoj stranici Web heroj.
– Stoga pozivamo sve one koji koriste blagodati interneta neka posjete našu internetsku stranicu web heroj i saznaju sve o oblicima računalnih prijevara, kako ih prepoznati te kako se zaštititi – poručuju.
Foto: Web heroj/Canva