ALATI ZA MODERNO DOBA Izniman odaziv nastavnika i stručnih suradnika za edukaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i Hrvatskog Telekoma
Digitalni svijet je zanimljiv, zabavan, s pregršt korisnih informacija. Međutim, i taj svijet dolazi s određenim rizicima o kojima je djecu i mlade potrebno osvijestiti i za koje je važno pripremiti ih kako bi ih pravovremeno prepoznali i izbjegli. Tome u prilog govore i znanstvena istraživanja koja su pokazala da čak 30 posto učenika osnovnih škola koristi Internet više od četiri sata tjedno. Polovina adolescenata provjerava društvene mreže odmah, čim im stigne notifikacija. Nevjerojatne dvije trećine njih se dopisivalo s osobom koju su upoznali online, a trećina ih se i našla s osobom s kojom se dopisivala preko društvenih mreža. Kako kod mladih razviti socio-emocionalne vještine pomoću kojih bi se prevenirala rizična ponašanja osnovnoškolaca, posebice učenika sedmih i osmih razreda, ali i adolescenata u virtualnom okruženju Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu osmislio je i pokrenuo program „Alati za moderno doba“. Zahvaljujući podršci Hrvatskog Telekoma već je tijekom prošle školske godine uspješno implementiran u mnogim hrvatskih osnovnim školama.
Ovoga tjedna novi ciklus edukacija stručnih suradnika i nastavnika za područje Zapadne Slavonije održan je u Daruvaru. U tri dana, odnosno kroz 21 sat, 39 polaznika iz 18 škola pet županija osposobljeno je da ovaj jedinstveni program u našoj zemlji provode i u svojim sredinama. Polaznicima iz Bjelovarsko-bilogorske, pridružili su se i oni iz Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Požeško-slavonske te Koprivničko-križevačke županije.
– Program smo razvijali četiri godine, odnosno pilotirali smo ga tijekom tri školske godine i svaki put ga znanstveno evaluirali i modificirali te znamo da postiže željene učinke – osnaživanje socio-emocionalnih vještina kod djece tako da ne dođe do ekscesivne ili problematične uporabe digitalne tehnologije. One su svuda oko nas, sastavni su dio naših života i ne možemo od njih pobjeći niti ih spriječiti, a nije ni cilj da ih spriječimo. No, moramo osvijestiti potencijalne rizike koji postoje, educirati o rizicima i razvijati socio-emocionalne vještine kako bismo prevenirali bilo kakvo rizično ponašanje, pogotovo u fazi rane adolescencije. Za potrebe osnovne škole stavljamo naglasak na vještine razumijevanja sebe, svijesti o sebi, vršnjačkih odnosa, vještine rješavanja problema, odupiranja vršnjačkom pritisku, medijske pismenosti i bontona u online okruženju te ono što je vrlo bitno, kritičko razmišljanje. Virtualno okruženje je paralelni svijet. Paralelno funkcioniramo u realnom i virtualnom svijetu. No, u virtualnom vrijede druga pravila jer je puno više kontroliran, snimke su puno više filtrirane i objavljuju se segmentirani sadržaji, što može dovesti do pogrešne percepcije realiteta te utjecati na sliku o sebi – kaže voditelj projekta, profesor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Neven Ricijaš.
NACIONALNA IMPLEMENTACIJA
Upravo iz tih saznanja razvio se i program „Alati za moderno doba“ koji se već drugu godinu uspješno provodi u mnogim hrvatskim gradovima.
– Dobili smo sve potrebne suglasnosti od Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih koji moraju procijeniti kvalitetu intervencija koje se rade u školama. Nakon toga započeli smo suradnju s Hrvatskim Telekomom kojemu se program svidio i odlučili smo zajedno, u što većoj mjeri, osigurati nacionalnu implementaciju i provedbu tog programa. Sastoji se od 12 radionica, dakle 12 susreta od po jedan školski sat. Stručni suradnici i nastavnici koje mi educiramo kroz ova tri dana, s učenicima kroz 12 radionica provode različite interaktivne vježbe, zadatke, poučavanja, promišljanja i slično s kojima onda učenici unapređuju i razvijaju svoje socio- emocionalne vještine koje bi trebale osigurati odgovornije ponašanje u online okruženju. Te socio emocionalne vještine zovemo alati. To su vještine regulacije emocija, uspostavljanja i održavanja odnosa, odupiranja vršnjačkom pritisku rješavanja problema, vještina kritičkog mišljenja i mnoge druge. Tim vještinama se ovaj program bavi i mi ih zovemo alatima. Svaka radionica stavlja naglasak na jedan alat. Ideja je da na kraju učenici imaju kutiju punu alata, a u sklopu programskog paketa smo kreirali i priručnik te radne bilježnice za učenike. Kada učenici ispune radnu bilježnicu prošli su svo gradivo i ostvarili ishode koje smo postavili – objašnjava profesor Ricijaš i napominje kako se Program znanstveno prati kroz cijelu provedbu.
Učenike testiraju prije početka i po završetku programa. Ovog ljeta su prikupili podatke o implementaciji tijekom prošle školske godinete nakon što ih obrade objavit će rezultate učinkovitosti i zadovoljstva učenika.
– Izniman je odaziv stručnjaka. Moram priznati da nas je malo i šokirao, ali to samo dokazuje koliko su stručnjaci u školama svjesni i primjećuju rizike te osjećaju potrebu da na njih što prije odgovore i drago nam je što im u tome možemo biti potpora – zaključuje profesor Ricijaš.
Rado se pozivu na edukaciju odazivaju brojni stručni suradnici i nastavnici u hrvatskim osnovnim školama. Već kod prvih preliminarnih provjera zainteresiranosti, prije nego što se Program uopće i počeo provoditi organizatorima se prijavilo 860 stručnih suradnika i nastavnika iz cijele Hrvatske. Nažalost, zbog učinkovitosti rada grupe mogu primiti maksimalno 40 polaznika po jednoj edukaciji. Sretne ruke bile su i neke nastavnice i nastavnici te stručni suradnici iz bjelovarsko-bilogorskih osnovnih škola. Među njima i Maja Višek Jambrek, stručna suradnica, socijalna pedagoginja iz OŠ Ivanska.
ISKUSTVA POLAZNIKA
– Privukla su me imena predavača i zajedno smo u školi shvatili da bi nam u radu s našim učenicima dobro došli novi, korisni alati kako bi i učenicima omogućili njihovo korištenje u lakšem nošenju s teškoćama na koje mogu naići. Vidim da sam donijela dobru odluku. Cilj je da učenici kroz jako dobro osmišljene i detaljne radionice dobiju alate s kojima će se lakše nositi s izazovima u virtualnom svijetu, ali koje mogu koristiti i u onom realnom. I nama ti alati puno znače jer nam omogućuju da se kvalitetno pripremimo za rad s učenicima. Program stavlja naglasak na prevenciju pretjeranog korištenja digitalnih tehnologija, ali se ne daje naglasak na njegovim negativnostima, što je odlično. Primjećujemo kako kod djece izražavanje negativnosti stvara otpor. Ovdje je to riješeno da se prepozna dobro i u jednom i u drugom. Kroz učenje socio-emocionalnih vještina se daje mogućnost učenicima da prepoznaju u kojoj mjeri je to dobro i da znaju kada je kraj i kada bi nešto trebali rješavati u realnom svijetu. Jednostavno, da znaju uspostaviti balans između virtualnog i realnog. Kroz ovaj program im dajemo mogućnosti da sami donose zaključak i prepoznaju rizike – doznajemo od Višek-Jambrek kojoj sada predstoji provedba ovog prevenetivnog programa u OŠ Ivanska.
Certifikat za baratanjem alatima za moderno doba dobila je i Ivana Širac, socijalna pedagoginja u OŠ Dežanovac. Iako je iza nje 19-godišnje iskustvo ističe kako je kroz edukaciju usvojila mnoge vještine s kojima će lakše prevenirati rizična ponašanja sedmaša i osmaša koji puno vremena provode u virtualnom okruženju.
– Nema sredine koja je cijepljenja na ove rizike koji se javljaju u virtualnom svijetu pa tako niti male sredine kao što je naša. Ovaj program me oduševio. Osim činjenice da je znanstveno utemeljen i što nam daje znanstvenu teoriju, daje nam i konkretne alate i vještine koje mi kao odgojno-obrazovni djelatnici možemo na najbolji mogući način iskoristiti u radu s djecom. Tu se iskustveno prolaze stvari, a to je ono najvrjednije. Morala bih istaknuti stručnost, kompetentnost, ali i pristupačnost autora ovoga programa. Predavači su nas osnažili i daju nam vjetar u leđa jer znademo da ćemo imati podršku pri realizaciji istoga. Često puno branimo, a ne ponudimo alternativu. Ovaj program je alternativa i odgovor, nudi nam alate što i kako. Tu djecu učimo što i kako mogu napraviti da usvoje vještine rješavanja problema, odupiranju pritisku vršnjaka. Cijeli program se i temelji na socio-emocionalnim vještinama i kroz razne iskustvene situacije se primjenjuju različiti alati i to je bogatstvo ovog programa – ističe Širac.
U sklopu ovog hvalevrijednog programa ERF u suradnji s Hrvatskim Telekomom prošle je školske godine održao šest trodnevnih edukacija. Dvije su održane u Zagrebu, a po jedna u Varaždinu, Osijeku, Rijeci i u Dubrovniku.
– Suradnju smo na obostrano zadovoljstvo nastavili i kroz 2024., odnosno školsku godinu 2024./2025. Tako ćemo do kraja godine, uz edukaciju u Daruvaru, održati edukacije u Splitu, Biogradu na Moru i u Zagrebu. Trudimo se ponašati u skladu društvene odgovornosti. Uvijek vraćati zajednici ono što možemo. Program „Alati za moderno doba“ se uklopio u našu misiju i viziju jer je naš osnovni biznis vezan uz tehnologije i svjesni smo da današnje funkcioniranje društva nije moguće bez iste. Ona je pokretač modernog društva. Isto tako ako je ne koristimo za našu dobrobit, tehnologija sa sobom može donijeti brojne izazove, kao što su pretjerano provođenje vremena na društvenim mrežama bez nekog jasnog cilja, neumjereno igranje video igara ili činjenje ili doživljavanje nasilja na internetu – objašnjava Daniel Hajden iz Hrvatskog Telekoma razloge podrške Programu „Alati za moderno doba“.
Tekst i foto: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info