Nakon tri godine stanke vratio se projekt “Svijetle pruge” na područje općine Veliko Trojstvo u kojem sudjeluje osam studenata preddiplomskog i diplomskog studija kiparstva Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu pod mentorstvom redovitog profesora Nevena Bilića.
Studenti od prošlog petka marljivo rade na izradi četiri skulpture. Iako su im nepovoljni vremenski uvjeti otežali rad, kažu da su i više nego zadovoljni prilikom što mogu sudjelovati u projektu te odličnom atmosferom na terenu što nam je potvrdio i student diplomskog studija Akademije, Samuel Matijević.

– Na Akademiji radimo skulpture u dimenziji do visine čovjeka, a ovdje imamo na primjer priliku vidjeti što se može napraviti s bagerom koji podiže skulpturu od 300 tona. Također dobivamo uvid kako možemo intervenirati u velikom prostoru i koliko je zapravo velika skulptura potrebna.
Osim toga, pitali smo i što planira nakon završetka Likovne akademije, na što nam je odgovorio.
– Uključivanjem u radionice gdje radimo sa staklom, kamenom, drvetom i slično, dobivamo široku paletu znanja. Općenito je problematično predavati umjetnost koja se izmiče. Sve funkcionira na osnovi osposobljavanja studenata da naprave ono što žele i da se pronađu kroz sve te pokuse, eksperimente i radove. Svi koji su strastveni oko kiparstva, pitanje posla će se riješiti samo po sebi.
Samuel se zahvalio i svim suradnicima na projektu koji su studentima pokazivali rad s motornom pilom i dali im osjećaj samopouzdanja u radu bez obzira što se većina od njih po prvi put njome koristila.
Redoviti profesor Neven Bilić otkrio nam je da studenti izrađuju skulpture sa nekom vlastitom interpretacijom teme, a koja odražava kontekst okruženja u kojem rade. Tako je naveo da će biti postavljene sljedeće skulpture: „kukuružnjak“, slobodna interpretaciju onoga što vidimo svuda ovdje uz cestu, „vrata u šumu“ i „trokuti“ kao podsjetnici na bića koja nas promatraju iz šume. Profesor je naglasio da ovim skulpturama nisu željeli napraviti „uljeze“ nego da one budu odraz situacije i uživanja studenata u trenutnim uvjetima.

Profesor Bilić je rekao kako zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta malo kasne s radovima, ali da se obrisi skulptura već svakako naziru te se nadaju da će uspjeti završiti do nedjelje. Ukoliko to neće biti moguće, vratit će se kroz jedan od sljedećih vikenda kako bi mogli završiti što su zamislili. Dodaje i da su studenti jako zadovoljni te bi se željeli vratiti i sljedeće godine.
– Naime, mi radimo mali interni natječaj na Akademiji u sklopu kojeg profesori odlučuju tko će od studenata ići tako da će se morati prijaviti i sljedeće godine ukoliko budu željeli sudjelovati u projektu.
Naglasio je da imaju odlične domaćine, te da dobivaju neizmjerno veliku podršku i suradnju kroz projekt.
Koliko ovakav jedan projekt znači za općinu Veliko Trojstvo, otkrio je načelnik općine Marko Kutanjac.

– Sam projekt pokrenuo je 2002. pokojni profesor Drinković u suradnji s Hrvatskim šumama i Bjelovarsko-bilogorskom županijom, a nakon njega je suradnju nastavio profesor Barešić koji je otišao u mirovinu i sada to vodi profesor Bilić. Zbog korone se projekt nije održavao od 2019. godine i veseli me da su se vratili natrag kod nas na Bilogoru u općinu Veliko Trojstvo. Dolazim ovdje svaki dan da vidim imaju li sve što im je potrebno na raspolaganju. Nažalost, bilo je dosta kišovito čitav tjedan, ali sve četiri skulpture su polako pri kraju. Imali smo u planu obnoviti i dvije postojeće, ali zbog vremena to nije bilo moguće. Od ove godine u ugovoru je izmijenjeno da Općina Veliko Trojstvo s Hrvatskim šumama preuzima vlasništvo i brigu o održavanju skulptura s obzirom da su u dvorištu naše općine. Dao sam prijedlog profesoru Biliću da tijekom godine dođu ovdje na terensku nastavu i sami obnove postojeće skulpture, a dotrajale ćemo ukloniti te na njihovo mjesto postavljati nove. Svijetle pruge će ponovno zasjati punim sjajem.
Župan Marko Marušić izjavio je da će skulpture biti postavljene uz prometnice te kao takve predstavljati jedinstvenu izložbu skulptura na otvorenom.

– To će svakako doprinijeti atraktivnosti turističke ponude u županiji, ali sigurno i općini. Nažalost, svjedočili smo da su prethodno postavljene skulpture propale, ali sada nastavljamo novim smjerom i o tome će brigu preuzeti Općina Veliko Trojstvo. Moramo se zahvaliti Hrvatskim šumama koje su osigurale smještaj za studente te sirovinu i alat koji im je potreban u terenskoj nastavi. Mi smo kao Županija osigurali prehranu za sve sudionike tijekom ovih deset dana. Udružili smo naše snage i ovo je zaista hvale vrijedan projekt. Moramo se zahvaliti studentima i profesoru Biliću na svemu što rade na području naše županije.

Voditelj Uprave šuma Podružnice Bjelovar Ivan Cug potvrdio je da Hrvatske šume sudjeluju u ovom projektu od njegovog samog početka i pritom osiguravaju sav potreban materijal, prijevoz i mehanizaciju potrebnu za izradu i postavu skulptura kao i prostor za rad te smještaj za studente. Sa studentima i profesorom se unaprijed dogovaraju oko sirovina koje će im biti potrebne, a ove godine radi se o hrastu i bagremu. Cug dodaje:
– Ovo je na jedan način i promocija drva kao prirodnog materijala koji potječe iz naših šuma, a kojim naši šumari stručno i organizirano gospodare na ovim našim prostorima već više od 250 godina.
Povezani članci:
Jedinstvena kiparska radionica SVIJETLE PRUGE na području općine Veliko Trojstvo