Na gradskoj tržnici u Bjelovaru posjetili smo Dan mimoza – humanitarnu akciju u borbi protiv raka vrata maternice. Događanje je održano povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice te Europski tjedan prevencije raka vrata maternice.
Liga protiv raka Bjelovarsko-bilogorske županije organizirala je javnozdravstvenu humanitarnu akciju. Prikupljali su prihode, a sva sredstva bit će proslijeđena u humanitarne svrhe. Održala se i simbolična podjela i prodaja cvjetova mimoze kao i edukativnih materijala o čemu je više rekao Ivan Jurišić, predsjednik Lige protiv raka BBŽ.

– Želimo što široj javnosti poslati poruku. Želim se unaprijed zahvaliti građanstvu jer ove akcije uvijek dobro prođu. Velik je odaziv, pogotovo na Dan mimoza i to nam je prva akcija ove godine. Mimoze uvijek brzo odu, em što ljudi žele humanitarno djelovati, em što su ove mimoze prekrasne u ovoj zimskoj idili kada ništa ne cvate. One predstavljaju otpornost u teškim uvjetima i upravo su to žene koje se bore s rakom vrata maternice. Ova akcija ima svrhu za skupljanje donacija za naše javnozdravstvene i humanitarne akcije kao i različite donacije – naglašava.
Dotaknuo se i statistika o oboljelima.
– Što se tiče statistike u našoj županiji, ali i Hrvatskoj govorimo o brojkama 320 oboljelih žena godišnje, a nažalost njih 120 premine godišnje. Prema zadnjim podacima, iz 2021. godine, u godini dana je preminulo 7 osoba u našoj županiji. To je apel da je svaki život vrijedan i da se moramo čuvati. Karcinom se dosta javlja u mlađoj dobi tako da su bitni redoviti ginekološki pregledi, redoviti PAPA testovi, HPV testiranje i zdrave životne navike. Ako se otkrije u ranim fazama jako je preventabilan, ali se jako teško otkriva u početnoj fazi – objašnjava predsjednik Lige protiv raka BBŽ.
Napomenuo je i kako je njihova udruga uvijek na raspolaganju.
– Što se tiče udruge mi smo na raspolaganju. Nažalost, žene nam se ne javljaju u velikoj mjeri. Pretpostavljamo da je jedan od razloga da se toga možda srame. U većoj mjeri je karcinom dojke zastupljen kod nas nego karcinom vrata maternice tako da je možda i to razlog da žene ne izlaze iz svoje intime pa se ne javljaju za pomoć – smatra Jurišić.
Doktorica Antina Dadić, specijalist školske i adolescentne medicine koja radi u Zavodu za javno zdravstvo u službi za školsku medicinu dotaknula se cijepljena protiv HPV-a koji je najčešće povezan s rakom vrata maternice.

– Cjepivo je svakako korisno, a u Hrvatskoj je prisutno od 2007. godine. Tih prvih godina nije postojala nacionalna preporuka nego se na lokalno razini određivalo kome je cjepivo besplatno. Godinama su ti postoci procijepljenosti bili jako niski. Od 2015. je nacionalna preporuka da je cjepivo dobrovoljno preporučljivo za sve učenike osmih razreda i od tada ih intenzivno pozivamo, u sklopu sistematskog pregleda. Trenutno imamo devetvalentno cjepivo i ono je prisutno do 2017. godine – potvrđuje doktorica Dadić.
Doktorica Željka Modrić Nikolić, specijalistica ginekologije i opstetricije koja radi u bjelovarskoj bolnici objasnila je zašto potiču na cijepljenje protiv HPV-a u najranijim dobnim skupinama.

– S obzirom na to da je kod nas od 2016. uvedeno cijepljenje protiv HPV-a u nacionalni program nastojimo educirati i na vrijeme obavijestiti jer je cijepljenje efikasno. Rezultat koji želimo postići cijepljenjem postiže se ako se procijepi prije same infekcije HPV virusom zato potičemo cijepljenje u ovim ranijim dobnim skupinama. Ne mogu dovoljno naglasiti da mi u ovom slučaju imamo lijek protiv raka. Desetljećima se nastoji pronaći taj lijek, a mi ga ovdje imamo i zaista je važno da maknemo skepticizam oko cijepljenja, a posebice cijepljenja protiv HPV-a. Ako se na vrijeme procijepimo, a to je i cilj Svjetske zdravstvene organizacije da se djevojčice u slučaju raka vrata maternice do 15 godine procijepi 90 % populacije do 2030. godine. Onda ćemo moći pričati o ovom karcinomu kao raritetnom slučaju, a ne kao o javnozdravstvenom problemu – objašnjava doktorica Modrić Nikolić.

