Grad Bjelovar ulaže u svoje nekretnine, među kojima se posebno ističu mjesni domovi. Konkretno, Grad raspolaže s 19 mjesnih domova i tri sportske dvorane koje uz mjesne odbore koriste i drugi građani. Samo u ovoj godini Grad je u svoje objekte uložio 118 tisuća eura te dodatnih 25 tisuća eura za hitne intervencije.
Da Grad ne ulaže samo u središte, već i u okolna naselja, potvrdio je zamjenik bjelovarskoga gradonačelnika, Igor Brajdić.
– Imamo na području grada 38 mjesnih odbora, 22 objekta koji se iznajmljuju i ja mogu reći da su oni vrlo korišteni za razne svečanosti od rođendana, pričesti, karmina i drugih okupljanja. Prošle godine su domovi bili 411 puta iznajmljeni, a ove godine do 1. lipnja čak 223 puta, to je ogromna brojka i dobra alternativa za ljude koji nemaju dovoljno prostora za takva okupljanja, primjerice ako žive u zgradi i ne žele ići u restorane – naveo je. Otkrio je i kolika ulaganja zahtijevaju mjesni domovi.

– Jako puno se ulaže u gradsku imovinu, to su ulaganja koja su ljudima važna. Novi stolci, stolovi, klime, perilice, sušilice, bojlere, nova oprema u domovima. Prošle godine je uloženo 100 tisuća eura u ta 22 objekta, ove godine do 1. rujna 142 tisuće eura – naglasio je. Otkrio je da se neki mjesni domovi koriste i u druge svrhe kao što su sportski treninzi, nastava tjelesnog te programi umirovljenika. Ulaganjima u domove nikad nije kraj, svjestan je Brajdić koji vjeruje kako će se iduće godine još podići iznos ulaganja.
– Neke domove smo sad prijavili na Fond na natječaj, kao recimo dom u Trojstvenom Markovcu. Ako prođemo, energetski ćemo ga obnoviti. Neke stvari radimo iz vlastitog proračuna, ali nije to neki veliki novac i on je usmjeren na osnovnu opremu koju ljudi koriste – poručio je. Cijena iznajmljivanja domova razlikuje se, a dogradonačelnik je objasnio o čemu to ovisi.
– Imamo nešto što se zove jamčevina i ona je svugdje ista, 66 eura u slučaju da se nešto razbije i iz te jamčevine se onda Grad naplati. Cijene domova su različite, ovisno o tome koliko se dom puta iznajmljuje, ovo je najtraženiji dom u gradu, uz njega su vrlo traženi domovi u Trojstvenom Markovcu, Hrgovljanima i sportska dvorana u Gudovcu. Ovaj konkretno košta 88 eura i može se iznajmiti najmanje na osam sati – istaknuo je.
Ivan Butorac, zamjenik predsjednika Mjesnog odbora Gornje Plavnice ispričao nam je više o njihovom mjesnom domu.

– Ovo je bila derutna i ruševna zgrada tako da smo svi sretni što je to obnovljeno, u blizini je škola i igralište tako da su djeca ovdje šetala i strahovali smo da se nešto ne uruši. 2018. godine kad se to napravilo svi smo bili prezadovoljni. Svaki dom koji se koristi treba održavati, tu ima najviše događanja, svaki vikend je zauzet. U suradnji s Gradom se sve odrađuje kako treba – napominje. Zadovoljan je Mjesni odbor i što je obnovom uređena prostorija za njihove sastanke.
Razgovarali smo i o pozitivnom trendu dolaska mladih u manja naselja.
– Gornje Plavnice imaju oko 360 stanovnika, no sve više mladih se doseljava u prigradska naselja, povećava se broj djece, a Područna škola broji oko 15-ak djece u četiri razreda – kazao je Butorac te naglasio kako je suradnja s Gradom na vrhunskoj razini. Dodao je i da se završetak radova na kanalizaciji očekuje u studenom ove godine pa je pozvao i na daljnju suradnju te obnovu ceste nakon toga.
Domar Marinko Tolić naveo je kako nakon raznih proslava dom ne izgleda uvijek lijepo.

– Kada preuzmem dom, ako ima štete prijavim. A zna biti štete, zna biti nereda, puno smeća i svega. Najgori su 18. rođendani, oni naprave rusvaj. Ovi drugi su ok. Bilo je i momačkih i manjih svatova tu – prisjetio se. Dodaje kako dom stanovnicima puno znači, premda ima i oni koji se žale zbog glasnih proslava.