Grad Bjelovar u posljednjih je sedam godina uložio iznimno velika sredstva u razvoj kulture i sporta u našem gradu. Primjerice, 2017. godine za potrebe sporta iz proračuna Grada izdvojeno je 821.755,61 eura, dok u je u 2023. godini izdvojeno 2,7 milijuna eura. U ovoj godini ukupna vrijednost planiranih ulaganja u sportsku infrastrukturu iznosi 10.011.850,00 eura. Kada je kultura u pitanju iz proračuna za 2017. godinu izdvojeno je 1,7 milijuna eura, a 2024. godine planirano je 4.974.650,10 eura.
Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić naglašava kako su sport i kultura sastavni dio Bjelovara.

– Sport i kultura sastavni su dio svakog grada. Naravno, sastavni su dio i grada Bjelovara i to je ono što grad dijeli od nekog manjeg mjesta. Sport i kultura vrlo su bitan segment razvoja svakog grada. Možda se o njima često ne govori onoliko puno koliko bi trebalo, ali djela govore više za sebe od riječi. Rekao bih više o tome koliko se ulaže u sport i kulturu. I to bih stavio na drugo mjesto, na prvom su ipak oni – sportaši, kulturnjaci, treneri i roditelji te klubovi koji ih odgajaju da postanu ponos grada i Lijepe naše. Mi u Gradu Bjelovaru smo tu da im budemo potpora, oslonac i da im pomognemo da se ostvare što je više i što je bolje moguće – pojašnjava Igor Brajdić.
Smatra kako sportaši zaslužuju trenirati u još boljim uvjetima.
– U odnosu na 2017. godinu ovu godinu ćemo uložiti deset puta više u sport. Jako velika sredstva se izdvajaju za sport i oni to zaslužuju. Djeca grada Bjelovara zaslužuju bolje uvjete nego što su to imali prije. U 2017. godini je bilo 57 sportskih klubova, danas ih je 60. Dakle, vidimo da se taj broj povećao. Danas trenira oko 1900 djece na području grada Bjelovara. Ti sportski klubovi nisu samo nogomet – to je košarka, rukomet, streljaštvo taekwondo, stolni tenis. Gotovi svi sportovi koji postoje su zastupljeni u Bjelovaru. Broj profesionalnih trenera 2017. bio je 13, a danas ih je 18. Još ćemo raditi na tome i još će se zapošljavati profesionalni treneri – naglašava Brajdić.
Naveo je i što se sve na području sporta napravilo.
– 2018. je rekonstruiran sanitarni čvor za osobe s invaliditetom u dvorani Europskih prvaka, rekonstrukcija zaletne staze na Gradskoj kuglani, 2019. postavljanje novog sportskog poda u dvorani Europskih prvaka, rekonstrukcija atletske staze na Sokolani 1, 2020. izgradnja nogometnog igrališta s umjetnom travom na Logoru u Bjelovaru, 2021. rekonstrukcija kuglačkih staza u Gradskoj kuglani, 2022. izgrađen je novi nogometni stadion, u suradnji s privatnim partnerom napravljen je i drugi stadion u NK Ždralovima, rekonstrukcija rasvjete u dvorani Europskih prvaka i postavljanje rasvjete na nogometnim terenima, 2023. provedena je konstruktivna obnova sportske dvorane Sokolana 1 i rekonstruirano je potkrovlje „Laste“ Gudovac, a izgrađen je sportski objekt u BŠK Brezovac – navodi.
Pojasnio je i što se planira raditi po pitanju sporta u ovoj godini.
– Cjelovita obnova Sokolane 1, projekt opremanja Sokolane, energetska obnova Gradske streljane, energetska obnova dvorane „Omega“, energetska obnova dvorane Europskih prvaka, rekonstrukcija unutarnjeg dijela dvorane Europskih prvaka, rekonstrukcija sanitarnog čvora u kuglani, izgradnja sportskog igrališta u Hrgovljanima. Sve je to u planu, a neke su se stvari već pokrenule. Nije to mala, to je velika stvar i 10 milijuna eura ulaganja u sport je velika stvar za grad kao što je Bjelovar – naglašava.
Rekao je više i o ulaganjima u kulturi i važnijim projektima.
– U 2024. godini financira se 30-ak udruga u kulturi s 233 tisuće eura, dok se u 2017. godini financiralo 25 udruga sa 106 tisuća eura. Dakle, duplo više novca se izdvaja za udruge u kulturi danas u odnosu prije sedam godina. Također je nešto više udruga. Zajedno ćemo nastaviti raditi na kulturi grada Bjelovara. Znamo da danas imamo obnovljen Dom kulture što je ponos grada Bjelovara, znamo da danas imamo kazališnu kuću, BOK fest je tek sada dobio status festivala, uspostavljena je nagrada „Željko Sabol“ u likovnoj i književnoj umjetnosti. To su samo mali dijelovi razvoja kulture tijekom svih ovih godina. Vide se veliki pomaci – pojašnjava Brajdić.
Jedno od najvećih sportskih imena Bjelovara, ali i Hrvatske svakako je Miran Maričić koji 22. srpnja putuje na Olimpijske igre, a bavi se streljaštvom.

– Zahvalio bih se na potpori koju dobivamo do Grada Bjelovara. Kao što znate, pripremam se za Olimpijske igre – moje druge po redu. Putujem u ponedjeljak, a očekivanja su realna. Želja mi je ući u finale, a onda u finalu je sve moguće. Nadam se da ću predstaviti grad Bjelovar najbolje moguće. Potrudit ću se i vidjet ćemo gdje će me to odvesti. Ulaganja u sport puno znače, baza je jako bitna. Bitno je da ima puno djece u klubu, nije toliko važan taj vrhunski sport, bitno je da se djeca bave sportom, ulažu u sebe i da se druže. Što se tiče ulaganja u streljanu ove godine možemo očekivati energetsku obnovu što će nam puno pomoći. Sljedeće godine su u planu radovi na vanjskoj streljani – rekao je Miran Maričić.
Željka Barlović Ferenčak predsjednica je HORKUD- a „Golub“ te dugi niz godina svoje slobodno vrijeme izdvaja za rad u kulturi.

– Veselim se vidjeti male sportaše ovdje prisutne. Također, puno je male djece u udrugama i nadam se da će ih svaki put biti sve više. Udruge imaju velik broj članova. Grad prati koliko može, ali voljela bih da malo više prate. Puno to znači za grad. Za bilo koju manifestaciju koja se odigrava im trebaju udruge. Ljudi se vesele, popune svoje vrijeme, sigurna sam da su time i puno zdraviji – kaže Željka Barlović Ferenčak.
Glumac Matija Jakšeković naglašava važnost ulaganja u mlade.

– Ulaže se dosta u kulturu. Vjerujem i nadam se da će se ulagati još više. Mislim da je važno ulaganje u platformu za mlade grada Bjelovara da oni koji imaju afiniteta prema bilo kojoj umjetnosti da dobiju priliku za razvoj, učenje i istraživanje – dodaje Matija Jakšeković.
Rea Konjević je mlada članica Taekwondo kluba FOX.

– Jako je teško biti u vrhunskom sportu, odnosno u jakim treninzima. Naš klub je ove godine plasirao dva sportaša na Svjetsko prvenstvo u Koreju. Ove godine sam se i ja pokušala kvalificirati, no bila sam bolesna pa se nisam mogla natjecati na zadnjem turniru. Jako je dobar poticaj i drago mi je što su se plasirali i želim im puno uspjeha i da osvoje medalju. Aktivnih nas je 5-6 koji idemo na velika natjecanja, a u grupi nas ima od 10 do 15 – potvrđuje Rea Konjević.
Petar Daskijević je desetogodišnjak koji taekwondo trenira od svoje druge godine, a član je Taekwondo kluba „Omega“.

– Bio sam prvak Hrvatske i pripremam se za Europsko prvenstvo koje će se održati u Albaniji. Nositelj sam crnog pojasa. Trenira već osam godina. Puno nas ima u klubu – kaže nam Petar Daskijević.