Prije nekoliko dana objavili smo o informaciju kako Društveni dom „Barutana 1991.“ prestaje s radom te kako će od 26. studenog Galerija „Barutana 1991.“ zatvoriti svoja vrata za javnost prema priopćenju Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije s Marinom Sabolovićem kao predsjednikom na čelu.
– Odlukom Grada Bjelovara od siječnja 2023. godine Društvu za očuvanje hrvatske vojne tradicije odbija se mogućnost nastavka korištenja Društvenog doma “Barutana 1991.” i od 26. studenog 2023. Galerija “Barutana 1991.” zatvara svoja vrata za javnost – poručili su.
Na to se oglasio Odbor za hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji Grada Bjelovara kroz priopćenje u kojem iznose zašto neće biti produžen ugovor Društvu za očuvanje hrvatske vojne tradicije.
– Uvažavajući takva razmišljanja obitelji poginulih branitelja, kao i ostalih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, ovaj Odbor je u ožujku 2023. raspravljao i formalno, 30. kolovoza 2023. godine, jednoglasno zaključio da Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije nema povjerenje za nastavak zakupa na Barutani. Sukladno tomu, Odbor je predložio Gradonačelniku Grada Bjelovara donošenje Odluke o ne produživanju Ugovora o zakupu gradske nekretnine na Spomen-području Barutana za korištenje Društvenog centra „Barutana” – priopćili su iz Odbora.
Važno je podsjetiti građane na kronologiju događanja oko Spomen područja Barutana. Spomen područje Barutana je područje u kojem u poginuli i stradali, bili ranjeni hrvatski branitelji u obrani Bjelovara 29. rujna 1991. godine. Spomen područje u vlasništvu je Grada Bjelovara, a to znači svih Bjelovarčana. Grad Bjelovar je od 2006. godine do danas u revitalizaciju Barutane uložio 540 tisuća eura, a posebno od 2018. godine kada je Grad raspisao natječaj za idejno rješenje i izradu glavnog projekta revitalizacije Barutane. Radovi su završeni u 2020. godini te je sve zajedno ukupno iznosilo cca. 420 tisuća eura.
Godine 2019. Grad je povjerio Društvu za očuvanje Hrvatske vojne tradicije upravljanje kućicom (dom) na Spomen području. Ne Spomen područjem, samo kućicom. Godine 2020. uz obavljene radove Grad Bjelovar od MORH-a dobiva prva dva tenka koja su izložena na Barutani, a kasnije ih je Grad darovao DOHVT-u. Suradnja Grada i DOHVT-a bila je zadovoljavajuća. Grad Bjelovar bio je i partner Društvu za očuvanje Hrvatske vojne tradicije da se dodatna vojna mehanizacija koja je pristigla na Barutanu daruje od strane MORH-a direktno Društvu. Vjerovalo se u dobru suradnju. Međutim, s vremenom DOHVT je sve više nastupao samoinicijativno kao npr. kupnja zemljišta pokraj Barutane te selidba na privatno zemljište mehanizacije koja je dodatno pristigla. Istovremeno, nastupima u medijima stjecao se dojam da je DOHVT isključivo zaslužno za revitalizaciju Barutane, što nije točno. DOHVT je dodatno ušao u polemiku putem medija s Hrvatskim braniteljima koji su branili barutanu od agresora te čija su braća tamo poginula. Temeljem zaključka Odbora za hrvatske branitelje, Barutana treba ostati vlasništvo Bjelovarčana i zato dok je vrijeme, njeno upravljanje treba preuzeti gradska institucija. Gradski muzej Bjelovar uredit će svojim postavom Dom (kućicu) i urediti Spomen sobu u Domu prema željama obitelji poginulih hrvatskih branitelja. Barutana ostaje otvorena za sve građane.
Kako građani ne bi bili zbunjeni moramo napomenuti da galerija „Barutana 1991.“ ne zatvara svoja vrata već ide u obnovu od strane vlasnika Spomen-područja Barutana, Grada Bjelovara što je pojasnila i ravnateljica Gradskog muzeja Bjelovar Marijana Dragičević.
– Barutana ide u rekonstrukciju. Gradski muzej Bjelovar preuzet će Barutanu na upravljanje i otvorit će se podružnica tako da sada imamo dosta pravne papirologije za srediti. Barutana će se otvoriti za Dan grada i Dan bjelovarskih branitelja 29. rujna i tamo će postav Domovinskog rata Gradskog muzeja Bjelovar biti prebačen, ali će većinom biti promijenjen i moderniziran. Sve radimo u suglasnosti s braniteljima i obiteljima poginulih – pojasnila je ravnateljica Gradskog muzeja Bjelovar.
Voditeljica povijesnog odjela Muzeja grada Bjelovara Antonija Ravenšćak dala je svoje viđenje nastale situacije.
– Mi ćemo se prilagoditi željama obitelji poginulih i željama Udruge branitelja. To je naš glavni cilj. Prvenstveno je cilj muzeja da radi za svoje građane, a tako ćemo napraviti i u ovoj podružnici – dodala je voditeljica povijesnog odjela Muzeja grada Bjelovara.