Bjelovarsko – bilogorska županija obilježila je u srijedu Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama sjednicom Povjerenstva za ravnopravnost spolova BBŽ na kojoj je usvojen i Program rada Povjerenstva u idućoj godini.
Na sjednici su prikazana iskustva u radu od strane predstavnica Udruge za zaštitu žena i djece žrtava obiteljskog nasilja Iris Bjelovar te Centra za nenasilje i ljudska prava SOS Rijeka, dok su sjednici također prisustvovali i predstavnici Županijskog tima za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Na sjednici je nazočila i zamjenica župana Marija Jungić.

– Mi smo mala sredina, ne samo kada je u pitanju selo, već i grad. Žene su nažalost često u problemu i ne znaju kome se u slučaju doživljenog nasilja mogu i trebaju obratiti. Žrtve nerijetko nemaju hrabrosti prijaviti problem. Mnogo puta je slika obitelji prema van savršena, dok je u četiri zida potpuno drugačija. Ženama želimo poslati poruku da postoje institucije kojima se mogu obratiti s punim povjerenjem. Žene koje doživljavaju bilo koji oblik zlostavljanja moraju biti hrabre i ne dopustiti si šutnju, patnju i prikrivanje problema, poručila je Jasna Mikles Horvat, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova BBŽ-a.
Prije službenog početka sjednice uručena je donacija u iznosu pet tisuća kuna za rad bjelovarske Udruge Iris. S obzirom da je prostor Sigurne kuće nedavno preseljen na novu adresu i u novouređeni stambeni objekt, novac će u najvećoj mjeri biti iskorišten za opremanje ili dodatno uređenje prostorija.

– Na nacionalnoj razini vidimo da je situacija prilično alarmantna. Dok s jedne strane imamo nastavak trenda pada broja prijavljenih prekršaja nasilja u obitelji, dok broj prijavljenih kaznenih djela raste, dakle brutalnijih oblika nasilja. To možda ukazuje na to da se nešto napravilo po pitanju senzibilizacije i poticanja prijavljivanja, međutim sigurni smo da upućuje na zabrinjavajuću brutalizaciju nasilja. Dakle, nasilje se ne prijavljuje, posebno u ranim fazama kada je još riječ o prekršaju, već onda kada uđe u ozbiljnu, kaznenu sferu. Jedan od razloga je nedovoljno povjerenja u institucije. Nedavno smo na razini Hrvatske imali dva femicida, iako su nasilja bila prijavljivana i postojale su mjere zabrane prilaska. Od početka godine do danas smo u državi imali 11 femicida, što je velika brojka. Naše zakonodavstvo je solidno, no prostora za poboljšanje uvijek ima. Smatram da je jedan od najvećih problema primjena zakona, rekla je Iva Čatipović, koordinatorica i savjetnica za pravna pitanja SOS Rijeka.
Ministarstvo pravosuđa RH najavilo je pooštravanje mjera, što ponovno pokazuje da se nešto krene mijenjati tek onda kada dođe do femicida.
– Svjesni smo da nije dobro svako malo mijenjati zakon. Stoga se za vrijeme rasprave i razgovaralo u dva smjera. U najvećoj mjeri je bilo govora o boljoj edukaciji i senzibilizaciji pravosudnih djelatnika, pa čak i o osnivanju posebnih odjela koji bi se bavili isključivo obiteljskim nasiljem, dodala je Čatipović.
O situaciji u Sigurnoj kući u Bjelovaru govorila je voditeljica Udruge Iris.

– Nažalost, naše sklonište je uvijek puno. Prošla godina nam je cijelo vrijeme bila popunjena i tražio se smještaj više. Sedam zahtjeva smo nažalost morali i odbiti. Naše sklonište je jedino na području Bjelovarsko – bilogorske županije, dok se u susjednim županijama samo prošle godine otvorilo nekoliko novih Sigurnih kuća. Suradnja s drugim skloništima je dobra, no potreba za njima postaje sve veća. To su jako zabrinjavajući podaci. Imamo i dosta ponavljajućih slučajeva, pa onda korisnice nastojimo usmjeriti na novu, tajnu lokaciju, pojašnjava Iskrica Strčić, dodavši kako udruge surađuju s državnim institucijama, jer je ta poveznica obavezna. U suprotnom, ženama nije moguće pružiti smještaj i adekvatnu zaštitu.