Nakon deset godina pauze u Bjelovarsko-bilogorsku županiju se vratio Izbor najuzornije seoske žene Bjelovarsko-bilogorske županije. U lipnju se u Općini Zrinski Topolovac natjecalo pet seoskih žena. Pobjedu je odnijela Marina Risek iz Domankuša, za prvu pratilju je izabrana Josipa Trgovac iz Bjelovara, a za drugu pratilju Jasmina Bačak iz Velikog Trojstva.
Sve tri navedene seoske žene prošli su se vikend uputile u Benkovac gdje je održan 24. Izbor najuzornije hrvatske seoske žene. Izbor za „Najuzorniju hrvatsku seosku ženu“ je vrijedan projekt za očuvanje tradicije i osnaživanje hrvatskog sela te je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i ove godine podržalo izbor za najuzorniju hrvatsku seosku ženu kroz pokroviteljstvo i organizaciju događaja. Stvarati dodatnu vrijednost i uključivati žene u proizvodnju u ruralnim prostorima s ograničenim resursima od ključne je važnosti za revitalizaciju tih prostora. U Benkovcu se proteklog vikenda ukupno natjecalo 16 kandidatkinja od kojih čak tri iz naše Bjelovarsko-bilogorske županije.
JOSIPA TRGOVAC
Josipa Trgovac (29 mlada je seoska žena koja dolazi iz Bjelovara. Vrlo malo joj je falilo da na 24. Izboru najuzornije hrvatske seoske žene odnese titulu druge pratilje. Prenijela nam je svoje dojmove.
– Bilo je jako lijepo, to je jedno prekrasno iskustvo. Upoznali smo jako puno vrijednih ljudi. Bilo je 16 kandidatkinja i svaka je na svoj način ponosna, svaka je na svoj način posebna. Uspjele smo se tamo malo i podružiti, s nekima smo se i sprijateljili. To je bila prilika gdje smo mogli promovirati sebe, svoj OPG, ono što mi radimo, proizvodimo i mislim da je to manifestacija koja je hvalevrijedna. Trebale bi se prijaviti sve žene koje žive na selu, koje nešto proizvode i rade jer je to jedna prilika da se promoviraju i upoznaju druge žene iz cijele Hrvatske gdje se mogu stvoriti jedna jako lijepa prijateljstva, a na kraju krajeva može doći i do neke poslovne suradnje – poručila je Josipa Trgovac.
Svaka od 16 kandidatkinja je dobila priznanje za područje u kojem se istaknula. Josipa Trgovac je osvojila priznanje za najbolju prezentaciju inovacijskog proizvoda, ali i put u Bruxelles.
– Dobila sam priznanje za najbolju prezentaciju inovacijskog proizvoda. Moj OPG proizvodi bučino ulje, bučine sjemenke s raznim okusima, brašno, a bavimo se o proizvodnjom božićnih drvaca tako da su prepoznali te proizvode na mom štandu. Nas prvih šest je dobilo putovanje u Bruxelles. To je putovanje u organizaciji Sunčane Glavak, zastupnice u EU parlamentu te je to njena nagrada gdje nas je pozvala da obiđemo europske institucije, gdje možemo promovirati sebe, svoju županiju te da obiđemo sam grad. Mislim da će to biti jedno lijepo iskustvo – kaže nam Josipa Trgovac koja živi sa suprugom i jednim djetetom.
Josipa je po zanimanju magistrica Javne uprave, ali ju je život odveo u nekom drugom smjeru.
– Stjecajem okolnosti smo suprug i ja pokrenuli OPG te se krenuli baviti proizvodnjom tikve golice od koje proizvodimo ulje i druge proizvode. Krenuli smo i sa sadnjom božićnih drvaca. Svake godine sadimo i sadimo te je došlo vrijeme i da prva drvca siječemo te da uberemo plodove tog rada. To je sedam do deset godina rada gdje moraš čekati da ubereš plod. Naše proizvode prodajemo na kućnom pragu, po različitim sajmovima – navodi.
Zahvalia je svima koji su joj pomogli prilikom natjecanja za Najuzorniju seosku ženu.
– Htjela bih se zahvaliti našoj Udruzi seoskih žena BBŽ, ali i Udruzi Uzorne hrvatske seoske žene na čelu s predsjednicom Katicom Jerleković koja je zapravo organizator ovog izbora te koja je obišla sve žene – dodaje.
MARINA RISEK
Titulu najuzornije seoske žene BBŽ ponijela je Marina Risek (39) iz Domankuša koja se također predstavila u Benkovcu. Istaknula se prezentacijom slanih bilogorskih delicija i proizvoda.
– U Benkovcu sam osvojila priznanje za najbolju prezentaciju slanog tržišnog proizvoda. Prezentirala sam se s domaćim bilogorskim delicijama, našim tradicionalnim jelima. Još uvijek sam puna dojmova, bilo je prekrasno, nezaboravno i neponovljivo iskustvo. Puno je to žena iz drugih krajeva, svaka ima svoje običaje, drugačiji način prezentacije svog kraja – pojasnila je Marina Risek.
Kroz slani stol je Marina prezentirala rad OPG-a od kojeg živi sa svojom obitelji.
– Kroz taj stol sam ja prezentirala život svoje obitelji. Mi imamo OPG od kojeg živimo, nemamo prodaju osim mlijeka. Ali tu imam stalne kupce. Bilo je puno upita za zimnicu, ali ja to ne prodajem. Svi su se čudili, ali o tome do sada nisam razmišljala. To je ono što volim i što jedva čekam da krene – pojašnjava Marina koja živi sa suprugom i tri sina.
Marinin najstariji i srednji sin razmišljaju o nastavku bavljenja OPG-om.
– Mali je mali i on još ne zna što bi, ali najstariji ulazi u 17. godinu i kaže da neće ići na posao te da će biti kod kuće i baviti se poljoprivredom. Vidjet ćemo, sve opcije su otvorene. Treba ih samo pravilno usmjeriti te im omogućiti ono što žele – dodaje.
Poslala je i poruku ženama koje imaju OPG te se bavi proizvodnjom domaćih proizvoda.
– Iduće godine će izbor biti u Rovišću pošto sam ja iz Općine Rovišće. Iskreno, mene su nagovorili i bila sam jako skeptična. Puno je tu posla i obveza, ali rekla bih svima da se prijave. Osjećam ispunjenost i drago mi je jer sam upoznala krasne žene. To iskustvo ti nitko ne može opisat, to moraš doživjeti. Nije sramota pokazati s čim se baviš i od čega živiš – poručila je Marina Risek.
JASMINA BAČAK
Bjelovarsko-bilogorsku županiju, svoj rad i trud je u Benkovcu prezentirala i Jasmina Bačak iz Velikog Trojstva koja je na Izboru za najuzorniju seosku ženu BBŽ osvojila titulu druge pratilje.
– Sve je prošlo super, lijepo smo se zabavile. Nismo očekivale nikakve rezultate, ali je sve jako dobro prošlo. Ne mogu se na ništa požaliti. Sve je bilo super, stvorila su se neka nova prijateljstva. Jedno lijepo iskustvo. Predstavili smo sebe, svoj OPG što radi, čime se bavi. Nismo im nepoznati, prepoznali su nas – pojašnjava Jasmina Bačak.
Jasmina i njen OPG su dobili posebno priznanje s kojim se ponose te nam je pojasnila čime se sve njen OPG bavi.
– Dobili smo priznanje za iznimno postignuće certificiranja eko tržišnog proizvoda. Imamo svoje tržište, ima nas u Zagrebu, Rijeci, Dubrovniku… Ne možemo mi toliko proizvesti koliko bi se to dalo prodati. Prvo smo se krenuli baviti butternut tikvom, onda smo to proširili i na rajčicu, papriku, zelje, ciklu… Kada smo skužili da to baš nije isplativo onda smo krenuli u preradu kada smo 2018. godine napravili pogon. To su kuhana rajčica, paprika ukiseljena, krastavci, cikla, miješana salata, naši poznati patišoni… Imamo i voćnjake tako da su tu i džemovi. Od toga živimo, to je naš osnovni prihod – pojašnjava.
Spomenute tri seoske žene iz naše županije pokazale su kako se rad, trud i ljubav prema onome čime se baviš itekako isplati.