Udruga tjelesnih invalida Bjelovar predstavila je svoj rad povodom provedbe druge godine trogodišnjeg programa (od 2023. do 2025.) “Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge” usmjerenog prevenciji institucionalizacije i povećanju socijalnog uključivanja korisnika. Program je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Ovaj program uspješno provode više od deset godina i to na tri ciljane skupine osoba s tjelesnim invaliditetom što nam je potvrdio Tomislav Novosel, predsjednik udruge.

– Radi se o programu koji provodimo već preko deset godina gdje smo na početku dobro segmentirali bazu podataka na djecu u školskom sustavu koja su invalidna, na ljude koji još imaju radnu sposobnost od nekih 50 godina, a isto ih je dohvatio invaliditet te starije osobe koje zbog nedostatka znanja o novim tehnologijama polako se ne snalaze u novom društvu. Sve te tri komponente su dobro odabrane i na svemu tome radimo te koliko god možemo podupiremo – pojašnjava Tomislav Novosel.
Pojašnjava kako im pomažu da se uklope u društvo.
– Ta sinergija naših aktivnosti je dovela do toga da su oni ipak „upotrebljivi“, da imaju drugi status u društvu. Ono si ponosni na to, a pogotovo njihove obitelji – potvrđuje.
Starije osobe podupiru na edukacije vezane uz tehnologiju.
– Starije osobe zbog brzog napretka tehnologije ne ovladavaju time lako, a to je nužno u današnje vrijeme. Zato im preko CUK-a osiguravamo ispite iz osnova informatike, e-građani, e-bankarstvo i tako dalje – pojašnjava.
Osobe s tjelesnim invaliditetom još uvijek imaju otežan pristup raznim institucijama, kafićima i tako dalje u cijeloj Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
– Ovaj tjedan obilježava se Europski tjedan mobilnosti. Mi smo prošle godine imali jedan izuzetno dobar događaj i tada smo išli u kafiće pa nismo mogli dobiti piće jer nema kosine. Potom smo išli u banku, banka nema kosine i tako dalje. Gradonačelniku smo tada predložili da promoviramo jedan projekt koji se zove „Grad Bjelovar prijatelj ranjivih skupina“ te smo napravili letak, ali od toga nismo baš previše profitirali. Mi i dalje ne možemo u kafiće na piće, ne možemo u banke, zlatarnice i tako dalje. Korzo je poravnat, ali to i nije bio nekakav problem prije. Drugih pomaka nema. Pomaka pogotovo nema za sanitarni čvor za osobe s invaliditetom. To se odnosi na Grad Bjelovar, Čazmu, Grubišno Polje, Daruvar i sve općine. Nitko u tom smislu nije mrdnuo prstom – kaže nam za kraj.