Veliko Trojstvo je i ove godine bilo domaćin tradicionalne natjecateljske “Gulašijade” i to u organizaciji Udruge vinogradara, vinara i voćara Veliko Trojstvo koja je osnovana prije 21 godinu. Na 18. po redu Gulašijadi, okupilo se čak 43 ekipe.
Kako sudionici sami ističu, zadovoljni su organizacijom, blažim epidemiološkim mjerama i lijepim vremenom, pa ističu da nije bilo važno tko će pobijediti, već da je važno sudjelovati i družiti se, što je zasigurno nedostajalo svima u nešto više od godinu dana izvanrednog stanja zbog pojave koronavirusa.
– Ovo je 18. Gulašijada i 7. memorijalna Ivana Jandrašinčeca Jandre, mog pokojnog supruga koji je prije 21. godinu osnovao Udrugu vinogradara, vinara i voćara Veliko Trojstvo, rekla je predsjednica udruge Senka Jandrašinčec te dodala da je u spremanju gulaša neke ekipe sudjeluju duži niz godina.
– Na samom početku smo krenuli s pet ekipa, ali odlična atmosfera i druženje svake godine privlači sve više sudionika, pa smo tako ove godine došli do 43 natjecateljske ekipe. Što se tiče situacije s koronom, konačno smo dočekali popuštanje mjera jer Gulašijadu prošle godine nismo imali, kao ni izložbu vina koju udruga organizira svake godine, pojašnjava Jandrašinčec.
Saznali smo i koja su pravila natjecanja u pripremi gulaša.
– Što se tiče kuhanja gulaša, kuha se od 10 do 14 sati, nakon čega slijedi ocjenjivanje. Koji je gulaš najbolji odlučuju sudionici natjecanja, točnije, iz svake ekipe se uzima jedan član i oni postaju ocjenjivački sud koji donosi odluku o pobjedničkom timu, kaže predsjednica Udruge vinogradara, vinara i voćara Veliko Trojstvo.

Kako se Gulašijada održala nakon lokalnih izbora, na manifestaciji su nazočili i načelnici Općine Veliko Trojstvo, još uvijek aktualni načelnik Ivan Kovačić i novoizabrani načelnik Marko Kutanjac. Osim njih, manifestaciju su popratili gradonačelnik Dario Hrebak i novoizabrani župan Bjelovarsko – bilogorske županije, Marko Marušić.
Prvo mjesto u kuhanju gulaša osvojila je ekipa “Juren i Posavci”, drugi su bili Kumovi, a treći Lemuri. Čestitamo svim sudionicima još jedne legendarne Gulašijade.