U Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar jučer je održana pretpremijera dokumentarno-igranog serijala “Otkos, Orkan, Papuk – Propast projekta Velike Srbije“. Autor serijala nastalog u produkciji Alfe d.o.o. je Miljenko Manjkas koji je želio rasvijetliti događaje iz prvih oslobodilačkih operacija Domovinskog rata. Serijal se sastoji od sedam epizoda, a sinoć su prikazane četvrta i šesta koje se bave oslobađanjem bjelovarske vojarne i grada 29. rujna 1991. te tijekom operacija Otkos 91 i Orkan 91. Pretpremijera je održana uoči Dana grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja, a nakon prve odgledane epizode, svoje je viđenje serijala dao bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
– Nažalost, trebalo je 30 godina da konačno vidimo sve ono što se događalo i kako je Bjelovar obranjen. Meni je drago da je Grad Bjelovar financijski jako podržao ovaj film jer za 50 godina kada će netko gledati ovu cjelokupnu priču, imat ćemo žive sudionike koji su ostali i tonski, ali i video sa svojim iskazima. Nažalost, svi znamo sad i po ovom filmu vidimo kolika je uloga Bjelovara u Domovinskom ratu bila, koliko je ona značila za ukupnu obranu Republike Hrvatske, a koliko je nepravedno taj značaj svih ovih 30 godina zanemarivan. Zato mi je drago da je ovaj film nastao i da će ispraviti tu povijesnu nepravdu – poručio je Hrebak. Producentica Danijela Vusić vjeruje da su snimanju ovog projekta pristupili pravovremeno.
– Prikazali smo prigodno, naravno vezano uz Dan grada Bjelovara, epizodu koja se tiče upravo događanja na području našeg grada. Jedna od sedam epizoda, nadamo se da će svih sedam biti vrlo brzo široj javnosti dostupne na Hrvatskoj televiziji. Ovo je bio stvarno zadnji možda trenutak da se napravi ovakav serijal jer neki od sugovornika koji su sudjelovali u ovom filmu nisu više s nama, poput pokojnog generala Đure Dečaka i brigadira Stjepana Ivanića. Stvarno je ovo nešto što smo trebali napraviti. Kroz četiri godine smo stvarali, obavljeno je preko 30 razgovora i ono što je vrlo važno i nama na ponos je da je većina ekipe koja je sudjelovala u ovom filmu naša, odavde, domaća, počevši od autora Miljenka Manjkasa pa tako i istraživača, snimatelja i drugih – kazala je. Na pretpremijeru je stigao i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.
– Vraćamo se ovdje na početak stvaranja naše domovine, to su bili zaista teški, dramatični trenuci kada se nije znalo kako će sve na kraju završiti. Ovdje smo čuli živa svjedočanstva, čuli smo kako je to bilo i kako je sve skupa krenulo. Ovo su zaista operacije koje su nedovoljno do sada poznate hrvatskoj javnosti i mislim da je jako važno da se afirmiraju sve te operacije, počevši s Otkosom, Orkanom i Papukom jer tu je bio početak slamanja projekta Velike Srbije. Mnogo je živih svjedoka koji kroz svoja svjedočenja govore koliko je to bilo teško i koliko je sve skupa bilo neizvjesno – izjavio je Jandroković. Serijal želi odmaknuti veo tajni od ne tako davnih događanja.
– Zaista je vrlo realan prikaz, tu su i dalje različiti pogledi na to kako se sve skupa odvijalo, ali ipak to su bili počeci otpora velikosrpskom agresoru, organizirana je Jugoslavenska narodna armija s jedne strane i mnogo dobrovoljaca koji su išli sa srcem. Pobijedili smo u tom ratu i treba sve to staviti na svoje mjesto, ali i iskazati u prvom redu poštovanje svima onima koji su dali svoj život za domovinu, svima onima koji su konačno doveli do toga da imamo svoju domovinu, samostalnu, suverenu, demokratsku Hrvatsku. Dakle, bez obzira na sve polemike, ono što kao država moramo učiniti je iskazati poštovanje hrvatskim braniteljima i pokloniti se i onima koji su poginuli i članovima obitelji poginulih hrvatskih branitelja – naglasio je predsjednik Hrvatskog sabora.
U Bjelovar je sinoć stigao i potpredsjednik Vlade te ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
– Prije svega, čestitka autoru filma, kolegi Manjkasu i zahvala svim sudionicima koji su dali nakon toliko godina iskaze kao svjedoci vremena. Ovaj film oslikava to razdoblje i to vrijeme. Treba ga promatrati u širem kontekstu svega što se tada događalo u Republici Hrvatskoj, vrlo složeno, zapravo najsloženije razdoblje naše novije povijesti – rekao je te nastavio.
– Ja sam u to vrijeme bio u Varoši kod Okučana, tih dana smo zaustavili banjalučki korpus u pokušaju prelaska preko Save i to povezujem s postignućima ovdje u Bjelovaru. Prva sredstva dolaze nam iz Bjelovara i pomažu nam u pripremi onog što će uslijediti za otprilike mjesec dana kasnije, a to je preuzimanje inicijative Hrvatske vojske i prekretnica na zapadno-slavonskom bojištu u svjetlu oslobađanja do tada privremeno okupiranih teritorija – prisjetio se potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja. Hrabrost hrvatskih branitelja bila je impresivna.
– Sve ovo što se moglo vidjeti kroz film, sve ove složenosti oko oslobađanja vojarne, nažalost i svega što se događalo u Barutani, govori o zločinačkoj naravi tadašnjih oficira JNA gdje, za razliku od nekih drugih gdje su predali Hrvatskoj vojsci naoružanje i njihovi su vojnici u skladu sa svim konvencijama pušteni kućama, ovdje možemo svjedočiti brutalnom zločinu gdje je taj zapovjednik skladišta digao u zrak skladište, pobio svoje ljude, pobio naše pripadnike Ministarstva unutarnjih poslova s očitom namjerom napraviti što je moguće veće zlo i zapravo, kad gledate danas, iz ove perspektive, 32 godine poslije, promatramo sve ono što smo postigli, zaista možemo biti ponosni jer to je bio izrazito veliki izazov, zahtijevao je maksimalnu hrabrost, različite vještine. Moramo biti svjesni činjenice da u to vrijeme nemamo ustrojenu Hrvatsku vojsku, ona je tek u procesu osnivanja, imali smo samo gardijske brigade koje su ustrojene u svibnju 1991. godine, ali smo bili na mnogim bojištima, ne zaboravimo okolnosti u kojima se nalazi Vukovar u ovim danima krajem rujna i početkom listopada, ne zaboravimo sve ovo što se događalo oko Pakraca, u zapadnoj Slavoniji, ne zaboravimo Banovinu, Liku, Karlovac, Turanj, Otočac, Gospić, Zadar, Šibenik, Dubrovnik, to oslikava to vrijeme i te složenosti i zapravo najzaslužniji su ljudi koje smo mogli vidjeti i u ovom filmu, koji su preuzeli odgovornost tada u jako teškim okolnostima – zaključio je Medved.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info