Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar je u suradnji s Komercijalnom i trgovačkom školom Bjelovar domaćin 16. Međužupanijskog sajma vježbeničkih tvrtki. Vladimir Štefanec, ravnatelj Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar rekao je više o samom sajmu te je li zadovoljan odazivom.
– Ovo je jedan od većih sajmova koji imamo u organizaciji Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar i Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar. Sajam je 16. po redu i sudjeluje nam 41 vježbenička tvrtka iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U Bjelovar je pristigla 41 vježbenička tvrtka iz 12 gradova i 14 škola. Posebno mi je drago da nam je došla Ekonomska i trgovačka škola iz Dubrovnika, Srednja ekonomska škola Livno iz Bosne i Hercegovine kao naše škole prijatelji s kojima smo već i prošle godine uspostavili suradnju. Imamo goste od Dubrovnika do Čakovca, od Livna do Gradiške i mislim da smo poprilično dobro popunjeni – ističe ravnatelj Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar.
Ovogodišnji sajam u samom je vrhu po broju tvrtki i sudionika te će s vremenom razmotriti prebacivanje u veći prostor.
– Morat ćemo u nekim budućim godinama razmišljati o nekom drugom prostoru ako ćemo se nastaviti ovako širiti jer zajednički prostor naših dviju škola je ograničen i skučen. Komercijalna je dala na raspolaganje jednu veliku učionicu. Ako nastavimo dalje u smjeru širenja ovoga sajma imamo Gudovac i razne druge opcije. Vidjet ćemo, sve su opcije otvorene – napominje.
Ovakva praksa vježbeničkih tvrtki krenula je iz bjelovarske Ekonomske škole kada još nije bilo ni u primisli da će ući u kurikulum.
– Možemo se pohvaliti da u Bjelovaru zaista ima sposobnih i vrijednih ljudi tako da je i ravnateljica današnje Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar, Nataša Vibiral, moja djelatnica Blaženka Urh u suradnji s Katarinom Zrinski iz Zagreba i s čakovečkom Ekonomskom školom pokrenula prije više od 15-ak godina ideju da se izmisli jedan novi predmet koji je prvo bio fakultativan pa izborni, a zvao se Gospodarski praktikum te kasnije kroz razne kurikulume ekonomskih i srodnih škola to je postao obvezni predmet Vježbeničke tvrtke tako da možemo reći da smo pioniri u tome – pojašnjava.
Miroslav Ćurić, ravnatelj Srednje ekonomske škole Livno objasnio je kakve sve smjerove njihova škola ima.
– Srednja ekonomska škola u Livnu ima smjerove iz područja ekonomije i trgovine, zanimanja ekonomist i poslovna informatika, ekonomist programer, ekonomist digitalni marketing, komercijalist i prodavač. Trenutno imamo 150 učenika. Kod nas je situacija slična kao kod vas, ako ne i lošija. Mi smo se zadnjih nekoliko godina stabilizirali. Veliki odljev učenika je bio ulaskom Hrvatske u Europsku uniju jer su kompletne obitelji selile u inozemstvo i Hrvatsku. No, sada je taj trend stao i mislim da je trend odlaska iz Livna sada sveden na jednu najmanju mjeru i da možemo biti trenutni zadovoljnom situacijom – pojašnjava ravnatelj iz Livna.
Objasnio je i gdje njihovi učenici pronalaze radna mjesta.
– Većina naših učenika nastavi studirati poslije završetka srednje škole i to uglavnom u Hrvatskoj ili u Mostaru. U zadnje je vrijeme prisutan trend razvoja mladih poduzetnika. Smatramo da i ovaj vid kroz vježbeničke tvrtke, koji mi radimo već dvadeset godina od 2005. godine, potaknuo razvoj poduzetništva kod naših mladih učenika i sve se više njih osamostaljuje i kreće u poduzetničke vode – naglašava.
Bosna i Hercegovina, kao i Hrvatska, u kurikulumu ima vježbeničke tvrtke.
– Mi idemo po nastavnom planu i programu kao i u Hrvatskoj. Surađujemo s kolegama, dopunjavamo se, puno su nam pomogle kolege i imamo dobru suradnju. Razvijamo se, upotpunjujemo i nadamo se još boljoj i kvalitetnijoj suradnji – kaže.
U Srednjoj ekonomskoj školi u Livnu imaju šest vježbeničkih tvrtki.
– Ova tvrtka nam je brend i najprepoznatljivija, a to je Sircom koja se bavi promidžbom i prodajom livanjskog brenda – livanjskog sira. Tu fulati ne možemo. Gdje dođemo s tom tvrtkom to je prepoznatljivo, ima sira i za degustaciju – objašnjava.
Slaven Niče jedan je od voditelja vježbeničkih tvrtki iz Livna te mentor vježbenicima.
– Iz ove perspektive već 20 godina naša vježbenička tvrtka radi i posluje. Njihove želje su ponekad u raskoraku s onim što realno možemo ostvariti, ali tu mladu djecu samo treba poticati, motivirati i oni će pronaći načine kako da dođu do toga. Polet i želja za novim stvarima se nije promijenila. Promijenila se tehnika, napredovali smo i djeca uvijek imaju više vremena za ulaganje u istraživanja nego što imamo mi uz sve poslove koje radimo. Njihovi prijedlozi su uvijek dobri – kaže Slaven Niče.
Predstavili su nam se učenici iz Livna koji kroz svoju vježbeničku tvrtku promoviraju livanjski sir.
– Mi smo od ove godine krenuli s tom tvrtkom iako ona već dugi niz godina postoji, a bavimo se prodajom sira. Mlijeko nabavljamo iz mljekare s kojom surađujemo. Posebni smo po tome što prodajemo sir, a to nismo baš često viđali kod drugih tvrtki. Danas predstavljamo prodaju, pokušavamo privući kupce da sklopimo s njima ugovor. Cilj nam je imati više klijenata od prošle godine, ali i da nam se vrate prijašnji klijenti – otkrila nam je Angela, učenica iz Livna.