Djeca i mladi u Bjelovaru imali su priliku upoznati se s romanom naziva „Trešnja“ te autoricom Martinom Majić u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ Bjelovar. Rođena Zagrepčanka, koja se preselila u Split zbog ljubavi, osvojila je nagradu „Mato Lovrak“ u kategoriji za najbolji roman za djecu i mlade objavljen u 2023. godini. Na spomenuti natječaj pristigla su čak 23 rukopisa među kojima i oni poznatih hrvatskih književnika poput Julijane Matanović i Zorana Pongrašića.
Susret s djecom i mladima u bjelovarskoj knjižnici održan je jučer, 25. listopada, a mi smo imali priliku popričati s dobitnicom nagrade „Mato Lovrak“, Martinom Majić.
„Trešnja“ je priča o četvorici dječaka iz jednog splitskog kvarta, u čiju ulicu dolazi dječak koji ne može hodati i vezan je za kolica. Oni se sprijateljuju s njim te ljeto provode ispunjavajući njegove želje. Same želje vezane su uz lokacije i manifestacije diljem Dalmacije kao što su: Modra špilja, Sinjska alka, Biokovo, Dani cara Dioklecijana. Neke želje su i emotivne, a cilj knjige je potaknuti čitatelja na dobra djela.
– Roman je meni poseban jer sam ga posvetila svojim sinovima na čijim dogodovštinama se roman i temelji. Žiriju je bio poseban jer je, kako kažu, Lovrakovski čist. Upravo je to nagrada „Mato Lovrak“ pa je to bila logika i da je pisan spomenik ljubavi. Ima jako malo dječjih knjiga koje su toliko čiste i ne pričaju o problemima već o nekom djelovanju ljubavi, empatije i za djecu i za društvo. Poruka je da činimo dobra djela te da se to isplati, ali i odraslima da trebaju biti aktivno uključeni u odgoj djece te da svojim primjerom trebaju pokazati da se sve može i hoće kada smo zajedno – kaže nam Martina Majić.
Ovo joj je roman prvijenac te se može pohvaliti osvajanjem nagrade „Mato Lovrak“.
– Ovo mi je prva knjiga. Kroz život sam pisala dosta članaka, ali više iz svoje struke, a bavim se dizajnom interijera. Pisala sam od osnovne do srednje škole, a ovo je prvi roman koji sam se usudila objaviti. Knjiga je nastala kroz zapisivanje dječjih dogodovština. S vremenom je toliko toga bilo da je bilo logično to sklopiti u knjigu. Dobivanjem nagrade sam prvenstveno potakla žene, ali i muškarce da se, za sve ono za što misle da imaju dara, usude i otvore krila te da mogu sve što hoće – poručila je Martina Majić.
Roman je kombinacija stvarnih i izmišljenih događaja.
– Radi se o kombinaciji svega. Ima stvarnih likova – od kvartovske policajke Marice do Stipe Božića gdje se penju na Biokovo do trenera… Ima i stvarnih događaja koji su vezani uz djetinjstvo mog starijeg sina te mlađeg. Tu je uključena i mašta – pojašnjava.
U planu je i druga knjiga.
– Bilo bi super da se mogu baviti samo s time. No, u Hrvatskoj se ne može živjeti od pisanja knjiga. Tako da će to i dalje biti moj hobi. Cijela druga knjiga je već u glavi posložena, samo bi trebala imati vremena da je napišem, a to će malo potrajati – dodaje.
Autorica otkriva kako je prvi put u Bjelovaru te da je grad prekrasan i uredan.
– Prvi put sam u Bjelovaru. U lipnju sam bila u Velikom Grđevcu na dodjeli nagrade, oduševilo me to mjesto. Nadam se da ću se jednoga dana vratiti, kako u Grđevac tako i u Bjelovar. Iznenađeni smo prirodom i baš smo komentirali kako smo iznenađeni urednošću samog grada – kaže nam.
Martina Majić održala je druženje i predstavljanje romana „Trešnja“ bjelovarskim učenicima koji su ispunili Studijski odjel. Susret je održan u sklopu Mjeseca hrvatske knjige 2024. koji je ove godine posvećen vrijednosti pripovijedanja i kazivanja.