U Velikoj vijećnici Bjelovarsko – bilogorske županije, u srijedu 15. ožujka održana je završna konferencija projekta “Socijalno uključivanje osoba oštećena sluha Bjelovarsko – bilogorske županije koji se provodi uz potporu Europskog socijalnog fonda – Operativnog programa: Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. u okviru otvorenog poziva “Razvoj usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom – faza III.” Ukupan iznos bespovratnih sredstava iznosi 722.130,00 nekadašnjih kuna, dok je nositelj projekta bila Udruga osoba oštećena sluha BBŽ.
Tijekom 20 mjeseci trajanja, projekt je za cilj imao povećanje kvalitete života i dostupnosti usluga tumačenja/prevođenja za 20 gluhih i nagluhih osoba i to smanjivanjem socijalne izoliranosti i prevladavanjem socijalnih barijera.

– Riječ je o našem prvom samostalnom EU projektu, kojeg smo provodili u partnerstvu s tvrtkom Pannonia Consulting iz Zagreba. Na projektu su bila zaposlena dva tumača/prevoditelja te koordinator za poslove pružanja socijalnih usluga. Prije smo na raspolaganju imali samo dva tumača/prevoditelja, no s obzirom na to da pokrivamo šire područje Bjelovarsko – bilogorske županija, taj broj nam nikako nije bio dovoljan. Imamo više od 100 članova, od kojih je 40 posto osoba s najvećim oštećenjima, kazala je tumač- prevoditeljica i tajnica Udruge osoba oštećena sluha BBŽ, Marina Balenović te dodala im je potrebna pomoć tumača/prevoditelja, najviše pri komunikaciji, obavljanju važnih životnih aktivnosti, uključivanju u zajednicu, kulturna događanja i slično.
Gluhoća je nevidljiv invaliditet kojeg društvena zajednica ponekad dosta teško uočava, dok se osobe koje su gluhe od samog rođenja suočavaju s brojnim poteškoćama i preprekama. Uglavnom su u pitanju teškoće u govoru i nemogućnost potpunog usvajanja hrvatskog jezika u pisanom i usmenom obliku.
– Prema svim sadašnjim najavama, u sustavu bi, sukladno Zakonu o osobnoj asistenciji trebala zaživjeti potpuna podrška. Zakon je trenutno u izradi i uskoro ulazi u prvo čitanje u Hrvatskom saboru, dok bi na snagu trebao stupiti do 1. srpnja ove godine. Mi ćemo u takvim uvjetima raditi puno lakše. Potreba za tumačem/prevoditeljem najviše se događa prilikom odlaska k liječniku, u banku, za vrijeme održavanja intervjua za posao ili pisanja zamolbi, pojašnjava Balenović.
Udruga osoba oštećena sluha BBŽ trenutno u najvećoj mjeri okuplja članove starije životne dobi, dok je nažalost sve manje mlađih koji svoje okruženje napuštaju u cilju pronalaska posla i stvaranja boljih uvjeta življenja. Od ukupnog broja, većina članova je zaposlena, a u planu je i daljnje apliciranje projekata koja će također omogućiti buduća zapošljavanja.

– Putem projekta svakako su ojačani kapaciteti udruge, bilo financijskih ili institucionalnih. Udruga će se i dalje javljati na natječaje koji dolaze iz istog ili sličnog poziva. Svi ostvareni rezultati dostupni su ne samo članovima udruge, već i široj zajednici, posebno na području grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije. Svakako ćemo nastaviti pratiti situaciju, posebno u vidu donošenja odluka, raspisivanja natječaja i poziva za ostale projekte. Nadamo se pozitivnom i najboljem, kazao je Valentino Petrović iz Pannonia Consultinga, tvrtke koja se bavi savjetodavnom djelatnosti u sklopu EU fondova, a čija je uloga u projektu bila vanjsko upravljanje te savjetovanje.
Između ostalih, jedan od korisnika navedenog projekta je i Senad Ivanović koji je bio dugotrajno nezaposlena osoba, da bi zahvaljujući projektu, u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Centrom za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje dobio mogućnost radnog osposobljavanja.

– Nakon osposobljavanja u tvrtki Javor Patkovac, potpisao sam ugovor o radu na period od dvije godine. To je prvi posao kojeg sam uspio dobiti. Gluh sam od rođenja, završio sam Osnovnu školu Poliklinike SUVAG u Zagrebu te osposobljavanje za limara u Centru odgoj i obrazovanje Slava Raškaj, kaže 39-godišnji član udruge.
Dodajmo kako je vodstvo Udruge osoba oštećena sluha BBŽ tijekom završne konferencije izrazilo žaljenje zbog nedolaska predstavnika Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije. Iako im redovito šalju pozive, vesele se njihovom dolasku, druženju i podršci, članovi i vodstvo na kraju ostaje prilično razočarano, jer se stječe dojam kako osobe oštećene sluha ne zaslužuju njihovo vrijeme i pažnju.