Veleučilište u Bjelovaru može se pohvaliti stalnim unapređenjem svoga sustava kroz ulaganje u opremu.
U tome im često pomaže i Grad Bjelovar, o čemu je više rekao gradonačelnik Dario Hrebak.
– Nije izlizana fraza da je nama Veleučilište jako važno, mi imamo odličnu suradnju u zadnjih pet godina. Ta suradnja se može manifestirati u mnogobrojnim projektima koje smo pokrenuli. Izdvajanja za sljedeću godinu za redovan rad Veleučilišta su 219 tisuća eura, ali pored toga radimo još neke zanimljive projekte. Moderno, dinamično, napredno bjelovarsko gospodarstvo 21. stoljeća ne može se ostvariti bez ciljanog znanja i mjesta na kojem se to znanje stvara, a to je upravo naše bjelovarsko Veleučilište kojim se mi ponosimo i ono je definitivno poligon za razvoj novih mladih kadrova – istaknuo je Hrebak.
Grad i Veleučilište kao suvlasnici Tehnološkog parka tvore zajedničku cjelinu koja proizvodi novi mladi stručni kadar. Veseli zato i trenutna konstrukcijska obnova zgrade koja će u budućnosti postati studentski dom s menzom, nakon čega bi se trebalo krenuti i s cjelovitom obnovom.
– Za cjelovitu obnovu studentskog doma imam informacije da bi moglo to sve krenuti već i ove godine, tako da vjerujem da će sljedeća godina biti godina koja će značiti novi napredak VUB-a jer vjerujem da će do sljedeće akademske godine sigurno i studentski dom sa 65 mjesta biti gotov – navodi Hrebak te dodaje kako očekuje da će uskoro VUB pohađati više od 800 studenata.
Otkrio je i neka od posljednjih ulaganja u opremu.

– 29 tisuća eura sada smo zajedno nabavili novih računala, modernizirali smo informatičke učionice, isto tako 20 tisuća eura smo uložili za medicinsku opremu, za lutke za potrebe studija Sestrinstva. Ulagat ćemo još dodatno, no u svakom slučaju bez tih ulaganja naše Veleučilište svejedno postiže sjajne rezultate i tu ih moram jako pohvaliti. Ono što je ključno je da otprilike 80 posto budžeta Veleučilišta oni sami pronađu na tržištu. Ovih 219 tisuća eura je samo oko 20 posto onoga što naše Veleučilište uprihodi od samoga Grada, sve ostalo moraju nabaviti svojim uspjehom na tržištu – naglašava te dodaje kako velika većina studenata posao nalazi u Bjelovaru, u tvrtkama smještenim u Tehnološkom parku.
Posebno je naglasio i kako je nedavno u Bjelovar stigla jedna američka tvrtka koja je zaposlila još 20 ljudi.
Dekanica VUB-a Zrinka Puharić ispričala je više informacija o Veleučilištu.

– Veleučilište u Bjelovaru izvodi tri preddiplomska stručna studija, to su Mehatronika, Sestrinstvo i Računarstvo. Imamo 749 studenata i dosad je 1188 završilo bilo koji od ova tri studija. Srećom, na početku smo se odlučili za STEM programe koji imaju vrlo visoku zapošljivost i samim time osobno provjeravamo gotovo svakog studenta koji završi studij, imamo 97 posto studenata koji su u roku od tri mjeseca od završetka studija pronašli posao – napominje dekanica.
Često se na Veleučilištu održavaju razni korisni tečajevi poput prošlotjednog o dojenju, a u pripremi su i neki iz područja hitne medicine. Aktivni su i u ERASMUS programima.
– Trenutno u Bjelovaru studiraju dvije studentice iz Francuske te jedan student iz Bosne i Hercegovine na studiju Računarstva – otkriva dekanica.
Na pitanje nakon kojeg je od tri studija najlakše pronaći posao, teško je odgovoriti.
– Sve tri su vrlo visoko zapošljive, apsolutno sve. Da možemo producirati još toliko kadra, vjerujem da bi svi bili zaposleni, Naši studenti, budući da je ovo stručni studij, idu tijekom studija na stručnu praksu i tamo, ako su jako dobri, a jesu, poslodavac ih odmah želi zaposliti ili im bezecira radno mjesto kad završe studij – ističe.
Odlična je vijest da se studenti s VUB-a uglavnom zapošljavaju u Hrvatskoj, vrlo rijetko odlaze u inozemstvo.
– Najviše odlaze van sa Sestrinstva, ali nikakva brojka koja bi bila zabrinjavajuća da nam kadar odlazi van, barem ne naš – kaže dekanica.
Razgovarali smo i s dvoje studenata Sestrinstva koji su nam potvrdili kako zasad nemaju planove raditi u drugoj zemlji.
Noa Vujčić s 1. godine Sestrinstva otkrio je zašto je odlučio upisati baš taj studij.

– Primarni razlog je bila moja obitelj, moj otac se bavio također ovom strukom, moj brat također ide u medicinsku školu, pa sam htio nastaviti tu liniju – otkrio je Noa i naveo neke od prednosti studiranja u Bjelovaru.
– Prednosti su ako već ovdje živite, sve je nadohvat ruke, dobri i kvalitetni profesori, dobri ljudi oko nas, kvalitetno učenje. Naspram drugih fakulteta, uvjeti su ovdje fenomenalni, opet kažem kvalitetni profesori, kvalitetna metoda predavanja, kao što vidite, ovdje imamo i praktikum u kojem imamo gotovo sve, ja sam zadovoljan – navodi Noa kojem je cilj zaposliti se u Bjelovaru, no volio bi probati raditi i u nekim drugim gradovima.
Njegova kolegica s 3. godine, Lea Marčeta otkrila nam je svoje planove za budućnost.

– Veleučilište u Bjelovaru sam upisala zato što mi je bio najbliže kući, ja sam iz Virovitice. Sestrinstvo me zanimalo još od malena, htjela sam upisati srednju medicinsku školu, no nisam pa sam se odlučila na VUB kao višu. Nakon fakulteta planiram nastaviti na magisterij, vjerojatno u Zagrebu. Sudjelovala sam u nekoliko projekata na Veleučilištu, također sam u Studentskom zboru VUB-a, imamo velike planove za ovu, ali i nadolazeće godine – poručuje Lea.
Kako je pri samom kraju studija i nada se da će u lipnju obraniti svoj završni rad, studentski dom neće dočekati, no nada se da će biti lijepo uređen i da će studenti uživati u njemu.