U IV. osnovnoj školi Bjelovar danas je Udruga informatičara Bjelovarsko-bilogorske županije organizirala Robo dan na kojem su djeci i njihovim roditeljima predstavili napredak projekta Bjelovarski robotički centar.
Kristina Novoselec, učiteljica koja je dio provedbenog tima ovog projekta otkrila je što je sve previđeno Robo danom.
– Kratko ćemo predstaviti projektne aktivnosti koje smo dosad radili, učenici će s roditeljima obići štandove na kojima se nalaze roboti i ostala oprema na kojoj će isprobavati robote i cijeli postav koji imamo, a između ostalog, provest ćemo kratku demonstraciju svega. Učenici će moći posjetiti i robotički centar, navela je.
Kroz ovaj projekt prošlo je već dosta djece.
– Kroz projekt je prošlo 200-tinjak učenika ukupno gledajući ljetnu školu robotike, ovo danas, a još će ići i u zimsku školu robotike koju imamo 28. i 29. prosinca te 3., 4. i 5. siječnja. Općenito u cijelom projektu sudjeluju provedbeni tim koji čini 12 učitelja, no priključuju se i drugi učitelji koji pomažu u radu cijelog projekta, ističe.
S interesom učenika nemaju problema, jer im je dovoljno reći da će se baviti robotima.
– Najbolja stvar cijelog projekta je što mi učitelji koji provodimo radionice možemo zadužiti robote i odnijeti ih u školu, to je onda još šira priča i svaki puta kad dođemo u radionice s robotima, a pogotovo ovdje jer je ipak robotički centar opremljen najbolje što može biti u ovim okolnostima, onda je odaziv super. Za ljetnu školu robotike smo morali i odbijati neke prijave jer nismo imali više mjesta, bilo je krcato, čak smo u prvim dogovorima govorili o pet učenika po radionici, a na kraju ih je bilo po 15. Tako već i za zimsku školu robotike već imamo dosta upita, napominje Novoselec.
Učitelj informatike iz Osnovne škole Velika Pisanica Ivan Pirija također radi na ovom projektu, konkretno prezentira Arduino tehnologiju. Pojasnio je o čemu se radi.
– Arduino tehnologija je super djeci i odraslima jer mogu raditi svoje male projekte s Arduino mikrokontrolerom i u sklopu različitih senzora oni očitavaju različite vrijednosti što je dosta zanimljivo, govori. Sudjelovao je Pirija i u ljetnoj školi informatike, a prema povratnim informacijama, djeci se ona jako svidjela i naučili su nešto novo.
– Ja sam imao grupu od 12 učenika, a više od 50 posto njih već je kupilo sve te komponente, roditelji su izdvojili novac jer to nije previše skupo tako da su djeca nastavila i dalje raditi samostalno i nakon naših predavanja i sad čekaju malo naprednije radionice da bi se uključili na njih. Naprednije radionice bi bili neki pojedinačni projekti, recimo stanica za mjerenje uvjeta rasta biljaka. Više senzora uključimo u jedan projekt koji očitavaju određene vrijednosti. Na početnom uče osnove, a u naprednijima uključujemo više senzora za očitavanje određenih vrijednosti i prikazivanje na mobitelu i ostalim zaslonima što je njima zanimljivo, naglašava te dodaje kako ga veseli kad može prenijeti djeci znanje.
Darin Bosanac, učenik matematičke Gimnazije Bjelovar s kolegom Bornom Šmitom na štandu je prezentirao jedan poseban Lego set.
– Ovo je Lego set, ima nekih dijelova s kojima su djeca upoznata, ali dolazi još s motorima i senzorima koji mogu dodatno nadograditi taj set i naprave robote. Na primjer, ima senzor za daljinu koji može izmjeriti udaljenost, senzor za boju koji reagira na određene nijanse boje. Djeca tu mogu doći, nešto sagraditi i isprobati ili sagraditi jedan od primjera koji se nalaze na prezentaciji tako da je interaktivno, mašta im je jedina granica, kaže Darin.
Podršku je Robo danu dala i Marija Jungić, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije.
– Udruga informatičara BBŽ jedna je od članica Zajednica udruga u tehničkoj kulturi, otkad smo preuzeli vlast podržavamo ih i pokušavamo na njoj učiniti nekakav napredak jer tehnološki napredak našeg društv a i zajednice tjera nas da se nosimo u korak s tim. Informatičarima je vjerojatno bilo osobito teško u školama jer nisu imali ni opremu ni znanja koja su bila potrebna da to prenesu djeci. Nakon ovog projekta gdje su oni ostvarili 100 posto financiranja iz vanjskih izvora, to se promijenilo ne samo za IV. osnovnu školu Bjelovar, nego i za sve osnovne škole u našoj županiji jer su u tim projektnim aktivnostima sudjelovali svi profesori informatike iz škola. Ta oprema će se upotrebljavati i kružiti po školama kako bi se i druga djeca mogla vidjeti što je danas trend u informatici, da nauče nešto novo i vide postoji li kod njih afinitet za razvojem i usmjeravanjem u tu djelatnost, naglasila je Jungić.
Zadovoljan svim ovim aktivnostima svakako je i ravnatelj IV. osnovne škole Bjelovar Nikola Margetić.
– Mi smo jako ponosni i drago nam je da su informatičari u našoj županiji izabrali nas kao partnera da se ovakve manifestacije ovdje odvijaju. Sve je puno djece, traži se mjesto više, dolaze iz svih škola iz naše županije, kompletni osnovnoškolski uzrast je zastupljen, poručio je Margetić te dodao kako nitko od onih koji su došli na Robo dan nije pogriješio jer je riječ o budućnosti.