U sklopu Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice (20. – 26. siječnja 2025.) i povodom Dana Mimoza u bjelovarskoj knjižnici održan je edukativni skup posvećen važnosti prevencije i očuvanja zdravlja žena. Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije ovoga je puta javnosti predstavio tri teme: Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice, HPV i rak vrata maternice te cijepljenje protiv HPV-a. Publika se tako mogla informirati o ovoj važnoj zdravstvenoj temu, saznati kako prevenirati i otkriti rak vrata maternice, ali i razmijeniti iskustva i dobiti odgovore od stručnjaka.
Dr. Željka Modrić Nikolić radi na odjelu Ginekologije i porodništva u bjelovarskoj bolnici te je publici približila problem raka vrata maternice kao velikog javnozdravstvenog problema.

– S obzirom na cjepivo koje imamo protiv uzročnika ovog karcinoma u budućnosti o ovome ne bismo trebali niti pričati jer ga ne bi trebalo biti. Ono što uvijek ponavljamo je da je na vrijeme važno detektirati, odnosno spriječiti da uopće dođe do karcinoma. Redovnim ginekološkim pregledima mogu se detektirati promjene koje nas upozoravaju da je došlo do infekcije HPV-om koji je poznat kao gotovo stopostotni uzročnik ovog karcinoma. Pretrage i pregledi su neinvazivni. S obzirom na dob u kojoj se nalazite trebali bi u redovnim razmacima obavljati ginekološke preglede. Ovaj karcinom je jedan od najpreventabilnijih – napominje doktorica Željka Modrić Nikolić.
Antina Dadić, dr. med., spec. školske medicine pojasnila je više o samom cijepljenju protiv HPV-a.

– Cijepljenje protiv HPV-a postoji već godinama u Hrvatskoj. Aktivno pozivamo učenike osmih razreda i to je najveća kohorta koju imamo procijepljenu. U županiji smo negdje na 50 % osmaša. Pozivaju se i učenici od 5. do 7. razreda, no tu nam je odaziv dosta slab. Cjepivo se cijepi za mlađe od 15 godina u dvije doze – prva doza se recimo ide sad, a sljedeća za šest mjeseci. Za ove koji su proslavili 15. rođendan cjepivo ide u tri doze – prva doza sad, spa za dva mjeseca, i sljedeća za šest mjeseci. Kao i svaka druga cjepiva, može imati nuspojave – to su najčešće neke blage reakcije. Odaziv je još uvijek malo veći kod djevojčica nego kod dječaka. Šteta je da ne iskoristimo mjere prevencije koje postoje, a to su u prvoj mjeri cijepljenje pa u drugoj mjeri rani preventivni pregledi. Na taj način bolest rano otkrivamo i liječimo – poručuje Antina Dadić.
Cjepivo koje se sada koristi u županiji imamo od 2017. godine. Tada je procijepljenost bila 0 %, a sada je već nekih 50 %.
– Djecu koja su školske dobi cijepi nadležni školski liječnik. Osmaše aktivno pozivamo te roditelj dobije poziv za cijepljenje. Odrasli se mogu svaku treću subotu u mjesecu cijepiti u mojoj službi. Imamo cijepljenje od 9 do 12 sati za ove od 19 do 25 godina jer se oni svi mogu besplatno cijepiti. Najava nije potrebna, maloljetni trebaju doći u pratnji roditelja – dodaje Antina Dadić.
Doc. dr. sc. Želimir Bertić predstavio je Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice koji je započet s provedbom 2012. godine gdje su uključene sve žene u dobi od 25 do 64 godine starosti. Program je od 2018. godine u reorganizaciji i trebao je početi s radom 2020. godine, no dogodila se pandemija koronavirusa. Trenutačno se završava pilot-projekt u Virovitičko-podravskoj županiji.

Dotaknuo se statistike, odnosno koliko žena godišnje oboli i umre u Hrvatskoj od karcinoma vrata maternice.
– Godišnje, prema ovoj statistici od 2001. do 2020. godine, u Hrvatskoj oboli oko 300 žena od karcinoma vrata maternice. Umire ih otprilike od 80 do 100 što bi značilo da u Hrvatskoj skoro svaki dan jedna žena oboli od karcinoma vrata maternice, a svaka 3-4 da jedna žena umire od tog karcinoma. Najviše žena obolijeva u dobi od 55 i 64 godine starosti, a početni stadiji su najčešći u dobi od 30 i 39 godine – navodi Želimir Bertić.
Iznio je i općenite podatke o oboljelima i umrlima od karcinoma u Hrvatskoj.
– U Hrvatskoj godišnje od karcinoma oboli oko 26 tisuća osoba, od toga skoro 14 tisuća muškaraca i preko 12 tisuća žena. Kada se to pretvori u minute to ispada da svake 21 minute u Hrvatskoj jedna osoba oboli od karcinoma. U Hrvatskoj godišnje umire oko 13,5 tisuća osoba. Od toga 7,5 tisuća muškaraca te blizu 6 tisuća žena. Ispada da svakih 38 minuta u Hrvatskoj jedna osoba umre od karcinoma. Što se tiče smrtnosti Hrvatska, Mađarska, Rumunjska, Bugarska inače imaju najlošije statistike mortaliteta što se tiče umiranja od karcinoma. Jedan od razloga je i slaba prevencija, odnosno naš zdravstveni sustav koji premalo novca izdvaja za samu prevenciju – pojasnio je Želimir Bertić.
Naveo je od kojih karcinoma najčešće obolijevaju muškarci, a od kojeg žene.
– Muškarci najčešće obolijevaju od karcinoma prostate te karcinoma pluća i debelog crijeva. Žene najviše obolijevaju od karcinoma dojke, debelog crijeva, bronha i pluća te maternice. U Hrvatskoj se inače najviše umire od karcinoma bronhija i pluća te debelog crijeva na drugom mjestu, a najviše se obolijeva od karcinoma debelog crijeva pa pluća – navodi.
Ovo predavanje privuklo je veliku pozornost u Bjelovaru – tražilo se mjesto više. Cilj ovakvih predavanja i programa je edukacija te podizanje svijesti o odlasku na redovite preglede i važnosti prevencije.