Proteklog vikenda, Društvo multiple skleroze Bjelovarsko – bilogorske županije obilježilo je 20 godina djelovanja, pa su tako svečanost uveličali gosti i suradnici iz Društva multiple skleroze Brodsko – posavske, Koprivničko – križevačke i Vukovarsko – srijemske županije, Saveza društava multiple skleroze RH i Udruge lmpress iz Daruvara.
Prema dosadašnjim saznanjima, Društvo multiple skleroze Hrvatske, počelo je na području Bjelovarsko – bilogorske županije djelovati sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća. U to vrijeme povjerenica pri Regionalnom centru Varaždin za područje BBŽ bila je gospođa Jasna Studen koja je putem emitiranja obavijesti na radio postajama pronalazila osobe oboljele od multiple skleroze kojih je na našem području tada bilo 15-ak. Gospođa Studen ih je redovito obilazila, posjećivala i informirala, uručivala im vitamine i poklon pakete, što je i evidentirala.

– Početkom listopada 2000. godine, u Bjelovaru je održana prva osnivačka Skupština Županijske sekcije bjelovarsko – bilogorska. Za prvu predsjednicu izabrana je gospođa Snježana Pintarić. Rad je u to vrijeme itekako bio otežan. Aktivisti su se suočavali s brojnim poteškoćama, od nedostatka financijskih sredstava do pronalaska prostora za rad. Unatoč brojnim zamolbama, do donacija se dolazilo vrlo teško, a izostala je i financijska potpora lokalnih vlasti. Na inicijativu i uz financijsku potporu DMSH, sekcija započinje aktivnije djelovanje i svojim članovima osigurava jednokratnu pomoć, opskrbu invalidskim pomagalima, vitaminima, pelenama. Jednom mjesečno organizirana su i okupljanja te druženja članova. Prema podacima iz 2001. godine, sekcija je tada imala 26 članova. Djelovanjem na terenu aktivisti su često pronalazili osobe oboljele od MS-a koje nisu željele da drugi znaju za njihovu bolest, podsjetio je Bojan Blažević, predsjednik Društva multiple skleroze BBŽ.
Nadalje, za predsjednika DMSH 2002. godine biva izabran Vinko Coha, a za dopredsjednicu Đurđa Mički. Ovo vodstvo aktivnosti usmjerava prema osiguranju adekvatnog prostora za rad, okupljanju većeg broja članova, provođenju terapija UVZ po Seltzeru i iznalaženju potrebnih financijskih sredstava za rad. Rad i aktivnosti sekcije najprije su podržane i financijski potpomognute od jednog broja gospodarstvenika, a zatim od županijske, gradskih i lokalnih uprava. Ipak, najveća potpora dobivena je od Grada Bjelovara.
Zahvaljujući dobroj suradnji s Gradom Bjelovarom, početkom 2003. godine udruga u samom centru grada dobiva gradski prostor. Prva značajnija financijska sredstva osigurana su 2004. godine što je omogućilo nabavu računala, ultrazvuka po Seltzeru te zapošljavanje tajnice. Time su ispunjene pretpostavke da se uspostavi puna samostalnost u radu društva.
– U travnju 2004. godine, u Bjelovaru je održan 1. simpozij o MS u Bjelovaru i to u organizaciji Saveza društava MS Hrvatske. Od tada je započela vrijedna suradnja s medijima koji nastavljaju pratiti rad i aktivnosti udruge. Tijekom 2005. osnovan je DMS BBŽ – Klub Daruvar s ciljem približavanja aktivnosti udruge, omogućavanja edukacije, informiranja i podrške osobama oboljelim od MS-a u naseljenim, odnosno ruralnim područjima županije. Od rujna 2004. godine ravnopravno s ostalim udrugama prijavljujemo projekte i programe na natječaje ministarstava te samostalno osiguravamo financijska sredstva za rad, kaže Blažević.

Od tada do danas, udruga je realizirala 65 projekata, šest trogodišnjih programa i institucionalnu podršku. Potpore su financirane od strane hrvatskih ministarstava, HZZ-a, Europskog socijalnog fonda, jedinica lokalne i područne samouprave i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Od 2014. godine udruga djeluje u prostoru u sklopu Centra udruga Grada Bjelovara.
– U ovom trenutku imamo 85 članova i 15 zaposlenih osoba, od voditeljice programa i projekata, administratora, do fizioterapeuta, ukupno 11 osobnih asistenata i jedne osoba na poslovima pomoći u kući oboljelima od MS-a. Kroz 20 godina djelovanja, udruga uspješno surađuje s Gradom Bjelovarom, Daruvarom, Bjelovarsko – bilogorskom županijom, nekoliko pripadajućih općina, Općom bolnicom Bjelovar (Odjel neurologije), Centrom za socijalnu skrb Bjelovar, Obiteljskim centrom BBŽ, Centrom za socijalnu skrb Daruvar, Crvenim križem, udrugama osoba s invaliditetom s područja naše županije i šire. Od prvih pokušaja djelovanja prema osobama oboljelim od MS-a na području BBŽ, pa sve do danas, pružena nam je pomoć i podrška od Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, zaključuje predsjednik društva.
Ovim putem Društvo multiple skleroze BBŽ-a zahvaljuje se donatorima Enterprise zastupanje d.o.o Zagreb, Rukometnom klubu ŽRK Ivančice, Carlsberg Croatia Koprivnica, tvrtki Sambi Bjelovar, Vedriš d.o.o. Bjelovar, Vinariji Čačija, Medičarskom obrtu Horvat i Erste banci Bjelovar.