II. osnovna škola Bjelovar prijavila se na tri raspisana natječaja Ministarstva koje im je odobrilo sve projekte koje su osmislili.
Više o tome ispričala nam je ravnateljica Ines Kapša.
– Prvi na koji smo se prijavili bio je projekt za provedbu preventivnih projekata naše škole. Tu smo prijavili projekt “Pričom do sebe” i za njega smo dobili 15 tisuća kuna. On će se provoditi u drugim razredima naše škole Centar i Ždralovi i u sklopu tog projekta već smo imali edukaciju mindfulness za učitelje i o pripovijedanju priča, a sada slijede radionice za učenike. Svi učenici će imati pet radionica koje će držati naša knjižničarka zajedno sa stručnim suradnicama. Na svakoj radionici će se pripovijedati priče i radit će se tehnike mindfulnessa. Radionice su u pripremi, a prve kreću već idući tjedan, najavila je ravnateljica.
Drugi projekt tiče se provedbe izvannastavnih aktivnosti.
– Tu smo prijavili “Dar-mar u Drugoj”. U tom projektu sudjeluje 12 učitelja i tu se planiraju provoditi radionice iz STEM područja kako bi se povećale kompetencije učenika i planiramo školu opremiti s naprednim tehnologijama kako bi učenici bili upoznati i s, primjerice, 3-D olovkama i nekim tehnikama koje inače ne bi mogli vidjeti kroz redovnu nastavu, navela je.
Osmišljeno je 12 radionica za koje je škola dobila 19 tisuća kuna. U tijeku je nabava opreme i planiranje radionica, a u školi je postavljen plakat koji je objavljen i na mrežnim stranicama škole. Radionice će se održavati srijedom, a prije svake će učenicima biti vidljiva tema i voditelji radionice. Bit će se potrebno i prijaviti.
– Mogu se prijaviti svi zainteresirani učenici od 5. do 8. razreda, otkriva Kapša.
Treći projekt je vezan uz rad s darovitim učenicima.
– Tu smo prijavili projekt “Svijet oko nas”, za njega smo dobili 30 tisuća kuna. Tu se planira rad s darovitim učenicima 3. i 4. razreda, posebno u Centru i u Ždralovima te 7. i 8. razredi. Naglasak je na razvijanju STEM kompetencija, napredne tehnologije, moderne nastavne metode. Tu će radionice raditi učiteljica kemije Helena Juren i učiteljica matematike Milka Fofonjka. Tu će biti istraživanje sastava energetskih bića, različite zanimljive i korisne radionice, naglašava te dodaje kako djeca već sad pokazuju velik interes za sudjelovanje.
U nižim razredima ovaj će projekt pun istraživačkih radionica provoditi učiteljice razredne nastave.
Preko ovog projekta uspjet će škola nabaviti jedan interaktivni zaslon, pametnu ploču i materijale koji su im potrebni za provođenje radionica.
Ravnateljica Kapša na kraju je dodala kako će se radionice za druge razrede održavati u sklopu sata razrednika, tijekom nastave, dok će se ostale radionice održavati poslijepodne pa će se učenici vraćati u školu da bi na njima sudjelovali.