Bjelovarski dogradonačelnik Igor Brajdić ugostio je učiteljice osnovnih škola kojima je osnivač Grad Bjelovar, a koje su u povodu Dana učitelja dobile nagrade od Ministarstva znanosti i obrazovanja. Među najboljim učiteljicama su četiri učiteljice iz I. osnovne škole, dvije učiteljice iz III. osnovne škole te jedna iz IV. osnovne škole.

– Iznimno smo ponosni i još jednom vam čestitam, hvala vam na svemu što radite za Grad Bjelovar, što doprinosite odgoju i obrazujete našu djecu. Djeca su budućnost, a ona će biti dobra onoliko koliko ih mi učinimo dobrima. Nije mala stvar imati sedam odgojno-obrazovnih djelatnika iz Bjelovara među 500 nagrađenih na nivou cijele države. Bjelovar iz godine u godinu napreduje, to se vidi u svim segmentima, a velika zasluga pripada upravo vama – poručio je Brajdić učiteljicama te nastavio.
– Nije to samo zbog doprinosa u nastavnim aktivnostima koji je itekako vidljiv, tu je i vaš angažman izvan radnog vremena, sudjelovanje na brojnim projektima, u kurikularnoj reformi i još mnogo toga – napomenuo je dogradonačelnik te čestitao svim nagrađenim odgojno-obrazovnim djelatnicima na području županije, njih ukupno 23.
Iz I. osnovne škole Bjelovar nagrađene su: Danica Barišić, učiteljica glazbene kulture, Zdenka Brebrić, stručni suradnik pedagog, Helena Gustović Ljubić, učiteljica engleskog jezika te Nataša Ljubić Klemše, učiteljica razredne nastave. Iz III. osnovne škole Bjelovar nagrađene su Nataša Brekalo, učiteljica razredne nastave te Suzana Turković, također učiteljica razredne nastave. Iz IV. osnovne škole Bjelovar nagrađena je Dragica Budić, učiteljica razredne nastave.
Više o nagradi rekla nam je Zdenka Brebrić, stručni suradnik pedagog iz I. osnovne škole Bjelovar.

– Nagrađivanje je jedini segment u našem sustavu koji omogućuje da prosvjetni djelatnik može za svoj rad dobiti nagradu i financijski. Ja sam iznimno ponosna što je iz naše škole čak četiri djelatnike ove godine nagrađeno, a i svake godine imamo nagrađene. Sretna sam i da smo u zadnje tri ili četiri godine i dobitnici nagrade Ivan Vinković iz naše županije, a dvije osobe, među njima i ja, iz samog Bjelovara – rekla je te dodala kako bi voljela da ih Grad podrži i u drugim njihovim aktivnostima. Pojasnila je da se nagrade dodjeljuju u više kategorija.
– Postoje uvjeti izvrsnosti, trebalo bi unaprjeđivati odgojno-obrazovni sustav, rad same škole, treba biti aktivan u profesionalnim udrugama, treba poticati djecu za natjecanja, u procesima vrednovanja i samovrednovanja, dakle nekih pet kategorija uz svakodnevni prosvjetni rad. Većina nas dosta tih aktivnosti provodimo izvan radnog vremena – navela je.
Suzana Turković, učiteljica razredne nastave iz III. osnovne škole Bjelovar zahvalna je Gradu što su prepoznali njihov rad i trud.

– Lijepo je kad u tvom gradu prepoznaju izniman rad koji u sve to ulažemo. Ponosna sam i ja na svoje kolegice, mi isto tko već niz godina dobivamo nagrade. Mogu reći da mi je najdraži dio što sam nagrađena za rad s učenicima jer mislim da pored svih projekata i svega čime se bavimo, mi smo tu za učenike i najviše me veseli taj dio nagrade, ono što sam ostvarila s njima – poručila je te dodala kako bez podrške kolega iz škole i roditelja i sinergije do nagrade ne bi došlo. U školi radi 32 godine, a smatra kako nema velike razlike prije i sada.
– Mi se svi trudimo raditi najbolje što možemo, a djeca se mijenjaju i mi zajedno s njima. Najbolje je to tako shvatiti, prihvatiti nove tehnologije, njihova nova razmišljanja, ići u korak s njima i onda neće biti problema i tako i s novim roditeljima – istaknula je.
Helena Gustović Ljubić, učiteljica engleskog jezika iz I. osnovne škole Bjelovar nagrađena je već četvrti put.

– Drago mi je da sam dio ovog društva i ponosna sam na sebe i na svoje kolegice koje su ovdje jer su dio 505 najboljih odgojno-obrazovnih djelatnika i mislim da je to velika stvar. Smatram da je i jako bitna povratna informacija roditelja i djece koju dobivamo zato što smo mi tamo zbog djece i to nam je na prvom mjestu – kazala je te dodala kako se učitelji sami prijavljuju na natječaj, a zatim ih se boduje. Otkrila je što se konkretno njoj bodovalo na natječaju.
– Kroz ovu školsku godinu, ono što se bodovalo su natjecanja s učenicima iz engleskog jezika, proveli smo tri ili četiri Erasmus projekta, učenici su putovali na različite aktivnosti sa svojim vršnjacima, radila sam za izdavačke kuće odgojno-obrazovne sadržaje koje učitelji mogu koristiti iz engleskog jezika i održala sam dosta predavanja i na državnoj i na županijskoj razini – navela je. Brojni projekti koje provodi s učenicima vrlo su zanimljivi.
– Radili smo projekt o ekologiji s učiteljima iz Njemačke, Latvije i Italije, a kasnije smo dobili akreditaciju koja nam je sad aktualna i do 2027. ćemo imati neograničen broj projekata koje ćemo moći ostvariti. Zadali smo si tri cilja koja ćemo kroz tri godine raditi, uvijek ćemo moći dobiti sredstva što je odlična stvar za našu školu, djeca će moći putovati, a učitelji se stručno usavršavati – istaknula je Gustović Ljubić. Djeca jako vole i Erasmus projekte.
– Većina djece je zadovoljna, oni koji se uključuju u to su jako zainteresirana, sad provodimo natječaj za sljedeću godinu, a ove godine ćemo putovati u Estoniju i Portugal, djeca se sad javljaju na natječaj i ove godine će 12 djece iz naše škole putovati, a iduće godine još 12 planiramo u Njemačku i Italiju i onda ti partneri dolaze kod nas – otkrila je.
Novina je to koju je donijela Europska unija i u koju i učenici i učitelji rado ulaze.
– To djeci otvara nove vidike i nova vrata, često gledaju srednje škole koje nude Erasmus program, to su iskustva koja mi nismo imali, živjeti kod obitelji u drugim zemljama, upoznati kulturu, ima velikih prijateljstava – rekla je. Danas je u I. osnovnoj školi održan Erasmus dan na kojem je 40 djelatnika iz županije predstavljalo svoje projekte. Ispričala nam je i kako se djeca mogu prijaviti za te projekte.
– Napravili smo upitnik na koji djeca trebaju odgovoriti i na kreativan način se predstavljaju prezentacijom ili videom i onda komisija odabire najbolje kandidate – pojasnila je.
Dragica Budić, učiteljica razredne nastave iz IV. osnovne škole Bjelovar nije skrivala zadovoljstvo ovim priznanjem.

– Izuzetno sam ponosna što drugu godinu uzastopno dobivam ovu nagradu, tim više što sam na zalasku svoje karijere jer za dvije godine idem u mirovinu tako dami je ova nagrada tim draža – otkrila je.
Nataša Brekalo, učiteljica razredne nastave iz III. osnovne škole Bjelovar ukazala je na posebnost svoje škole.

– Ono po čemu smo mi specifični u Bjelovaru i državi, pa čak i šire je to da imamo terapijskog psa i dosta provodimo vremena u radu s njim. III. osnovna škola Bjelovar je u suradnji sa slovenskim školama gdje smo zaista na svjetskoj razini prepoznati stoga što je naš pas nekoliko sati na nastavi u školi, obično pas dođe samo na jedan sat. Naša djeca vole raditi s terapijskim psom i Bjelovar je poznat i po tome – naglasila je.
Portal bjelovar.info svim nagrađenim učiteljicama i učiteljima čestitamo na osvojenim nagradama i želimo im puno uspjeha u budućem radu!
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala Bjelovar.info