USUSRET SVJETSKOM DANU HOSPICIJA I PALIJATIVNE SKRBI
Svake godine u mjesecu listopadu, točnije druge subote u tom mjesecu, obilježava se Svjetski dan palijativne i hospicijske skrbi. Ove godine obilježava se pod geslom „Deset godina od rezolucije – kako nam ide?“. Dakle, prošlo je deset godina od kada je skupština Svjetske zdravstvene organizacije donijela jedinu samostalnu rezoluciju o palijativnoj skrbi kojom poziva sve zemlje da jačaju palijativnu skrb kao bitan dio sveobuhvatne skrbi za čovjeka, imajući na umu sva životna razdoblja. Tim povodom odlučili smo provjeriti do kuda se po tom pitanju došlo u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Podsjetimo, 3. srpnja prošle godine i u ovoj, po dobnoj starosti stanovništva, jednoj od najstarijih županija u Hrvatskoj, konačno je počeo s radom mobilni palijativni tim. Kažemo konačno jer je to posljednja županija koja ga je oformila.
– Iako smo zadnji po osnivanju tim je napravio puno. Tim u sastavu koordinatorice, dvije doktorice i jedna prvostupnica sestrinstva svakodnevno obilazi naše palijativne bolesnike. Od početka rada tako su obišli 273 pacijenta, što je stvarno velika brojka, ako uzmemo u obzir da neke mnoge posjećuju i više puta. Svaki dan su na terenu, pomažu palijativnim bolesnicima, ali i obiteljima koje žive s njima. U tih godinu dana provedeno je 2126 dijagnostičko-terapijskih postupaka. Većina je toga savjetovanje, edukacije i podrška palijativnom bolesniku i obitelji, kao i prvi kontrolni posjet mobilnog tima – doznajemo od Andree Bengez, pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, demografiju i mlade Bjelovarsko-bilogorske županije.
Ideja o uspostavljanju mobilnog palijativnog tima u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji inače je prilično stara. Datira još od 2008. godine. No, nažalost potrebiti su na takvu vrstu pomoći čekali punih 15 godina, i sigurno ju mnogi među njima nisu niti dočekali. Danas kada takva, nužna, vrsta pomoći postoji i za bjelovarsko-bilogorske stanovnike s neizlječivim dijagnozama krupnim se koracima grabi naprijed kako bi bila što prije dostupnija baš svima koji su trebaju. Registar je svakim danom sve puniji, a pročelnica Bengez donosi i dobre vijesti.
– Problem je prepoznala ova županijska vlast i odmah je po dolasku na čelnu funkciju krenula u osnivanje tog mobilnog palijativnog tima. Znači, ne samo to, nego i sada kada je izrađivana nova mreža javnozdravstvene službe tražili smo još jedan mobilni palijativni tim, koji je, naravno ušao u mrežu, znači sam tim i još jedan koordinator. Sada čekamo ponudu HZZO-a da bismo ugovorili taj tim i kada se ugovori odmah ćemo krenuti u natječaj za zapošljavanje zdravstvenih djelatnika kako bi se pokrenuo rad i drugog palijativnog tima. Kako bi svi naši palijativni bolesnici koji se odluče biti doma, ne u stacioniranom smještaju, dobili i takvu vrstu skrbi – objašnjava Bengez.
Takvim vijestima raduje se i koordinatorica prvog i za sada još uvijek jedinog mobilnog palijativnog tima u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji Marija Vranar.
– Upravo smo i sami pomagali u ostvarenju takvih nastojanja. Županija je površinom dosta velika i želja nam je da u svakom njezinom kutku palijativni bolesnici mogu dobiti našu pomoć. I ne samo oni nego i njihove obitelji, a korisnost našeg postojanja i rada sve više uviđaju i ostali kolege zdravstveni djelatnici koji sudjeluju u skrbi prema palijativnim bolesnicima. Stoga, kako se registar sve više puni sve je potrebniji i taj drugi tim – ističe Vranar.
Dostupna palijativna skrb zakonska je obveza prema konvencijama Ujedinjenih naroda te se svi zajednički moramo zalagati za prihvaćanje palijativne skrbi kao ljudskog prava koje proizlazi iz prava čovjeka na dostupnost najvišeg mogućeg standarda fizičkog i mentalnog zdravlja.
– Palijativna skrb afirmira život, a umiranje se smatra prirodnim procesom. Smrt se ne ubrzava niti se odgađa, a cilj palijativne skrbi je očuvanje najbolje kvalitete života do smrti. Magična okna posla kojim se bavimo unosom nas u paralelne svjetove koji preoblikuju naše međusobne odnose, ali nas u isto vrijeme čine „boljim osobama“ – poručuje Vranar uz Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi koji će biti obilježen 13. listopada.
Dozvoljeno prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autorice. Tekst je objavljen u sklopu programa 02/24 sufinanciranog sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala bjelovar.info i Branka Sobodić, novinarka i urednica portala bjelovar.info
Foto naslovna: freepik