Krajem srpnja 2023. godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je Poziv za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Na poziv je odgovorila knjižničarka i profesorica Biljana Barišić Mudri pisanjem projekta „Školski mikrofon”. Projekt je prihvaćen i financiran u vrijednosti od 2.100 eura. Voditeljice projekta su profesorice Biljana Barišić Mudri i Željka Holjević uz podršku ravnateljice Tanje Mamić.
O projektu
Projekt Školski mikrofon provodio se u sklopu izvannastavne aktivnosti Novinarska skupina koju vodi profesorica Barišić Mudri. Glavna ciljna skupina su učenici koji pohađaju ovu izvannastavnu aktivnost, školski novinari, a u projektu su sudjelovali i učenici koji pohađaju nastavu Etike kod profesorice Željke Holjević, kao i ostali zainteresirani učenici. Tijekom školske godine učenici su sudjelovali u različitim školskim aktivnostima koje se odnose na međupredmetne teme iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja te Osobnog i socijalnog razvoja: vršnjačko nasilje, solidarnost, tolerancija i prihvaćanje različitosti, ljudska/dječja prava. volontiranje, senzibilizacija za građansku participaciju i odgovornost. Jedan od ciljeva projekta bio je usvojiti vještine stvaranja medijskih sadržaja i unaprijediti IKT vještine (domene Učiti kako učiti i Uporaba IKT-a). Ostali ciljevi projekta bili su razvijati kod učenika osjećaj empatije, ali i razviti kognitivne strategije utemeljene na kritičkom mišljenju te razvijati vještine izražavanja i prenošenja misli, osjećaja i stavova kroz govornu komunikaciju i argumentaciju.
Što su radili školski novinari?
Školska novinarska skupina snimala je podcaste, radijske emisije i videouratke na zadane teme, čime su usvojili vještine medijske pismenosti, a to je prije svega analiziranje i kritičko vrednovanje medijskih sadržaja, ali i stvaranja medijskih sadržaja. Kako bi uspješno odradili svoju zadaću, novinarima i voditeljicama bila je nužna edukacija. Naravno, bilo je potrebno i nabaviti opremu za snimanje.
Za partnera u projektu odabrali su Radio Tereziju čiji su djelatnici proveli edukaciju snimanja radijskih emisija i podcasta. Nakon toga je uslijedila nabava potrebne opreme: fotoaparat s dobrom kamerom, mikrofon, audiosučelje za snimanje podcasta, filmski snimač i razne druge potrepštine.
Tijekom projekta učenici su posjetili nekoliko ustanova kako bi dobili različite ideje za istraživanje. Posjetili su HRT u Zagrebu, Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke, džamiju i Židovsku zajednicu u Zagrebu, Specijalnu bolnicu za kronične bolesti dječje dobi Gornja Bistra, gdje su imali prilike sudjelovati u humanitarnim i volonterskim aktivnostima, te Dječji vrtić Ciciban s čijim su polaznicima zajedno snimili radijsku emisiju. Također, učenici su obilježili neke važne datume, poput Svjetskog dana Roma, Dana ružičastih majica, Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, Dana sjećanja na žrtve Holokausta, Dane medijske pismenosti te Noć knjige, koju su obilježili s učenicima Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar. Na temelju prikupljenih informacija snimili su dvije radijske emisije („Ukradena djetinjstva”, „Torta prijateljstva”), tri podcasta („Sjećanje na tamnu prošlost – potresna priča o hrvatskoj Anni Frank”, „Stop nasilju!” i „Čitanje u izazovna vremena”), jednu TV-reportažu („Biti prijatelj”), jedan videouradak („Virtualni labirint”) i jedan dokumentarni film („Grad odjeka i tišine”). Sve kreirane medijske sadržaje objavljeni su u digitalnom školskom listu „Gizmus” u rubrici Školski mikrofon. Sadržaji su vidljivi i na YouTube kanalu škole. Za svaki sadržaj učenici su istraživali temu, dogovarali tekst za sinopsis, vježbali čitanje teksta, snimali i montirali. Medijske sadržaje možete pregledati na POVEZNICI.
Školski novinari uspješni i na smotri LiDraNo
Školski novinari uređuju digitalni školski list „Gizmus” (Gizmusovci Informiraju Zabavljaju Misle Uče Stvaraju) pisanjem i objavljivanjem članaka vezanih uz život i rad škole, ali i uz razne probleme društva. Ove godine otvorili su novu rubriku Školski mikrofon u kojoj objavljuju navedene digitalne medijske sadržaje. Gradsko, Županijsko, a na kraju i Državno povjerenstvo LidraNa prepoznali su njihov trud i zalaganje te kvalitetu, a to su i potvrdili pozivom na Državnu smotru LiDraNa koja se ove godine održala u Vinkovcima. Tako su ove godine novinari sudjelovali na državnom LiDraNu u dvije kategorije: školski list Gizmus i samostalni novinarski rad. „Gizmus” je odabran među 15 najboljih školskih listova u državi, kao i samostalni novinarski rad učenika Ivana Zrilića pod nazivom „Vremena kada se ne okreću leđa” (komentar). Digitalni školski list Gizmus možete pregledati na POVEZNICI.
Održivost projekta
Stečena znanja i vještine učenici mogu koristiti u budućnosti, tijekom boravka u školi, ali i izvan nje, pomažući svojoj zajednici raznim humanitarnim i volonterskim aktivnostima. Učenici postaju odgovorni građani, osjetljivi na nepoštovanje ljudskih prava, netoleranciju i neprihvaćanje kulturnih različitosti. Stjecanjem različitih digitalnih vještina učenici sami kreiraju medijske sadržaje različite tematike te potiču druge učenike na istraživački rad i kritičko promišljanje. Stvoreni medijski sadržaji mogu biti korisni ostalim učenicima i profesorima škole u obradi nastavnih sati, kao motivacija u sat ili uvod u raspravu o nekom problemu. Implementacija podcasta u nastavu doprinosi unaprjeđenju nastavnog procesa, učinkovitosti učenja te dostupnost sadržaja učenicima s različitim potrebama. Ovako kreirani edukativni sadržaji potaknut će kod drugih učenika slušanje i analizu različitih perspektiva i mišljenja te dublje diskusije o obrađenim temama.