Danas je premijer Andrej Plenković obišao novoizgrađeni Regionalni centar kompetentnosti. Uz premijera, obilasku su prisustvovali bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić, gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak i ravnateljica Medicinske škole Bjelovar Biljana Balenović.
Kroz suradnju s poslodavcima i stručnjacima, Centar će uspostaviti osuvremenjene strukovne programe za učenike, edukaciju nastavnika i mentora te stručno osposobljavanje za gospodarske subjekte. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 28.852.446,81 kuna te je u potpunosti financiran sredstvima Europske unije, Europskog socijalnog fonda.
Premijer Andrej Plenković pohvalio je ovaj projekt.
– Ovo je jedan od četiri ovakva Centra kompetentnosti za Medicinske škole u Hrvatskoj. Ja sam relativno nedavno posjetio sličan i sjajan projekt u Varaždinu. Čestitam svima ovdje u Bjelovaru koji su pridonijeli da se realizira projekt s 405 učenika i učenica i to ne samo iz Bjelovarsko-bilogorske županije nego i drugdje, što znači da postoji interes za struku. S ovako kvalitetno opremljenim kabinetima mladi, praktički, imaju mogućnost simulacije kao da su već u zdravstvenim ustanovama. Siguran sam da će generacije učenika koje prođu ovu školu doći potpuno spremne u hrvatski zdravstveni sustav i čestitke od srca još jednom na realizaciji projekta i dogradnji ove Medicinske škole, a pogotovo na ovako sofisticiranoj opremi i na dobrom duhu i energiji ravnateljice i svih stručnjaka te profesora koji ovdje rade – naglasio je premijer.
Tina Jelić-Balta, voditeljica Regionalnog centra kompetentnosti i asistentica ravnateljice na projektu Uspostava regionalnog centra kompetentnosti provela je nazočne kroz Centar i objasnila kako funkcionira.
– Imamo centralnu sobu gdje se nalazi audio i video sustav koji samu simulaciju i vježbu prati i snima. Nakon što se učenici pripreme za simulaciju u prostoriji za pripremu ulaze u kabinet vještina i tamo izvode određenu vježbu koju im je dao mentor. Po završetku vježbe polaznici ulaze u prostoriju za debrifing i pregledavaju snimku koja je prisutna da vide što su napravili dobro, a što su napravili loše. Naš simulacijski centar je napravljen prema standardima Svjetske zdravstvene organizacije za simulaciju u zdravstvu. Želja nam je pratiti trendove simulacije jer smatramo da je simulacija imperativ budućnosti i edukacije. U trenutku kada smo to planirali puno smo sanjali i željeli smo, ne samo zadovoljiti forme jedne srednje škole nego smo se, zaista, pokušali dići na razinu više. Samim time smo kroz europska sredstva osigurali opremu tako da imamo eko-lutku koja je jedina u Republici Hrvatskoj. To je model na kojem se može trenirati i želja nam je uspostaviti suradnju sa stručnim društvima, kako liječničkim tako i svima ostalima – objasnila je.