U povodu obilježavanja 22. rujna kada se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama kroz projekt ‘Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka’, u utorak 21. rujna održano je upoznavanje s otvaranjem besplatnog SOS telefona 0800 200 033. Događaj je organizirala Udruga Iris Bjelovar, uz podršku Grada Bjelovara i Centra za cjeloživotno učenje i kulturu.
Utorkom od 9,00 do 13,00 sati i četvrtkom od 16,00 do 20,00 sati na navedeni će se broj javljati volonterke koje su u sklopu Projekta osposobljene za dežuranje na liniji pomoći, odnosno za krizne i druge intervencije u telefonskim razgovorima sa ženama žrtvama rodno uvjetovanog nasilja. Naučile su kako i kada ih potaknuti na razgovor, a kako i kada poštivati njihovu šutnju, kako i kada postavljati pitanja, kako prioritizirati problem i usmjeravati razgovor, kako reflektirati i sažimati ono što smo čuli, provjeravati jesmo li dobro razumjeli što nam prozivateljica želi reći i slično. Sve u cilju da se kod žrtve nasilja povrati povjerenje da joj se može pomoći, jer poziv na besplatni broj prvi je kontakt nakon kojeg slijedi pravna, psihološka pomoć ili pružanje smještaja.
Podsjetimo, projekt ‘Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka’ financirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. i natječaja Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza I., u iznosu od 1.496.675,55 kuna. Stopa financiranja za korisnika, odnosno Grad Bjelovar iznosi 100 posto od čega je 85 posto osigurano sredstvima EU, a 15 posto iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
– Zbog odličnog vodstva i upravljanja Sigurna kuća je postala jedna prava institucija koja ženama i njihovoj djeci omogućava potrebnu skrb i pomoć. Ovim europskim projektom, taj segment će biti dodatno osnažen. Besplatan telefon još je jedan benefit putem kojeg se šalje jaka poruka svim ženama koje doživljavaju nasilje u obitelji. Itekako je važno da znaju da se imaju gdje javiti, potražiti pomoć, dobiti savjet, informacije, zaštitu i skrb, rekao je Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.
Visok broj slučajeva nasilja u obitelji, prema podacima Ministarstva pravosuđa u Republici Hrvatskoj u 2018. godini za prekršajna djela nasilja u obitelji okrivljeno je 9 646 osoba, ukupno 7 864 muškarca i 2 188 žena, ukazuje i na problem nedovoljne razvijene psihosocijalne podrške žrtvama, kao i na nedostatnost socijalnih usluga upravo na lokalnoj razini.
U razdoblju od 24 mjeseca koliko će traje provedba ovog projekta bit će uspostavljen Program SOS, besplatno telefonsko savjetovanje žrtvama obiteljskog nasilja, koji će provoditi sve četiri partnerske udruge Iris, Hera, Delfin i SOS. Projektom je predviđeno da kroz radionice za korisnice skloništa, psihosocijalne tretmane počinitelja nasilja, programe pravne i psihosocijalne podrške u Savjetovalištu za žrtve nasilja i Program SOS telefonske linije bude obuhvaćeno 180 korisnica i korisnika.
– Cijelu godinu se trudimo raditi ono za što zapravo i živimo. Naša misija je pomaganje, savjetovanje, usmjeravanje, senzibilizacija ljudi i građanstva. Problem nasilja u obitelji nažalost ne prestaje, već se samo povećava. Trenutno na besplatnoj liniji imamo sedam volontera koji se mijenjaju u dežurstvima. Razgovor je potpuno anoniman, tako da osoba koja zove besplatan telefon ne mora navoditi svoje podatke. Isto tako, u sklopu projekta Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka bit će izrađen i javnosti predstavljen “Vodič za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja”. Kapacitet naše Sigurne kuće je maksimalno 16 osoba, uključujući žene i djecu. Nažalost, tijekom godine rijetko idemo ispod te brojke. Potreba za zbrinjavanjem i pružanjem pomoći je izrazito velika, rekla je Iskrica Strčić, voditeljica Sigurne kuće.
Na sam dan obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna, članice Udruge Iris i predstavnice partnerskih udruga dijelii će u samom centru Bjelovara promotivne materijale građanima i sve potrebne informacije vezane uz pomoć i zaštitu žrtava obiteljskog nasilja.
– Žrtva obiteljskog nasilja najčešće se osjećaju usamljene, ne samo od strane članova obitelji i društva, već i nekih institucija. Zbog toga je jako važno osigurati im pomoć iz drugih izvora i domena djelovanja. Kako bi pomoć i podrška bili stručni i u skladu s nekim osnovnim principima rada sa žrtvama obiteljskog nasilja, svi koji rade na besplatnoj liniji moraju biti posebno educirani, ali i imati podršku kroz svoj rad, jer je jasno da će se tijekom svoga djelovanja susresti s raznim izazovima. Mi ćemo poštovati svačiju anonimnost i privatnost. Tu smo prvenstveno da saslušamo sve probleme, pružimo emocionalnu podršku te damo daljnje smjernice, rekla je Iva Čatipović iz riječkog Centra za nenasilje i ljudska prava SOS.