Udruga Za zdravo i sretno djetinjstvo i Koordinacijski odbor projekta “Bjelovarsko – bilogorska županija prijatelj dojenja”, u Bjelovaru su u petak 29. srpnja obilježili Međunarodni tjedan dojenja koji se održava pod motom “Založite se za dojenje”, educirajte i podržite.
Druženje majki i djece održano je u Boho parku, što je ujedno bila odlična prilika za promociju dojenja koje je od iznimne važnosti, kako iz zdravstvenih, tako i emotivnih razloga.
Brojna istraživanja potvrđuju da su dojena djece rijetko bolesna, dok majke dojilje puno rjeđe obolijevaju od raznih bolesti poput raka dojke i jajnika te osteoporoze.

̶ Za nas su najvažnije četiri komponente, informiranje pojedinaca i cijele zajednice o važnosti dojenja, zatim uvrštavanje dojenja kao osnovne i prirodne hrane, kvalitetna suradnja sa svim pojedincima i organizacijama te podizanje razine svih sustava koji na bilo koji način mogu sudjelovati u promoviranju dojenja. Kroz dugogodišnje pedijatrijsko iskustvo shvaćam kako je podrška okoline možda i najbitnija. Kada se majka odluči na dojenje, pomoć mora biti osigurana kroz razne aktivnosti, poput pomaganja u kući, kuhanja, pospremanja, dakle pri svim svakodnevnim obvezama. Naravno, majci se mora omogućiti kvalitetan odmor, raznolika prehrana, kao i koja minuta samo za nju. Okolina majke ne treba obasipati savjetima, već uskočiti i pomoći uvijek kada je to potrebno. Želimo postići da djecu do 6 mjeseci starosti isključivo doji 50 posto majki, bez dodavanja vode ili čajeva, poručila je doktorica Marija Čatipović iz Udruge Za zdravo i sretno djetinjstvo.
Bjelovarsko – bilogorska županija duže od dva desetljeća radi na promoviranju i naglašavanju važnosti dojenja i time je postala primjer dobre prakse u Hrvatskoj. Statistike govore da je 25 godina u BBŽ postotak dojene djece u dobi od mjesec dana bio 60 posto, dok danas iznosi visokih 90 posto. Kada je riječ o dojenju djece starosti tri mjeseca, prije 25 godina postotak je iznosio 40, a sada 70 posto. Također, porast bilježi i broj djece dojene sa 6 mjeseci, s 14 na 50 posto, kao i broj dojene djece starosti 12 mjeseci, i to sa 1,5 na 30 posto. Konkretni podaci za 2020. i 2021., za pandemijsko vrijeme trenutno se obrađuju i uskoro će biti prezentirani.
Isto tako, u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji redovito se provode različite aktivnosti putem kojih se promiče dojenje, kao što su edukacije, izdavanje promidžbenih materijala, manifestacija “Ljepota majčinstva”, grupe za potporu dojenja, trudnički tečajevi i slično. Projekti se provode u suradnji s Povjerenstvom za zaštitu i promicanje dojenja Ministarstva zdravstva i u suradnji s projektnim timom Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, profesorom Josipom Grgurićem, profesoricom Anitom Pavičić Bošnjak i profesorom Milanom Stanojevićem.

̶ Ponosni smo na jako dobre brojke u našoj županiji, posebice u vrijeme kada su majke prilično opterećene poslovima i svakodnevnom brigom za djecu i cijelu obitelj. Izuzetno je važno podržavati ovakve akcije i biti dio njih. Bjelovarsko – bilogorska županija je početkom ove godine povećala naknade za novorođenčad, s 500 na 1 000 kuna i na tome ne mislimo stati. Činimo sve kako bismo roditeljima bili od pomoći, rekao je Marko Marušić, bjelovarsko – bilogorski župan.
Ciljevi Međunarodnog tjedna dojenja u 2022. su informiranje ljudi o njihovoj ulozi u toplom lancu potpore dojenju, učvršćivanje dojenja kao dio pravilne i sigurne prehrane kojem se smanjuje nejednakost, suradnja s pojedincima i organizacijama u lancu potpore dojenju te naposljetku poticanje aktivnosti za podizanje sposobnosti prilagodbe sudionika i sustava za potporu dojenju. Koncept „ponovne izgradnje boljeg“ nakon pandemije COVID-a 19 pružit će priliku za stvaranje toplog lanca potpore dojenju koji uključuje zdravstvene sustave, radna mjesta i zajednice na svim razinama u društvu. Topli lanac potpore pomoći će u stvaranju povoljnog okruženja za dojenje i zaštitu od utjecaja industrije. Vrijeme je da se istaknu, osiguraju, povežu i potaknu aktivnosti zaštite dojenja na svim razinama.

̶ Nakon rođenja prve kćeri mi je bilo jako teško. Nisam imala iskustva i puno toga je bila jedna velika nepoznanica, no uz dobru podršku, volju i stručne savjete sve se posložilo kako treba. Nisam željela odustati od dojenja, jer znam da je to za djecu najbolji izbor. Imam troje djece, a sada čak paralelno dojim curicu od godinu i pol i najmlađeg sina. Najstarija djevojčica dojila je čak tri godine. Dojenje je najprirodniji i najzdraviji oblik hranjenja male djece. Zaista su brojne blagodati i prednosti majčinog mlijeka, poručila je mlada majka Iva Atlija.