Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar ove je godine domaćin 16. Tjedna cjeloživotnog učenja, čije je otvorenje održano u ponedjeljak 26. rujna u Domu kulture. Nakon službenog otvorenja, na bjelovarskom korzu upriličen je Sajam cjeloživotnog učenja, u sklopu kojeg su ustanove za obrazovanje odraslih, učilišta i strukovne škole svim zainteresiranim posjetiteljima predstavile vlastite programe obrazovanja i osposobljavanja.

– Danas više uopće ne možemo razgovarati o tome treba li nam cjeloživotno učenje ili ne, jedino možemo razmišljati što ćemo učiti i što nam je kao pojedincu potrebno. Svijet oko nas te način života kojeg prakticiramo upućuju nas i motiviraju na svakodnevno učenje. U današnje vrijeme mnoge su osobe tijekom razvoja profesionalne karijere primorane učiti, jer više nije dovoljno samo steći određeno zanimanje, završiti školu ili fakultet. Danas smo imali priliku vidjeti da učenje ljude zaista može usrećiti, jer ih vodi ili prema njihovom profesionalnom usmjerenju ili osobnom razvoju. Cjeloživotno učenje nije izbor, već potreba. Do nedavno su se dodatnom obrazovanju više okretale osobe s višom ili visokom stručnom spremom, no potreba je i ostale motivirala na isto. Prije 15 godina se na cjeloživotno obrazovanje odlučivalo svega 1,06 posto odraslog stanovništva, dok je to sada 5,1 posto. Prosjek EU u ovom trenutku iznosi 10,08 posto, poručio je Mile Živčić, ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
Što se tiče cjeloživotnog obrazovanja, na području Republike Hrvatske nudi se više od 500 različitih obrazovnih programa. S obzirom na dostupnost i kvalitetnu ponudu, sljedeći korak je što više osoba uključiti u programe. Iako su tome skloniji nešto mlađi ljudi, sve je vidljiviji i interes starijih.
– U posljednje vrijeme se zaista otvaraju brojne mogućnosti, kao i razni izvori financiranja, što je do sada bio najčešći kamen spoticanja. Novac će se moći vrlo ozbiljno koristiti i mislim da tu veliku priliku Hrvatska ne smije propustiti. Prije svega, mislim na vaučere koji se odraslim osobama dodjeljuju za pohađanje različitih programa. Fokus je u najvećoj stavljen na zelene i digitalne vještine. Vjerujem da ćemo u godinama koje dolaze imati priliku ispraviti sve nedostatke, posebno u smislu osobnog obrazovanja, dodao je Živčić.
Tijekom cijelog ovog tjedna, u bjelovarskom CUK-u bit će održane radionice vezane za društvene mreže, kviz na temu povijesti Bjelovara, turistički obilazak grada, kao i “Korak za ples” projekt koji će biti održan na dvije lokacije, kod Srednjoškolskog centra i u središtu grada, točnije ispred Oka bara.

– S obzirom da smo ove godine odabrani za suorganizatora 16. Tjedna cjeloživotnog učenja, mislim da smo povjerenje Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih dobili prvenstveno zbog dobrog rada, odnosno naših kvalitetnih rezultata i pokazatelja. Iskreno, žitelji Bjelovarsko – bilogorske županije nisu pretjerano spremni ulagati u cjeloživotno obrazovanje. Najveća prepreka do sada je bilo financiranje, no nedavno je zbog uvođenja vaučera ona prilično uspješno uklonjena. Interes je porastao i vidljiviji je. Imamo 50-ak programa za osposobljavanje i usavršavanje, kao i osnovnu školu za odrasle. Najveći interes vlada za digitalnim marketingom, knjigovodstvom, njegovateljicama i dadiljama. Osim formalnih, imamo i neformalne radionice, zatim edukacije umjetničko – kulturnog karaktera. Nažalost, mnogi danas još uvijek nisu svjesni, niti informirani o mogućnostima cjeloživotnog učenja, kaže Ivana Hrpalo, ravnateljica Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar.